Co ważne, ekrany wcale nie stracą na jakości - ma je cechować bardzo wysoka rozdzielczość, świetna ostrość, dobre odwzorowanie kolorów oraz wysoki kontrast (na zdjęciu - Mary Lou Jepsen)

40 godzin ciągłej pracy z notebookiem?

Dzięki nowemu rodzajowi ekranów

Notebook pracujący non stop przez 40 godzin? Brzmi abstrakcyjnie, prawda? A jednak, Pixel Qi planuje już w połowie 2009 roku wprowadzić na rynek hiper-ultra-mega-energooszczędne ekrany, które notabene oparte są na technologii LCD.

Oczywiście, już teraz możemy znaleźć na rynku notebooki potrafiące pracować bez przerwy przez 12,5 godziny, jednak to, co proponuje Mary Lou Jepsen – była dyrektor zaplecza technicznego w projekcie OLPC – przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania.

Ekrany proponowane przez Pixel Qi mają być najbardziej „zielone” ze wszystkich do tej pory dostępnych na rynku i czytelne nawet przy silnym świetle słonecznym. Koszt wytworzenia ich będzie niezwykle niski, a do tego zredukują zapotrzebowanie na papier (a co za tym idzie – karczowanie drzew, użycie szkodliwych chemikaliów do produkcji papieru).

Co więcej, pobierały będą tak mało mocy, jak to tylko możliwe. Dzięki temu notebook wyposażony w taki ekran, będzie w stanie pracować od 20 do 40 godzin przy jednym ładowaniu, czyli 5-10 razy dłużej, niż dzisiejsze przeciętne modele.

„Magiczne” ekrany mają trafić do masowej produkcji w połowie 2009 roku, zaś skierowane będą do segmentu notebooków, netbooków oraz czytników e-booków.