8 razy więcej miejsca na dysku

Uznanie PlayStation 3 za zwykłą konsolę do gier jest nieco niesprawiedliwe. PS3 potrafi zdecydowanie więcej. Konsola Sony jest zarazem pełnowartościowym serwerem multimedialnym. Na wewnętrznym dysku twardym możemy przechowywać filmy, zdjęcia i muzykę, które odtworzymy na telewizorze HD. Niestety, konsola dostępna jest już tylko w wydaniu z dyskiem 40-gigabajtowym, a ten szybko się przepełnia po wczytaniu plików multimedialnych. Na szczęście problem możemy rozwiązać, nawet nie tracąc przy tym gwarancji.

Dysk do notebooków jako pamięć masowa

Firma Sony, wybierając dysk twardy, postanowiła skorzystać ze sprawdzonej technologii i zamontowała w konsoli 2,5-calowy napęd SATA – tego samego typu co dyski stosowane obecnie w popularnych notebookach. I bardzo dobrze, gdyż ceny dysków do notebooków spadły do tego stopnia, że za model o rozmiarze 320 GB zapłacimy mniej niż 300 zł. My jako zamienny wybraliśmy cichy dysk Samsung HM320JI. Niestety, na razie modele o pojemnościach większych niż 320 GB nie mieszczą się w zamontowanej w konsoli kieszeni dysku twardego. Jedynym niezbędnym narzędziem do wymiany dysku twardego jest mały śrubokręt typu krzyżak o rozmiarze PH0.

Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu danych!

Jeżeli nasza konsola była od pewnego czasu w użytku, przed wymianą dysku powinniśmy wykonać kompletną kopię bezpieczeństwa znajdujących się na starym nośniku stanów gier, dem oraz plików. Z opisu kroku 1. (na górze z prawej strony) dowiecie się, w jaki sposób zabezpieczyć dane, korzystając z pamięci USB lub zewnętrznego dysku twardego z interfejsem USB. Gdy nowy dysk zostanie już zainstalowany, należy odtworzyć kopię bezpieczeństwa (patrz krok 4. z prawej strony na dole).

Zabezpieczenie stanów gier i pozostałych danych
Zabezpieczenie stanów gier i pozostałych danych
1. Zabezpieczenie stanów gier i pozostałych danych

Narzędzie do tworzenia kopii bezpieczeństwa uruchomimy, wybierając w menu konsoli PlayStation 3 funkcję »Settings | System Settings | Backup Utility | Back Up«. Jeżeli na konsoli zapisaliśmy jedynie stany gier, wystarczy 4-gigabajtowa karta pamięci USB. Jeśli zaś chcemy zachować również filmy, dema i muzykę, jako medium do utworzenia kopii zapasowej wybieramy dysk twardy podpinany za pośrednictwem USB. Zarówno karta pamięci, jak i dysk twardy muszą zostać wcześniej sformatowane

w formacie FAT 32.

Wymontowanie starego dysku
Wymontowanie starego dysku
2. Wymontowanie starego dysku

Z lewej strony konsoli PS3 znajdziemy pokrywę, która zakrywa wnękę dysku twardego. Możemy ją łatwo podważyć za pomocą cienkiego przedmiotu. Teraz wykręcamy niebieską śrubkę. Trzeba to robić ostrożnie, bo zastosowany do wyrobu śrubki metal jest wyjątkowo miękki – jeżeli narzędzie nie będzie idealnie pasować (rozmiar PH0), ryzykujemy uszkodzenie śrubki. Następnie wyciągamy ramę dysku twardego z konsoli, korzystając z metalowego uchwytu.

Wmontowanie nowego dysku twardego SATA
Wmontowanie nowego dysku twardego SATA

3. Wmontowanie nowego dysku twardego SATA

Stary dysk jest przymocowany do ramy za pomocą czterech śrubek. Odkręcamy je ostrożnie, również te śruby są bardzo miękkie. Po wyjęciu starego dysku wkładamy do kieszeni nowy nośnik, uważając, by znalazł się on w tym samym położeniu co stary, po czym przykręcamy go. Wmontowywanie do urządzenia odbywa się w odwrotnej kolejności do wymontowywania. Na koniec wyłączamy konsolę i ponownie ją włączamy.

Formatowanie nowego nośnika danych
Formatowanie nowego nośnika danych

4. Formatowanie nowego nośnika danych

Po uruchomieniu konsola PS3 natychmiast rozpozna, że został wmontowany nowy dysk twardy i od razu go sformatuje. Tego kroku nie można ominąć, zatem zawsze powinniśmy montować pusty dysk twardy. Pod »Settings | System Settings | System Information« sprawdzimy obok »Free Space« rozmiar nowego dysku twardego. Korzystając z funkcji odtworzenia danych, możemy z powrotem wgrać kopię bezpieczeństwa na nasz nowy dysk twardy.