Opera 10 powstaje już bardzo długo - premiera ma nastąpić we wrześniu

Dziesiąta wersja norweskiej przeglądarki coraz bliżej

Opera 10 Alpha

Opera 10 będzie posiadała nowy silnik renderujący Presto 2.2 (Opera 9.x działa na Presto 2.1.x) i głównym przeznaczeniem pierwszej wersji alfa jest przeprowadzenie szeregu testów w prawdziwych warunkach, tak by wyeliminować jak najwięcej błędów. Presto ma być wydajniejsze nawet do 30%, bezpieczniejsze i przechodzić w pełni test ACID 3 a także obsługiwać czcionki webowe (w tym SVG) i lepiej sobie radzić z przeźroczystością.

Poza nowym silnikiem renderującym wraz z nowymi funkcjami, Norwedzy pracowali również ciężko na dodaniu paru funkcji sugerowanych przez społeczność. Należy do nich sprawdzanie pisowni, automatyczne aktualizacje, wsparcie do formatowania HTML w poczcie elektronicznej.

Przeglądarkę można pobrać z tego adresu. Przypominamy jednak, że wersja alfa stoi jeszcze niżej w hierarchii niż beta, co oznacza, że autorzy nie tylko dopuszczają błędy w programie, ale doskonale wiedzą o ich istnieniu. Dlatego też nowa Opera na razie przeznaczona jest tylko dla programistów oraz wyjątkowo ciekawskich.