Czysty znaczy szybszy

Pliki o wielkości zero bajtów, pliki tymczasowe, pozostałości po sterownikach – Windows zbiera wszystkie śmieci, zapisuje je chaotycznie na dysku twardym, aż w końcu się nimi dusi. Użytkownicy komputerów kupionych w supermarkecie nie muszą nawet na to czekać – ich komputery są od początku przepełnione niepotrzebnymi narzędziami oraz wersjami próbnymi. Skutki? Zawieszanie się komputera rzekomo bez przyczyny czy brak zasobów pamięci i mocy dla uruchamianych aplikacji. Aby temu zapobiec, trzeba gruntownie wyczyścić system Windows. Usuń śmieciowe pliki i niepotrzebne oprogramowanie, jak również niebezpieczne odpady, takie jak spyware czy wirusy. Nagroda za trud: system operacyjny będzie pracował znów sprawnie i szybko jak pierwszego dnia. Wszystkie narzędzia do przeprowadzenia akcji porządkowej pobierzesz z Internetu.
Pralnia dla Windows
Pralnia dla Windows

Krok 1 – Więcej mocy: Wymiana oprogramowania i sterowników

Wielkie porządki rozpocznij od usunięcia starych sterowników i zbędnego oprogramowania. Niepotrzebnie rozbudowane aplikacje zastąpisz mniejszymi programami o podobnej funkcjonalności.

Prawidłowa dezinstalacja starego oprogramowania – Narzędzia: Revo Uninstaller

Czasami chciwość jest silniejsza: szybko ściągamy więc to lub tamto narzędzie, myśląc, że może kiedyś się przyda. W ten sposób dysk twardy błyskawicznie zapełnia się programami, których użyłeś tylko raz albo w ogóle nie miałeś okazji ich wykorzystać. Najszybciej pozbędziesz się tych złodziei miejsca za pomocą Revo Uninstaller. Natychmiast po uruchomieniu narzędzie wyświetla listę wszystkich zainstalowanych aplikacji. Zaznacz kolejno te, których nie używasz, i usuń niepotrzebne oprogramowanie, klikając »Odinstaluj«.

Wymiana starych sterowników – Narzędzia: Driver Magician Lite

Przestarzałe i uszkodzone sterowniki są często odpowiedzialne za awarie systemu. Driver Magician Lite może je zaktualizować. Natychmiast po uruchomieniu narzędzie wyświetla wszystkie znalezione sterowniki. Wybierz »Select All« i zabezpiecz je na pendrivie, klikając przycisk »Start Backup«. W przypadku naszego testowego komputera potrzebowaliśmy 25 MB wolnej pamięci. Następnie ponownie zaznacz wszystkie sterowniki i kliknij »Update«. Drive Magician wyszuka w Sieci nowe wersje i zaproponuje ich pobranie. Niestety, funkcja nie jest dostępna w wersji darmowej. Ale ponieważ narzędzie wyświetla wszystkie sterowniki, które wymagają aktualizacji, z numerem wersji i nazwą producenta, bez problemu odnajdziesz prawidłowy plik na stronie twórcy danego urządzenia. Alternatywnie za ok. 30 dolarów możesz odblokować funkcję aktualizacji, kupując pełną wersję programu.

Zastąpienie rozbudowanych aplikacji – Narzędzia: dostosowane do potrzeb

Prawdziwymi hamulcami systemowymi są aplikacje przepełnione funkcjami. Na przykład niewielki i szybki Nero został tak zmodyfikowany, że zamienił się w multimedialnego potwora, który podczas standardowej instalacji połyka pokaźne 1,2 GB pamięci dysku twardego. Sposobem na to jest zastąpienie owych wielkich programów mniejszymi i, co ważne, darmowymi aplikacjami. Przykładowe zastępniki popularnych narzędzi to: CDBurnerXP może być zamiennikiem Nero, zaś Foxit Reader to alternatywa dla Adobe PDF Reader. Niezliczone narzędzia zastępujące komercyjne kolubryny znajdziesz także na naszej stronie download.chip.eu/pl.

Krok 2 – Czysto: Szybkie usuwanie śmieci

Teraz włóż system Windows do wanny i dodaj trochę środków czyszczących o silnym działaniu z naszej płyty.

Gruntowne czyszczenie systemu Windows – Narzędzia: CCleaner

Jeśli system Windows pracuje już od dłuższego czasu, na dysku twardym z pewnością zebrało się dużo niepotrzebnych plików, które spowalniają system. Dzięki CCleaner szybko się ich pozbędziesz. Po instalacji i uruchomieniu narzędzia kliknij »Analiza«. Po kilku sekundach zobaczysz, ile wolnego miejsca uzyskasz i które pliki zostaną usunięte. Klikając »Uruchom Cleaner«, wyczyścisz cały dysk.

Prawidłowe czyszczenie Rejestru – Narzędzia: CCleaner, NTRegOpt

Użytkownicy systemu Vista mogą usunąć wszystkie puste i błędne wpisy z Rejestru systemowego, klikając zakładkę »Rejestr« w programie CCleaner. W systemie Windows XP lepiej nadaje się do tego NTRegOpt, ponieważ dodatkowo po procesie usuwania zamyka powstałe luki i zapisuje Rejestr na nowo. Obsługa NTRegOpt jest tak samo łatwa jak CCleanera. Po zainstalowaniu i uruchomieniu tego narzędzia kliknij »OK«, aby rozpocząć proces czyszczenia. Po zakończeniu pracy aplikacji ponownie uruchom komputer. Potrwa to trochę dłużej niż zwykle, ponieważ Rejestr musi się zoptymalizować. Za to system będzie potem pracował wyraźnie szybciej.

Usuwanie błędnych aktualizacji – Narzędzia: brak

Nie tylko Windows, ale również oferowane do niego aktualizacje mogą zawierać błędy. Uszkodzone poprawki usuniesz w Panelu sterowania. Kliknij »Start | Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy« i aktywuj przełącznik »Pokaż aktualizacje«. Dalsze kroki zależą od występujących błędów. Na przykład jeśli Internet Explorer nie działa poprawnie, sprawdź w »Windows Internet Explorer 7 – aktualizacja programów«, czy przed wystąpieniem błędu przeprowadzono aktualizację przeglądarki. Jeśli tak, pozbądź się jej, wybierając »Usuń«. Jeśli masz wątpliwości, przed usunięciem kliknij odsyłacz pod opisem łaty. Zostaniesz przekierowany do Microsoft Knowledge Base, gdzie otrzymasz dokładny opis aktualizacji.

Przyśpieszanie uruchamiania Windows – Narzędzia: Startup Inspector
Szybsze uruchamianie: Za pomocą Startup Inspector łatwo określisz, jakie programy mają się automatycznie uruchamiać przy starcie systemu.
Szybsze uruchamianie: Za pomocą Startup Inspector łatwo określisz, jakie programy mają się automatycznie uruchamiać przy starcie systemu.

Automatyczne uruchamianie narzędzi przy starcie systemu Windows ma zalety. Zapora systemu oraz skanery wirusów są natychmiast aktywne, a ty możesz niezwłocznie rozpocząć pracę z najczęściej używanymi aplikacjami. Jest tylko jedno “ale”: wraz ze wzrostem liczby automatycznie uruchamiających się programów niemiłosiernie wydłuża się czas oczekiwania na moment, gdy wreszcie będziesz mógł zacząć normalnie używać komputera. Dzięki Startup Inspector zapanujesz nad tym, nie rezygnując z zalet Autostartu. Startup Inspector uruchamia się natychmiast po instalacji. W widoku sprawdzisz, które programy startują wraz z systemem Windows. Te, które uruchamiają się niepotrzebnie, np. znany spowalniacz Winamp- Agent, możesz wyrzucić, usuwając zielone zaznaczenie w kolumnie »Name«. W przypadku niejasnych nazw, takich jak np. »nwiz.exe«, istnieje kilka sposobów postępowania. Pierwszą wskazówkę znajdziesz w kolumnie »Rating«. Jeśli będzie tam ikona »Not recommended« albo »Not required «, możesz usunąć wpis. Jeśli nie, zaznacz wpis i zobacz w panelu poniżej głównego okna, czy ktoś z internautów skomentował konieczność uruchamiania danej aplikacji. Jeśli i to zawiedzie, pozostaje jeszcze Google – kliknij odsyłacz »Find more on Google«, żeby dowiedzieć się, czy można usunąć dany wpis bez szkody dla systemu.

Wyszukiwanie podwójnych i pustych plików – Narzędzia: Duplicate File Finder
Skuteczne oczyszczanie: Program Duplicate File Finder usunął z naszego komputera testowego prawie 8000 podwójnych plików, przywracając tym samym klika gigabajtów cennej pamięci na dysku twardym.
Skuteczne oczyszczanie: to jest to co powinno być Program Duplicate File Finder usunął z naszego komputera testowego prawie 8000 podwójnych plików, przywracając tym samym klika gigabajtów cennej pamięci na dysku twardym.

Pliki o wielkości zero bajtów nic nie robią, a podwójne pliki zajmują niepotrzebnie miejsce na dysku. Jedyny logiczny wniosek: należy się ich pozbyć. Rozpakuj archiwum »dupfinder. zip« z dołączonej płyty na Pulpit i dwukrotnym kliknięciem uruchom program Duplicate File Finder. Narzędzie nie wymaga instalacji. Poprzez opcję »Add Path« wskaż partycję systemu Windows, np. »C:«. Aby pozbyć się również plików zerowych, aktywuj »Include Empty File in Search«. Za pomocą »Start Search« przeszukasz wybrany dysk twardy. Proces zajmie trochę czasu. Na naszym komputerze testowym narzędzie odnalazło 8012 duplikatów i 65 pustych plików. Za pomocą »Delete All Duplicates« pozbędziesz się zdublowanych plików, o ile nie są to chronione pliki systemowe. Następnie, korzystając z opcji »View & Delete Empty Files«, pozbądź się pustych plików. Nie przywrócisz wprawdzie w ten sposób żadnego miejsca w pamięci, ale sprawisz, że system będzie bardziej uporządkowany.

Usuwanie plików setup oraz ISO – Narzędzia: brak

Instalujesz często nowe narzędzia? Jeśli tak, to opłaca się odnaleźć stare pliki setup, które często zapominamy usunąć po instalacji. To samo dotyczy plików ISO, które były uruchomione na wirtualnym komputerze. Usunięcie ich przywróci sporo miejsca na dysku. Wpisz w wyszukiwarkę systemu Windows »setup.exe«, względnie »*.iso« lub »*.img«, aby wytropić pożeracze pamięci. Ale ostrożnie: usuń tylko rozpoznawalne pliki instalacyjne. Pliki znajdujące się w folderach takich jak »WindowsSystem32« lepiej zostaw w spokoju.

Krok 3 – Czyszczenie chemiczne: Pozbądź się trujących danych

Ostatni stopień czyszczenia wiąże się z usuwaniem naprawdę niebezpiecznych zanieczyszczeń. Uwolnij system od wirusów, programów szpiegujących, zdradliwych protokołów, a na koniec zaimpregnuj go na dobre.

Usuwanie śladów surfowania – Narzędzia: ClearProg

Narzędzie ClearProg chroni przed ciekawskimi spojrzeniami. Wprawdzie podczas instalacji będzie próbowało wcisnąć ci dwa odsyłacze do eBaya, ale możesz wyłączyć tę funkcję i uruchomić asystenta instalacji. Po uruchomieniu ClearProg wybierz twoją przeglądarkę i wskaż, jaki rodzaj śladów surfowania ma być kasowany. Masz do wyboru między innymi adresy zapisane w historii, wpisy autouzupełniania w formularzach oraz kilka innych opcji. Koniecznie aktywuj usuwanie »Index. dat«, ponieważ tam zdradliwe informacje zapisują się ponownie po restarcie systemu. Za pomocą funkcji »Extra | File Clear Method « określisz, w jaki sposób narzędzie ma usuwać pliki. Do wyboru masz usuwanie zwykłe, do Kosza oraz bezpieczne, polegające na nadpisywaniu danych.

Usuwanie narzędzi szpiegujących – Narzędzia: Spybot – Search & Destroy
Śmierć szpiegom: Narzędzia szpiegujące potrafią przechytrzyć Zaporę systemu i przekazywać osobom postronnym poufne dane z naszego peceta. Antidotum: Spybot-S&D.
Śmierć szpiegom: Narzędzia szpiegujące potrafią przechytrzyć Zaporę systemu i przekazywać osobom postronnym poufne dane z naszego peceta. Antidotum: Spybot-S&D.

Zatarcie własnych śladów nie wystarczy. Musisz również pokonać szpiega. Szybko i pewnie załatwi to za ciebie Spybot – Search & Destroy. Podczas instalacji wybierz język »Polski«. Po uruchomieniu programu zabezpiecz w pierwszej kolejności Rejestr. Powód? Aplikacje, które były zainfekowane programami szpiegującymi, nie będą działać po zastosowaniu narzędzia. Jeśli jakiś program jest dla ciebie niezbędny, możesz go “reaktywować” za pomocą kopii zapasowej Rejestru. Następnie asystent zaproponuje aktualizację programu Spybot. Po niej możesz przeprowadzić »Sprawdzanie i naprawę« dysku twardego. W przypadku dysków o większej pojemności trochę to potrwa. Jeśli Spybot znajdzie szkodniki, kliknij »Napraw zaznaczone problemy«. Aby zapobiec ponownemu zainfekowaniu komputera, po procesie czyszczenia wybierz opcję »Immunize « w panelu »Ochrona«.

Wyłączanie poufnych protokołów – Narzędzia: regedit

Niestety, nie możesz usunąć największego szpiega: Windows skrupulatnie odnotowuje wszystko, co robisz – jakie aplikacje uruchamiasz i które pliki otwierasz. Kontrolę twoich czynności możesz wyłączyć w Rejestrze. Kliknij »Start | Uruchom« i wpisz »regedit «, aby uruchomić Edytor Rejestru. Następnie przejdź do klucza »HKEY_ CURRENT_USERSoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionPolicies Explorer«. Za pomocą polecenia »Edycja |Nowy | Wartość DWORD« utwórz wpis o nazwie »NoInstrumentation«. Otwórz go, dwukrotnie klikając, i przypisz mu wartość »1«. Po ponownym uruchomieniu peceta śledzenie użytkownika przez system zostanie wyłączone.

Odszukiwanie plików niepodpisanych – Narzędzia: McAffee Rootkit Detective, sigverif
Odnaleźć rootkity: Zamaskowane wpisy w Rejestrze znajdzie McAfee Rootkit Detective.
Odnaleźć rootkity: Zamaskowane wpisy w Rejestrze znajdzie McAfee Rootkit Detective.

Programy zmieniające pliki systemowe są często niebezpieczne. Ale skąd użytkownik ma wiedzieć, czy dany plik został zmodyfikowany przez niegroźnego Adobe Readera, czy przez rootkita? W Viście nie ma tego problemu, za to w przypadku XP musisz ręcznie unieszkodliwić zmienione pliki. Uruchom McAffee Rootkit Detective, aby wyśledzić niebezpieczne rootkity. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat danego procesu lub wpisu w Rejestrze, poszukaj informacji w Google’u. Jeśli plik okaże się rootkitem, niezwłocznie go usuń. Zawieszanie się Windows mogą powodować też niedbale zaprogramowane kopie plików systemowych. Aby je znaleźć, kliknij »Start | Uruchom« i wpisz polecenie »sigverif «, które uruchomi narzędzie systemowe. Kliknij »Zaawansowane« i w nowym oknie zaznacz »Wyszukaj inne pliki niepodpisane cyfrowo«. Jako folder do poszukiwań wskaż »Windowssystem32«. Zaznacz opcję »Uwzględnij podfoldery« i wciśnij »OK«. Teraz uruchom proces skanowania. Po zakończonej pracy kliknij »Zamknij« i, wchodząc w »Zaawansowane | Rejestrowanie «, sprawdź wpisy w pliku »sigverif. txt«. Musisz podjąć decyzję: jeśli Windows potrzebuje radykalnej kuracji, utwórz kopię zapasową dysków i usuń niepodpisane pliki. Oryginalne pliki systemowe skopiuj następnie za pomocą polecenia »sfc /scannow« z płyty instalacyjnej Windows. Ponownie uruchom komputer i sprawdź, czy wszystkie aplikacje działają poprawnie. Jeśli nie, spróbuj zastąpić uszkodzoną aplikację programem alternatywnym, który nie nadpisuje plików systemowych.

Trwałe zabezpieczenie systemu Windows – Narzędzia: CHIP Update Manager

Cały proces czyszczenia nie będzie miał sensu, jeśli system po chwili zostanie ponownie zainfekowany. Musisz zatem zamknąć luki w zabezpieczeniach. W tym celu zainstaluj CHIP Update Manager. Kliknij »Znajdź aktualizacje« i pobierz wszystkie poprawki systemowe istotne dla zabezpieczeń.

Nawet nowe komputery są zainfekowane

Rozpakować, włączyć i rozpocząć pracę? Byłoby super. Niestety, niepotrzebne oprogramowanie spowalnia też nowe komputery. CHIP podpowiada, jak pozbyć się tych śmieci. Przeglądarka jest przepełniona paskami narzędzi, aplikacje denerwują, wyświetlając okna dialogowe zachęcające do kupna pełnej wersji. Przyczyną tego jest crapware, czyli oprogramowanie finansowane z reklam, dzięki któremu producent oferuje komputer w niższej cenie. Za pomocą małego narzędzia będziesz mógł zrobić z tym porządek

UWOLNIĆ KOMPUTERY OD CRAPWARE’U

PC Decrapifier usuwa crapware szybko i skutecznie. Instalacja nie jest wymagana. Za pomocą »Create restore point« tworzysz najpierw punkt przywracania systemu. Następnie wybierasz z listy niepotrzebne programy i paski narzędzi. W dwóch oknach dialogowych asystenta potwierdzasz jeszcze chęć dokonania zmian – i jesteś uwolniony od niepotrzebnych aplikacji.

CO DOKŁADNIE USUWA NARZĘDZIE?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie programy rozpoznaje i usuwa PC Decrapifier, odwiedź stronę producenta – www.pcdecrapifier.com. W sekcji »Crapplications« wyszczególnieni są wszyscy kandydaci. Kliknij nazwę programu, aby otrzymać dalsze informacje.

Narzędzia czyszczące i sprawdzające

CCleaner analizuje i czyści systemy Windows
NTRegOpt przywraca Rejestrowi pełne obroty
Startup Inspector przyspiesza uruchamianie systemu
Foxit Reader zastępuje rozbudowany program Acrobat Reader
CDBurnerXP program do nagrywania mniejszy niż Nero
Driver Magician Lite pozbywa się uszkodzonych sterowników
CleverCleaner przywraca miejsce w pamięci
ClearProg usuwa zdradliwe ślady surfowania
Revo Uninstaller bez śladu usuwa stare aplikacje
PC Decrapifier czyści zainfekowane komputery z supermarketu
Spybot-S&D znajduje i usuwa programy szpiegujące
Avira AntiVir Personal leczy infekcje wywołane wirusami i końmi trojańskimi
McAfee Rootkit Detective znajduje zamaskowane szkodniki
xpy usuwa szpiegowskie komponenty Microsoftu z systemu XP
xp-lso-Builder poprawia płyty Recovery/OEM CD
Duplicate File Finder wyszukuje i usuwa duplikaty
Vispa usuwa szpiegowskie komponenty Microsoftu z systemu Vista
CHIP Update Manager bierze system Windows w ryzy
SiSoft Sandra Lite pomaga w przypadku problemów ze sprzętem