Polacy tracą poufne dane

Badanie przeprowadzone przez Kroll Ontrack na ponad stu dyskach nabytych na giełdach komputerowych, w serwisach aukcyjnych i w firmach leasingowych udowodniło, jak niska jest świadomość Polaków w zakresie kasowania danych z komputerów, których się pozbywamy. Odnosi się to zarówno do prywatnych użytkowników, jak i firm, które sprzedając lub wyrzucając stare komputery pozostawiają na nich kluczowe dane firmy bądź klientów. Na 25 firmowych dyskach, które przeanalizowali specjaliści odzyskiwania danych, znajdowało się  m.in. 118 klauzul poufności, bazy klientów (18 364 rekordy z dokładnymi danymi osobowymi), trzy strategie marketingowe, 12 budżetów firmowych i 687 różnego rodzaju umów. Wg raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers straty polskich firm spowodowane sprzeniewierzeniem aktywów, do których należeć może również niekontrolowany wyciek danych, tylko w 2007 roku wyniosły średnio 1,4 mln USD.
LANGuard Network Security Scanner 9.0 skanuje całą sieć i każdy adres IP w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach
LANGuard Network Security Scanner 9.0 skanuje całą sieć i każdy adres IP w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach

Podobnie kształtuje się sytuacja w przypadku indywidualnych użytkowników komputerów. Na 75 dyskach maszyn, które należały do osób prywatnych, specjaliści odnaleźli m.in. dane dostępowe do systemów płatności elektronicznej i banków elektronicznych, numery kart kredytowych, loginy i hasła dostępowe do popularnych komunikatorów (gadu – gadu, nasza-klasa, goldenline), a także prace licencjackie oraz  magisterskie. Konsekwencje wejścia w posiadanie takich informacji przez osoby nieuprawnione mogą być niezwykle dotkliwe.

Co zrobić, by uchronić się przed podobnymi sytuacjami? Metoda programowa i sprzętowa to dwie najbardziej efektywne procedury bezpowrotnego kasowania danych. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalnych programów, które poprzez nadpisanie danych powodują, iż niemożliwe jest ich późniejsze odczytanie. Choć programowe kasowanie materiałów jest pewną i bezpieczną metodą, w pewnych warunkach nie można jej zastosować. Sytuacja taka może zaistnieć wtedy, gdy chcemy np. “oczyścić” z informacji uszkodzone nośniki bądź jednocześnie skasować znaczną ilość danych. W takich przypadkach niezbędne jest użycie specjalnego urządzenia – demagnetyzera, którego zastosowanie daje gwarancję, iż po demagnetyzacji nośnik nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji. Jednym z najmocniejszych urządzeń kasujących dane jest Degausser DG.02, który używany jest obecnie w katowickim laboratorium Kroll Ontrack.