Monitor do postprodukcji filmowej

ColorEdge CG232W jest pierwszym rozwiązaniem o takiej podwójnej funkcjonalności. Dzięki niemu osoby zajmujące się profesjonalnie montażem video mogą korzystać tylko z jednego monitora –  dotychczas potrzebowali osobnych urządzeń do odtwarzania referencyjnego i do edycji. Oznacza to jednocześnie znaczną redukcję kosztów oraz wyeliminowanie problemu skalibrowania obydwu monitorów.
Pierwszy broadcastowy monitor Eizo do postprodukcji filmowej
Pierwszy broadcastowy monitor Eizo do postprodukcji filmowej

ColorEdge CG232W jest wyposażony w wiele rodzajów wejść, w tym 2 x BNC (2 x SD-SDI/HD-SDI lub 1 x dual-link SDI), DVI-D oraz D-Sub, dzięki czemu umożliwia bezpośrednie podłączenie do broadcastowych i studyjnych źródeł sygnału, jak również do komputera PC. W monitorze zastosowano wysokiej jakości panel IPS z natywną rozdzielczością 1920 x 1200, szeroką gamą kolorów, o kątach widzenia 176° w pionie i w poziomie. Szeroka gama kolorów pozwala CG232W wyświetlać obraz w przestrzeniach barw stosowanych w systemach bradcastowych, jak np. PAL/SECAM, SMPTE-C i HDTV.

Funkcjonalności dedykowane profesjonalistom

Układ 3D LUT umożliwia podgląd kolorów, które będą wyświetlane po transferze filmu na taśmę. Dzięki 10-bitowemu opisowi każdego koloru podstawowego na ekranie może być jednocześnie wyświetlanych ponad miliard odcieni. Oznacza to, że zastosowany w monitorze panel 10-bitowy jest w stanie wyświetlić do 64 razy więcej kolorów niż tradycyjne panele 8-bitowe. Eliminuje to w sposób naturalny gradacje kolorów i szarości. 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze zapewnia gładkie przejścia tonalne skali szarości. Daje to w rezultacie wysoki poziom wyświetlania szczegółów, szczególnie w ciemnych obszarach obrazu, których poprawna reprodukcja z reguły stanowi problem dla monitorów LCD.

Aby zapobiec nieprawidłowościom w równomierności jasności i chrominancji, które są charakterystyczne dla wszystkich paneli LCD, EIZO wyposażyło monitor ColorEdgeCG232W w funkcję Digital Uniformity Equalizer (DUE). DUE gwarantuje, że cały ekran będzie praktycznie jednolity na każdym poziomie szarości, od 0 do 1023.

Oprogramowanie i dostępność

Dołączone do monitora ColorEdgeCG232W oprogramowanie kalibracyjne ColorNavigator pozwala ustawić docelowe wartości jasności, temperatury punktu bieli oraz współczynnika gamma. ColorNavigator współpracuje z kalibratorami, bezpośrednio wykorzystując układ 3D LUT do precyzyjnej sprzętowej kalibracji. Cały proces zajmuje mniej niż pięć minut. EIZO kalibruje każdy egzemplarz ColorEdge CG232W jeszcze w fabryce w Japonii, aby uzyskać krzywą gamma o wartości 2.2, Dzięki temu monitor jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z opakowania. W komplecie znajduje się certyfikat ustawień, aby można było zweryfikować rezultat.

Monitor ColorEdge CG232 będzie dostępny na początku 2009 roku. Cena nie jest jeszcze ustalona.