Z raportu Instrytutu Globalizacji wynika, że rok 2008 był praktycznie stracony dla zaawansowania cyfryzacji w Polsce

Polska bez cyfrowej TV a posłowie znów przekładają debatę

Podczas, gdy cyfryzacja Polski należy do najgorszych w Unii Europejskiej, posłowie zdecydowali po raz kolejny o przełożeniu debaty na temat zaawansowania procesu w naszym kraju.

– To skandaliczny przykład zaniedbania – uważa Instytut Globalizacji. IG przygotował raport „Cyfrowa Polska” podsumowujący projekt badawczo-edukacyjny nt. cyfryzacji w Polsce. Z raportu wynika, że rok 2008 był praktycznie stracony dla zaawansowania cyfryzacji w Polsce. TVP z niezrozumiałych powodów wstrzymuje się z uruchomieniem narodowej platformy cyfrowej, natomiast plany stworzenia cyfrowej telewizji naziemnej ugrzęzły w impasie. Według Instytutu Globalizacji cyfryzację utrudnia brak strategii, potęgujący chaos decyzyjny. Ponadto utrudnieniem jest konflikt rządu z zarządem TVP, przez który cierpią telewidzowie, którzy chcieliby jak najszybciej oglądać polską telewizję w dobrej, cyfrowej jakości.

– Przekładanie po raz kolejny debaty o cyfryzacji to zamiatanie śmieci pod dywan – uważa dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – W perspektywie organizacji Euro 2012 oraz wymogów Komisji Europejskiej, takie zaniedbanie jest rażące – dodaje.

Eksperci IG uważają, że stworzenie strategii cyfryzacji w Polsce, powinno odbywać się na zasadzie jawnych i otwartych konsultacji. Tymczasem debata publiczna na ten temat jest niezwykle uboga i nie uwzględnia interesów konsumentów. Instytut Globalizacji rekomenduje przyspieszenie, a nie wieczne odkładanie, prac nad cyfryzacją, aby zdążyć z przejściem na nadawanie cyfrowe jeszcze przed 2012 r. na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, co jest marzeniem większości Polaków. Rząd powinien także poprawić politykę informacyjną, bowiem społeczeństwo wydaje się zagubione, nie wiedząc czym jest cyfryzacja i jakie korzyści można osiągnąć z tego procesu, tym bardziej, że telewidzowie wykazują głód wiedzy związany z tą tematyką.

Raport do pobrania na stronach www.globalizacja.org

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.