Od redakcji – 2010/11

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Coraz więcej badań dowodzi, że gracze lepiej radzą sobie w codziennym życiu z zadaniami wymagającymi logicznego myślenia, złożonego planowania, koordynacji działań, refleksu czy zapamiętywania. Nawet tak często potępiane strzelaniny powodują, że mózg poddawany jest intensywnemu treningowi, gdyż na bieżąco musi analizować wiele czynników i w mgnieniu oka podejmować decyzję, jak zachować się na polu walki, co następnie procentuje w pracy czy nauce. Z kolei osoby, które codziennie grają w gry typu Tetris, znacznie wydajniej pracują, gdyż sprawniej zaczynają działać ich tzw. szare komórki. Naukowcy wręcz polecają zabawę niektórymi grami, bo spowalnia to starzenie się mózgu. Dobrze sprawdza się także nowa generacja gier łączących aktywność umysłową i fizyczną. Amerykańska armia do rehabilitacji rannych żołnierzy wykorzystuje… Nintendo Wii. Efekty są lepsze niż podczas standardowej terapii. Co ciekawe, amerykańskie lotnictwo poszukuje rekrutów poprzez reklamy w największych serwisach dla graczy, oferując m.in. możliwość sterowania bezzałogowymi samolotami czy udział w misjach kosmicznych na miarę najlepszych gier. Jeśli zatem chcecie poprawić sprawność umysłu, skorzystajcie z naszego specjalnie wyselekcjonowanego pakietu programów (szczegóły na str. 94). A wprowadzony właśnie na rynek system Move do konsoli Sony PlayStation 3 może zadbać o waszą kondycję fizyczną, oferując lepszą jakość obrazu i większą precyzję sterowania niż Wii (test na str. 40).

Te liczby wydają się nieprawdopodobne – największe sieci botów skupiają po kilkanaście milionów zainfekowanych komputerów! Przykładowo, zlikwidowany niedawno botnet Mariposa wydawał rozkazy aż 13 mln pecetów-zombie. Znaczna część internautów nie ma zatem pojęcia, że wykorzystywane przez nich komputery równocześnie służą przestępcom do rozsyłania spamu, przechwytywania poufnych danych czy atakowania wskazanych serwerów w celu wymuszania okupu. Wykrycie, że nasz pecet stał się botem, jest rzeczywiście trudne. Nie ma bowiem żadnych nadzwyczajnych oznak, poza zwiększoną aktywnością łącza sieciowego, co mało kto szczegółowo monitoruje. Jak wykrywać i zwalczać botnety oraz zabezpieczyć komputer przed wcieleniem do sieci zombie, radzimy na str. 108.

Zgromadziliśmy w redakcji kilkanaście telefonów komórkowych przeznaczonych na sprzedaż lub zwróconych pracodawcy. Ich właściciele byli przekonani, że skasowali wszystkie prywatne dane, takie jak SMS-y, zdjęcia, muzyka czy kontakty w książce teleadresowej. Tymczasem dzięki oprogramowaniu do odzyskiwania danych niemal wszystko udało się nam ponownie odczytać. Nie było to dla nas wielkim zaskoczeniem, bo podobny rezultat uzyskaliśmy, skupując na aukcjach używane dyski twarde. Skasowane nie znaczy bowiem usunięte. By rzeczywiście wyczyścić telefon ze wszystkich prywatnych zasobów, przeczytajcie artykuł na str. 76.

Na naszej stronie internetowej chip.pl często toczą się zażarte dyskusje zwolenników Windows, Linuksa i Mac OS X. Który system jest najlepszy? Odpowiedź nie jest zaskakująca – każdy ma swoje mocne strony. Spróbowaliśmy więc wybrać najlepsze elementy ze wszystkich trzech światów i połączyć je w jeden supersystem. Efekt przedstawiamy na str. 34.

Więcej:bezcatnews