Bezpłatne narzędzia: freeware, open source, serwisy

Wypal płytę

Jeśli zdarza się, że na płycie CD chcesz umieścić tylko kilka plików albo przegrać jeden film na DVD, nie musisz kupować pakietu Nero i płacić za jego często zbędne funkcje. Małe narzędzie – CDRTFE – które wywodzi się ze świata Linuksa, pozwoli nagrać płytę równie szybko i skutecznie, bez zbędnych fajerwerków i zupełnie za darmo. Program ma przejrzysty interfejs, który zapewnia wygodny dostęp do takich funkcji, jak zapis audio oraz wideo, a także umożliwia tworzenie obrazów z roszerzeniem ISO, CUE i XCD. Ponadto aplikacja oferuje możliwość szybkiego kasowania dysków typu CD-RW.

PORADA 1:

Za pomocą aplikacji użytkownik może utworzyć płytę bootowalną. Opcję tę znajemy pod zakładką »CD Dane«, następniepod przyciskiem »System plików« w sekcji Boot CD zaznaczamy ikonę »Utwórz boot CD«.

PORADA 2:

Polskie menu znacznie ułatwia nawigację. Aby je włączyć, przejdź w menu do zakładki »Extra | Select Language«. cdrtfe.sourceforge.net

Media dla wymagających

JetAudio jest kompletnym rozwiązaniem multimedialnym dla wymagających użytkowników posiadających duże zbiory multimedialne. Program obsługuje praktycznie wszystkie formaty audio-wideo takie jak WAV, MP1, MP2, MP3, MP3Pro, MPG, MPEG, OGG, WMA, ASF, AVI, DIVX, AiFF, AIF, WMV, QT, MOV, AU, SND, FLAC, OGM, MKV, MID i RM, RA, RAM, RMM. Odtwarzając nagrania, mamy do dyspozycji kilkanaście różnych ustawień equalizera, dopasowanych do różnych gatunków muzycznych. Program oferuje standardowe funkcje odtwarzacza audio-wideo oraz konwersję formatów muzycznych i nagrywanie plików. Możemy również zakładać własne stacje radiowe, zarządzać albumami, nagrywać płyty audio i tworzyć efekty dźwiękowe. Dzięki wielu dostępnym skórkom, możemy na wiele sposobów zmieniać wygląd programu.

PORADA:

W głównym menu (prawy górny róg) dostępna jest funkcja nagrywania dźwięku przez mikrofon. www.jetaudio.com

Skuteczna dezinstalacja

Po programach potraktowanych standardowym dezistalatorem systemowym zostaje mnóstwo niepotrzebnych śmieci: wpisy w Rejestrze, puste katalogi, skróty na Pulpicie. MyUnistaller to małe, ale bardzo skuteczne narzędzie, które pozwoli ci zapomnieć o tego rodzaju problemach.

PORADA:

Na naszej płycie dostępne jest spolszczenie programu. Aby je zainstalować, przenieś plik ze spolszczeniem do katalogu, w którym zainstalowałeś uprzednio MyUninstaller. www.nirsoft.net

Bezpieczny w Sieci

Windows XP został wprawdzie wyposażony w systemowy firewall, jest on jednak bardzo niedoskonały, ma ograniczoną funkcjonalność i oferuje niewielkie możliwości konfiguracji. Program umożliwia kontrolowanie ruchu sieciowego wychodzącego z i przychodzącego do komputera. Jest jednym z lepszych bezpłatnych firewalli.

PORADA:

Jeżeli firewall spowoduje, że zaczną się problemy z aplikacjami już zainstalowanymi, określ ich prawa dostępu, korzystając z funkcji »Program access«, widocznej w menu »Firewall«. www.tallemu.com

Zostań DJ-em

Program umożliwia tworzenie miksów audio nawet osobom z małym doświadczeniem muzycznym. Dzięki aplikacji staniesz sie wytrawnym Dj-em.

PORADA:

Na stronie www.pacemaker.net znajduje się mnóstwo kompozycji stworzonych przez innych użytkowników. Po rejestracji możesz umieścić w serwisie własne nagrania, licząc się z tym, że zostaną poddane konstruktywnej krytyce. Równie życzliwie możesz oceniać prace innych amatorów kompozycji. www.pacemaker.net

Przywracanie plików

Jedno bezmyślne kliknięcie myszką – i nasze pliki odeszły do… Krainy Wiecznych Łowów! Czy na zawsze? Otóż nie. Pomoże je odzyskać Pandora Recovery. To systemowe narzędzie potrafi przywrócić do życia te pliki i dane, których próżno szukać w Koszu systemowym.

PORADA:

Pamiętaj! Jeżeli kiedykolwiek przypadkowo skasowałeś dane, a chcesz je odzyskać, nie panikuj, tylko natychmiast posłuż się Pandorą. Inaczej skasowane pliki zostaną nadpisane, a wtedy nawet Pandora Recovery nie pomoże. www.pandorarecovery.com

Wyczyść Rejestr w XP

Jeszcze nie zamieniłeś Windows XP na Vistę? Zatem powinieneś mieć wiele powodów do zadowolenia. RegCleaner jest bezpłatny w przypadku XP i starszych Windows. Program usuwa z Rejestru nieużywane wpisy, niewykorzystywane biblioteki DLL oraz porządkuje zawartość listy »Dodaj/Usuń Programy« w Panelu sterowania Windows.

PORADA:

Aplikacja ma polskie menu. Aby włączyć polski interfejs, wybierz »Options«, następnie »Language«. www.macecraft.com

Czatuj i ściągaj

RetroShare jest rozbudowanym komunikatorem internetowym oferującym możliwość współdzielenia plików. Aplikacja wykorzystuje protokoły OpenSSL i DHT. Dzięki usłudze Turtle F2F Hopping możesz ukryć adres IP, aby pozostać anonimowym.

PORADA:

Jeśli RetroShare blokuje firewalle albo rutery, w menu »Options | Peer settings« wybierz opcję »Firewalled«. Pamietąj, że rutery, które obsługują UPnP, są ustawione właściwie, zatem tego rodzaju problemy nie powinny się pojawić. retroshare.sourceforge.net

Perfekcyjna organizacja

Task Coach jest prostym organizerem na licencji Open Source. Aplikacja została wyposażona w kreator listy zadań do wykonania i terminarz. Możesz tworzyć zadania, które będą realizowane w kilku etapach. Aby nie stracić rachuby czasu i pamiętać o kolejności ich wykonywania, zadania wraz z datami są prezentowane w postaci drzew.

PORADA:

Jeżeli Task Coach chcesz mieć zawsze pod ręką, możesz pobrać wersję mobilną do instalacji na pendrivie. www.taskcoach.org

Tropienie malware’u

Narzędzie spod znaku PC Tools stanowi uzupełnienie klasycznych programów antywirusowych. ThreatFire analizuje zachowanie aplikacji i na tej podstawie identyfikuje zagrożenia, nie korzystając z sygnatur zagrożeń. Korzyści z używania tego rozwiązania są oczywiste: jeżeli program antywirusowy w swoich sygnaturach nie ma szczepionki na nową mutację wirusa, to zatrzyma go ThreatFire!

PORADA:

Podręcznik w formie PDF można pobrać ze strony producenta. www.threatfire.com

Dodatek do kalendarza

Kalendarz systemowy w Windows jest przydatny, ale korzystanie z niego jest niezbyt wygodne, ponieważ za każdym razem należy kliknąć myszą zegar. Po zainstalowaniu programiku już samo wskazanie zegara kursorem myszy spowoduje wyświetlenie kalendarza.

PORADA:

QuickMonth Calendar jest tak prosty, że porady nie są konieczne. Warto wspomnieć, że program w minimalnym stopniu zajmuje pamięć operacyjną, czym różni się od konkurentów. www.esnips.com

Narzędzie miesiąca

Rzeczywistość wirtualna

Narzędzie do wirtualizacji systemów operacyjnych. Aplikacja nie ustępuje komercyjnym odpowiednikom, które można znaleźć na rynku. Atutem programu jest polskie menu i łatwość konfiguracji systemu gościa. Program może wirtualizować wszystkie systemy operacyjne z rodziny Windows (w tym także Vistę), dystrybucje Linuksa począwszy od jądra 2.2 do 2.6, Solaris, FreeBSD oraz wiele innych mniej popularnych środowisk. Narzędzie Sun Microsystems polecamy wszystkim użytkownikom komputerów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z aplikacjami do wirtualizacji. Najnowsza wersja, ktorą umieściliśmy na płycie, oznaczona jest numerem 1.6. Ma ona dodatkowe funkcje, takie jak obsługa zdalnego bootowania (PXE) dla sieci NAT oraz emulowany kontroler SATA (AHCI).

PORADA 1:

Jeżeli chcesz stworzyć wirtualnąmaszynę, wybierz z menu opcję »Nowa«, określ nazwę systemu gościa, podaj rodzaj systemu operacyjnego gościa, określ ilość zarezerwowanej pamięci operacyjnej – i gotowe. Pozostaje tylko wskazać lokalizację, z której ma być instalowany system operacyjny gościa.

PORADA 2:

Aby dotrzeć do instrukcji obsługiprogramu, wybierz »Ustawienia«, a w otwartym oknie – »Pomoc«. www.virtualbox.org

Muzyczna telewizja

Międzynarodowy kanał muzyczny prezentujący głównie muzykę klasyczną, chillout oraz muzykę filmową. W serwisie znajdziemy utwory tak znanych wykonawców, jak Andrea Bocelli, Bruce Springsteen czy też Aerosmith. Przy każdym z autorów widnieje krótka notka zawierająca informacje o życiorysie oraz dorobku artystycznym. C-Musik TV nie nadaje reklam, co jest niewątpliwie dużym plusem kanału.

PORADA:

Załóż konto, aby mieć dostęp do wszystkich zasobów serwisu. www.cmusic.tv

Miej przyjaciół na oku

Portale społecznościowe są wszędzie tam, gdzie Internet, czyli na całym świecie. Jeśli nie chcesz stracić z oczu przyjaciół, najlepszym rozwiązaniem jest założenie konta na www.friendfeed.com. Ta strona internetowa łączy 30 różnych portali społecznościowych (z olbrzymią listą pochodzących stamtąd kontaktów włącznie). Ponadto możesz integrować ze swoim profilem informacje z Wikipedii oraz sklepu Amazon.

PORADA:

Aby móc korzystać z serwisu, trzeba założyć konto. www.friendfeed.com

Szef kuchni poleca

„Na co masz dzisiaj ochotę? Kolorowe warzywa na parze z cząbrem czy może pierogi z kozim serem?” Przepisy na te oraz ponad 8000 innych dań znajdziesz w serwisie mniammniam.pl, przeznaczonym dla miłośników gotowania i kulinarnych podróży. Jeśli wpadną ci w oko jakieś wyrafinowane kulinarne dodatki, możesz je zamówić bezpośrednio ze strony serwisu.

PORADA:

Odchudzającym się odradzamy! Od samego oglądania cieknie ślinka i przybywa kilogramów. www.mniammniam.pl

Wyszukiwarka zdjęć

Zdarzają się strony, których wygląd i sposób organizacji zachwycają oryginalnością. Jednym z takich serwisów jest Tag Galaxy, który w zasadzie jest wyszukiwarką zdjęć zamieszczonych w popularnym serwisie Flickr. Sposób wyszukiwania zdjęć okazuje się wyjątkowo intuicyjny i pozwala na bardzo precyzyjne określenie tego, czego szukamy.

PORADA:

Kliknij na stronie prawym przyciskiem myszy i go przytrzymaj. Teraz będziesz mógł obracać widokiem galaktyk. www.taggalaxy.de

Rozpakuj online

Ile razy zdarzyło się, że nie miałeś odpowiedniego programu do rozpakowania pliku? Jeśli odpowiedź brzmi „często”, wypróbuj ten ze strony www.wobzip.org. Tu online rozpakujesz spakowane pliki. WobZip obsługuje praktycznie każdy format archiwum, więc jest narzędziem bardzo uniwersalnym.

PORADA:

Zamiast wskazywać ścieżkę dostępu do pliku z dysku twardego, można podać adres URL, wskazujący na plik do rozpakowania znajdujący się w Internecie. www.wobzip.org

Serwis Miesiąca

Tłumacz internetowy

Google zaproponował internautom potężne narzędzie do tłumaczenia kontekstowego. W ramach usługi Google Translate oferowane są aż 23 różne języki, w tym tak dla nas egzotyczne jak chiński.

Reklama

PORADA:

Pod zakładką »Narzędzia« dostępna jest funkcja dodania do własnej strony modułu, który błyskawicznie tłumaczy wspomnianą stronę na jeden z 23 języków. translate.google.com