Od redakcji – 2010/03

 

Michał Adamczyk, redaktor naczelny

Michał Adamczyk,
redaktor naczelny

Wszyscy używamy smartfonów i laptopów. Czy jest jeszcze miejsce na nową kategorię urządzeń? Produkt taki powinien być dużo lepszy w kluczowych kwestiach, takich jak przeglądanie Internetu, korzystanie z poczty elektronicznej, oglądanie zdjęć i filmów, słuchanie muzyki, zabawa grami czy czytanie e-książek. Pojawiły się netbooki. Ale one w niczym nie są lepsze – są tylko tańsze. Nam udało się jednak stworzyć takie urządzenie” – ogłosił Steve Jobs, pokazując światu iPada. Supergadżet Apple’a to, w uproszczeniu, kilkukrotnie powiększony iPhone. I podobnie jak on, będzie miał zarówno gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

O iPadzie przeczytacie na str. 6, a o jego potencjalnych konkurentach na str. 12. Może Apple wypromuje modę na tablety, co nie udało się Microsoftowi… Przy okazji polecam test pokazujący, jak iPhone OS prezentuje się na tle innych systemów mobilnych: Androida, Symbiana i Windows Mobile (str. 70).

Przedstawiona wersja iPada nie ma ekranu 3D, a to właśnie trójwymiarowy obraz ma szansę być najgorętszym tematem 2010 roku. Film “Avatar” udowodnił, że 3D sprawdza się nie tylko w filmach dla dzieci. Wkrótce do sklepów powinny trafić pierwsze filmy w standardzie Blu-ray 3D (na czym je oglądać, podpowiadamy na str. 10). Równocześnie największe telewizje na świecie prześcigają się w deklarowaniu, kiedy zaczną nadawać w trzech wymiarach. W Polsce wprowadzenie telewizji 3D może wymusić… Euro 2012. Już bowiem tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA mają być nagrywane za pomocą kamer 3D – i takie też będzie oczekiwanie względem zawodów rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie.

Liczba nowych wirusów i innych pojawiających się co roku złośliwych aplikacji jest gigantyczna. Wobec tego pecet podłączony do Internetu powinien niemal całą swoją energię poświęcać na analizowanie zagrożeń. Producenci systemów antywirusowych opracowują więc nowe sposoby ochrony, które zapewnią bezpieczeństwo, nie spowalniając komputera. Przeprowadziliśmy wnikliwy test, chcąc sprawdzić, kto sobie z tym wyzwaniem najlepiej radzi (wyniki str. 44). Co więcej, możecie sami wypróbować poszczególne programy – wszystkie najpopularniejsze antywirusy w wersjach 2010 zamieściliśmy na naszej płycie.

To niemożliwe! Peceta nie da się uruchomić w sekundę! Minuta to już jest dobry wynik – ironizowali niektórzy, gdy postanowiliśmy zmierzyć się z powolnym startem komputera.

A jednak – rezultat końcowy to 1139 ms, czyli właśnie niewiele ponad 1 sekundę. Jak znacznie przyspieszyć poszczególne wersje Windows, wyjaśniamy na s32. Równocześnie nadrabiamy zaległości Microsoftu, łatając dziury w “Siódemce”, XP i Viście. Przygotowane przez nas service packi znajdziecie na str. 96.

PS W dodatku Foto-Wideo podpowiadamy, jak kupić dobry sprzęt za niewielkie pieniądze.

Z naszych testów przeprowadzonych w profesjonalnym laboratorium dowiecie się, które tanie lustrzanki i kamery Full HD są warte uwagi. Zamieszczamy też obszerny poradnik zdradzający tajniki udanych zdjęć portretowych.

Więcej:bezcatnews