Sensowne sterowanie podziałem wierszy w kodzie HTML

Podziały wiersza są wykonywane dynamicznie w przeglądarce, ponieważ każdy użytkownik ma inne ustawienia dotyczące rozdzielczości ekranu, rozmiaru okna oraz czcionki. Zamiast ustalać sztywne podziały, chcemy się raczej upewnić, że elementy, które powinny być razem, jak na przykład wartości i ich jednostki, nie zostaną rozdzielone. Dlatego w przypadku bardzo długich pojęć warto ustalić dla przeglądarki »sugerowane« miejsca podziału. Ponieważ przeglądarki nie zawsze są zgodne ze standardem HTML i różnie interpretują podział wierszy, musimy zadecydować, czy wykorzystany kod ma być w pełni zgodny ze standardem HTML, czy też wolimy, aby tekst był prawidłowo wyświetlony w większości przypadków.
Nieprawidłowych podziałów pozbędziemy się poprzez użycie specjalnego znacznika.
Nieprawidłowych podziałów pozbędziemy się poprzez użycie specjalnego znacznika.

Niepożądanych podziałów pozbędziemy się, korzystając z kodu » « dla chronionej spacji. Jest to kod w pełni zgodny ze standardem HTML i działa we wszystkich przeglądarkach internetowych. Wyjątkiem okazuje się Internet Explorer. W tym przypadku możemy napotkać problemy, których za pomocą powyższej sztuczki nie rozwiążemy.

Internet Explorer obok kreski rozdzielającej (znak minus) wstawia podziały również za znakiem procent, stopni, jak i nawiasów oraz cudzysłowów. Przed tym zachowaniem nie uchroni nas nawet kod » «. Aby przeglądarka podanej temperatury, przykładowo »-5°C«, nie rozdzielała losowo po znaku wartości czy też znaku stopni, wykorzystamy specjalny znacznik »«. Choć nie jest on zgodny ze standardem HTML, jest poprawnie interpretowany przez wszystkie przeglądarki internetowe. Temperaturę zapiszemy wtedy jako:

<nobr>-5°C</nobr>

O wiele trudniej jest zezwolić na pożądane podziały wierszy w odpowiednich miejscach. Zgodnie ze standardem HTML, przeglądarka powinna traktować dywizy jako zwykły znak i nie dzielić wiersza. Do oznaczenia możliwego miejsca podziału przewidziany został miękki znak podziału »­«. W rzeczywistości Internet Explorer wykonuje podział po zwykłym dywizie, podczas gdy Firefox trzyma się standardu. Z drugiej strony przeglądarka Firefox ignoruje znacznik »­«.

Często stosowanym rozwiązaniem jest wstawienie po łączniku dodatkowej spacji, co umożliwi podział wszystkim przeglądarkom. W ciągłym tekście, czyli gdy nie występują żadne podziały, jest to jednak błędem językowym. Również w tym przypadku z pomocą przychodzi nam znacznik spoza standardu HTML, mianowicie »«. Najlepiej wstawiać go po łączniku.