Shanghai, czyli Opteron w technologii 45 nm

Firma Advanced Micro Devices oficjalnie wprowadza na rynek nowe procesory z rodziny Opteron, oparte na architekturze Shanghai i przeznaczone oczywiście na segment serwerów. Według AMD, procesory Shanghai są o 35 procent szybsze, niż ich pierwsze czterordzeniowce “Barcelona”, przy czym pobierają tyle samo mocy. Umożliwił to oczywiście skok do technologii 45 nanometrów, bowiem architektura Barcelona oparta jest na 65-nanometrowym procesie technologicznym.
Nowe procesory Opteron, oparte na architekturze Shanghai już trafiają do sklepów
Nowe procesory Opteron, oparte na architekturze Shanghai już trafiają do sklepów

Nowe układy wciąż wykorzystują gniazdo Socket F (1207) i korzystają z szeregu technologii – HyperTransport, która zapewnia efektywne wykorzystanie pamięci systemowej oraz CoolCore, która pozwala wyłączyć część procesora, co skutkuje mniejszym poborem mocy. Procesory Shanghai posiadają ponadto zintegrowany kontroler pamięci DDR2, 6 MB podręcznej pamięci L3 oraz zegary od 2,3 do 2,7 GHz.

To pierwsza fala nowych, energooszczędnych Opteronów. Kolejna, planowana na pierwszy kwartał 2009 roku ma zawierać modele AMD Opteron HE z TDP równym 55 W oraz modele Opteron SE z maksymalną pobieraną mocą 105 W.

Co więcej, firma z Sunnyvale planuje wdrożyć nową architekturę również dla zwykłych dekstopów. Platforma o nazwie kodowej Dragon pojawi się na rynku również w pierwszym kwartale 2009 roku. W jej skład wejdą: procesor AMD Phenom II X4 (45 nm), chipset z serii AMD 700 oraz grafika z serii Radeon HD 4000.