Dysk multimedialny LaCie Lacinema Premier 301814E 500 GB

Jedno z takich urządzeń trafiło do naszego laboratorium. Lacinema Premier, o kodowej nazwie 301814E jest najmniejszym 500 GB urządzeniem tego typu (dostępne są też pojemności 750 GB i 1 TB). Wizualnie, plastikowa obudowa prezentuje się bardzo dobrze, wskaźniki pracy dysku podświetlane są na niebiesko, z tyłu otwór wentylacyjny z wiatrakiem chłodzącym urządzenie oraz wyjścia USB 2.0, S-Video, Composite Video, HD Component Video(upscaling do 1080i), Analogowe Audio oraz SPDIF optyczne i Coaxial Audio.
LaCie Lacinema Premier 301814E 500 GB
LaCie Lacinema Premier 301814E 500 GB

Wewnątrz obudowy pracuje z prędkością 7200 obr./min. dysk SATA: Seagate Barracuda 7200.11 ST3500820AS z 8 MB buforem. Obsługiwany jest oprócz (ograniczającego wielkość plików do 4 GB) sformatowanego fabrycznie FAT32, również dający większą swobodę system zapisu plików NTFS.

Urządzenie zużywa średnio ok. 13,5 W energii. Szum, który generuje jest niewielki, podczas odczytu maksymalnie 35 dB, w trybie jałowym 28,3 dB. Jeśli chodzi o możliwości urządzenia, to po podłączeniu do komputera jest tradycyjnym, zewnętrznym dyskiem twardym, współpracującym z większością systemów operacyjnych: od Windowsa 2000 poprzez XP, Vista, Mac OS X i Linuxa. Producent zadbał również o oprogramowanie, użytkownicy zarówno PC jak i Mac. otrzymują program “1 Click backup software” służący do archiwizacji danych.

Po podłączeniu do telewizora uruchamia się czytelne menu podzielone na pięć części (film, muzyka, foto, przeglądarka plików i ustawienia). Niestety rozdzielczość wgranego menu jest mierna, obraz “rozjeżdżał się” już na 24 calowym ekranie. Dołączony do urządzenia pilot jest trochę za duży, niezbędne funkcje można by zmieścić na 1/3 powierzchni, a urządzenie dość wolno reaguje na komendy.

Zanim zaczniemy w pełni cieszyć się możliwościami urządzenia, koniecznie trzeba zmienić firmware fabryczny na nowy (dostępny tutaj). Zanim zmieniłem firmware, player nie miał polskiego menu, nie obsługiwał polskich czcionek, a przyciski-skróty na pilocie nie działały. Co ciekawsze, używając pilota udało mi się w ciągu kilku minut zawiesić urządzenie kilkukrotnie. Po zmianie, sprzęt zaczął działać stabilniej i odblokowały się wspomniane wcześniej opcje.

Podsumowując, multimedialny dysk LaCie jest urządzeniem uniwersalnym, dającym spore możliwości komunikacyjne z innym urządzeniami i systemami, o ładnym wyglądzie i obsługującym większość używanych na co dzień plików multimedialnych. Ma sporo zalet, ma też wady. Warto sprawdzić też inne urządzenia, których ostatnio sporo pojawiło się na rynku.

Dostawca:

www.lacie.com

Cena:

540 zł

Dane techniczne:

Pojemność deklarowana/ zmierzona: 500 / 465,7 GB

Prędkość obrotowa talerzy: 7200 obr./min.

Bufor: 8 MB

Złącze: USB 2.0

Wymiary [szer. x wys. X dł.]: 117 x 45 x 193 mm

Waga: 930 g.

Obsługiwane formaty plików multimedialnych:

Video: MPEG-1,MPEG-2, MPEG-4, (DivX 3.11, DivX 4, DivX 5, XviD), DVD-Video (ISO,IFO,VOB); Mac: DVD-Video ISO (do maks. 4 GB).

Audio: MP3, WMA,AC3, OGG Vorbis.

Foto: JPEG( do 8 megapixeli), BMP, GIF, PNG.

Napisy: SMI, SRT, SSA, SUB.

Gwarancja: 24 miesiące

PODSUMOWANIE

: Urządzenie o sporych możliwościach i wielu zaletach oraz niestety kilku wadach.

ALTERNATYWA:

brak