Od redakcji – 2010/05

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Czy nosisz ze sobą wszystkie swoje pieniądze? A może cały majątek trzymasz w domu lub biurze? Bez wątpienia odpowiedź na te pytania jest przecząca. Pieniądze przechowujemy w bankach i tylko w razie potrzeby uzyskujemy do nich dostęp za pośrednictwem kart płatniczych, serwisów internetowych, bankomatów czy – coraz rzadziej – tradycyjnych okienek kasowych. Zapewne każdy się zgodzi, że trzymanie wszystkich pieniędzy przy sobie jest bardzo niebezpieczne. Mogą paść łupem złodziei lub możemy je po prostu zgubić. Tymczasem wszystkie swoje dane coraz częściej mamy na dysku notebooka, który wszędzie ze sobą nosimy. Wydaje się, że dużo rozsądniej byłoby składować dane w odpowiedniku banku i odwoływać się do nich tylko w razie potrzeby. Tym samym dochodzimy do idei cloud computingu, czyli przetwarzania w chmurze.

Poza danymi niezbędne są w chmurze też liczne usługi i narzędzia, podobnie jak w banku mamy do dyspozycji różne instrumenty finansowe pozwalające nam obracać pieniędzmi. Oczywiście, powierzając pieniądze bankowi o niskiej renomie możemy je stracić. Podobnie w chmurze lepiej wybierać pewnych usługodawców. O cloud computingu ostatnio bardzo wiele się mówi, więc sprawdziliśmy, co już dzisiaj rzeczywiście jest oferowane – czy można mieć komputer w chmurze? Szczegóły na str. 59.

Dostęp zawsze i wszędzie do dowolnych aplikacji jest bardzo obiecującym kierunkiem. Zanim jednak wszystko trafi do chmury, trochę czasu upłynie. Tymczasem my już teraz proponujemy zestaw aż 99 aplikacji, których także można używać wszędzie. To specjalnie przez nas dobrane programy do najróżniejszych zadań, działające wprost z pamięci USB. Wystarczy podłączyć klucz do dowolnego peceta, by mieć swoje środowisko pracy, niezależnie od tego, co jest zainstalowane na danym komputerze (str. 66).

To zadziwiające – Microsoft wydaje miliony dolarów na systemy technicznego wsparcia dla użytkowników Windows, a w razie kłopotów i tak mało kto z nich  korzysta. Zazwyczaj wolimy radzić się znajomych lub na oślep szukać pomocy na internetowych forach dyskusyjnych. Podpowiadamy jak za darmo wyegzekwować od ekspertów Microsoftu rozwiązanie problemów z Windows (str. 54).

PS Coraz więcej osób – czasami nawet nieświadomych tego faktu – używa smartfonów zamiast zwykłych telefonów komórkowych. Postanowiliśmy sprawdzić, który ze smartfonów zapewnia najwięcej funkcji, ale równocześnie pozostaje wygodny w użyciu. W naszym teście wzięło udział aż 30 najnowszych modeli – do części z nich dotarliśmy jeszcze przed oficjalną premierą! Test telefonów z Androidem, iPhone OS, Symbianem i Windows Phone na str. 70.

Więcej:bezcatnews