Nowe procesory Opteron, oparte na architekturze Shanghai już trafiają do sklepów

Shanghai, czyli Opteron w technologii 45 nm

Dziewięć nowych procesorów AMD

Firma Advanced Micro Devices oficjalnie wprowadza na rynek nowe procesory z rodziny Opteron, oparte na architekturze Shanghai i przeznaczone oczywiście na segment serwerów. Według AMD, procesory Shanghai są o 35 procent szybsze, niż ich pierwsze czterordzeniowce „Barcelona”, przy czym pobierają tyle samo mocy. Umożliwił to oczywiście skok do technologii 45 nanometrów, bowiem architektura Barcelona oparta jest na 65-nanometrowym procesie technologicznym.

Nowe układy wciąż wykorzystują gniazdo Socket F (1207) i korzystają z szeregu technologii – HyperTransport, która zapewnia efektywne wykorzystanie pamięci systemowej oraz CoolCore, która pozwala wyłączyć część procesora, co skutkuje mniejszym poborem mocy. Procesory Shanghai posiadają ponadto zintegrowany kontroler pamięci DDR2, 6 MB podręcznej pamięci L3 oraz zegary od 2,3 do 2,7 GHz.

To pierwsza fala nowych, energooszczędnych Opteronów. Kolejna, planowana na pierwszy kwartał 2009 roku ma zawierać modele AMD Opteron HE z TDP równym 55 W oraz modele Opteron SE z maksymalną pobieraną mocą 105 W.

Co więcej, firma z Sunnyvale planuje wdrożyć nową architekturę również dla zwykłych dekstopów. Platforma o nazwie kodowej Dragon pojawi się na rynku również w pierwszym kwartale 2009 roku. W jej skład wejdą: procesor AMD Phenom II X4 (45 nm), chipset z serii AMD 700 oraz grafika z serii Radeon HD 4000.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News