Ściągaj filmy za darmo i absolutnie legalnie!

Technologia wymiany plików wykorzystująca skrzynki pocztowe o ogromnych pojemnościach to P2M. Serwisy, takie jak Gmail, Yahoo czy Tlen, pozwalają na przechowywanie przesyłek, których rozmiar przekracza 1 GB. A to już wystarcza, aby umieścić tam film. Ściągnąć go może każdy, kto zna adres i hasło do skrzynki, w której go umieszczono.
pm2

Po zaznaczeniu hashcode’u kopiujemy go do Schowka i wklejamy do klienta P2M, gdzie wpisujemy także hasło, po czym rozpoczynamy ściąganie.

Szczegóły są bardziej skomplikowane, jednak najważniejsze w P2M jest to, że wybrany utwór ściągamy z szybkością wielokrotnie przewyższającą tę znaną z P2P – pełnometrażowy film w jakości DVD pobierzemy z serwera pocztowego w mniej niż godzinę. I choć zabrzmi to nieprawdopodobnie, pobierając bezpłatnie nawet najnowszy kinowy hit, nie popełniamy przestępstwa.

Niezbędne narzędzia

W technologii P2M film czy album muzyczny przechowywany jest w skrzynce pocztowej jako kilkadziesiąt części zwanych segmentami. Znając adres tej skrzynki i hasło do niej, możemy ściągnąć utwór za pomocą zwykłego programu pocztowego. Problemem pozostaje scalenie materiału, bo nie wiemy z użyciem jakiego narzędzia podzielono plik przy wysyłaniu go na serwer.

Na szczęście wszystkie te czynności wykonuje specjalna klasa programów zwana klientami P2M. Jedną z najbardziej popularnych na świecie aplikacji tego typu, Moorhunt, stworzyli polscy programiści. Zanim zaprzęgniemy Moorhunta do pracy, musimy – w zależności od wersji systemu – dokonać drobnych poprawek.

Windows 2000 i starszy: Przed instalacją Moorhunta należy zaktualizować system, pobierając Windows Installer 3.1. oraz najnowszą platformę.NET.

Windows XP: Aby móc skorzystać z klienta Moorhunt, potrzebujemy dodatku Service Pack 2 oraz platformy.NET przynajmniej w wersji 2.0. Windows XP x64: Użytkownicy pracujący

na systemie 64-bitowym muszą dokonać aktualizacji platformy.NET w wersji 2.0 dla edycji x64.

Windows Vista: Nowy system operacyjny Vista nie wymaga żadnych dodatkowych komponentów, aby program Moorhunt działał poprawnie.

Kiedy system zostanie przygotowany, możemy rozpocząć instalację Moorhunta. Przy pierwszym uruchomieniu zobaczymy okno konfiguracyjne. Do podstawowej pracy wystarczy zaakceptować ustawienia domyślne. Alternatywa: Od pewnego czasu Moorhunt

ma konkurencję. Program nazywa się Ygoow, a jego podstawowe zalety to intuicyjna obsługa oraz dekoder hashcode’ów (wyjaśnienie poniżej). Do działania Ygoow nie jest wymagana instalacja dodatkowych bibliotek, poza tym istnieje jego wersja przeznaczona do Linuksa, a obsługuje się go podobnie jak Moorhunta.

Wyszukiwanie filmów i muzyki

Aby ściągnąć z Sieci określony album muzyczny albo film za pomocą technologii P2M, musimy znać jego hashcode. Jest to niewielki, zaszyfrowany plik tekstowy, który przechowuje informacje o adresach skrzynek, liczbie segmentów, metodzie scalania itp., czyli wszystko to, czego klient P2M potrzebuje do pracy.

Szukamy stron o P2M: Hashcody dostępne są na portalach poświęconych P2M. Tych ostatnich jest w Internecie bez liku, a jeden z lepszych znajdziemy pod adresem p2m.com.pl. To najbardziej liczne polskie forum o P2M, gromadzące 100 tysięcy użytkowników. Co więcej, rejestracja nie wymaga zaproszeń i jest bezpłatna.

Inne forum znajduje się na stronie P2MForum. Info. Niestety, aby zostać jego członkiem,

musimy mieć zaproszenie od uczestnika społeczności. Z różnymi ograniczeniami spotkamy się też na innych forach o P2M. Generalnie obowiązuje zasada, że członkostwo jest bezpłatne, czasami jednak wymagane są zaproszenia. Informacje, jak je zdobyć, z reguły znajdują się w widocznym miejscu forum.

Wyszukiwanie: Każde z odwiedzonych przez nas forów ma wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać w niej nazwę interesującego nas filmu albo albumu, aby system odszukał odpowiedni post. Jego budowa jest prawie identyczna we wszystkich serwisach: w nagłówku znajduje się tytuł polski i oryginalny, krótki opis i fotosy, a na samym dole są hashcody dla różnych klientów P2M.

Inny rodzaj wyszukiwania polega na przeglądaniu określonych działów. Wbrew temu, co podpowiada nam intuicja, filmów nie dzieli się tu na gatunki, jak ma to miejsce np. w wypożyczalni wideo, lecz najczęściej według formatu i jakości zapisu: DVDRip, Low Quality (niska jakość), High Quality (wysoka jakość). Odrębne kategorie stanowią też filmy

animowane, seriale polskie i zagraniczne oraz filmy tylko dla dorosłych.

Wyszukiwanie z Ygoow: Twórcy tego programu dodali funkcję niespotykaną wśród klientów P2M. Chodzi o wyszukiwarkę, która pozwala na odnalezienie hashcode’ów bez wchodzenia na forum. Obecnie aplikacja umie przeszukiwać tylko posty zamieszczone na www.p2m.com.pl, a do prawidłowego jej działania wymagane jest posiadanie aktywnego konta na tym forum.

Aby skorzystać z funkcji wyszukiwania najpierw przechodzimy do zakładki »Ustawienia

| Wyszukiwarka«. Z listy wybieramy p2m.com.pl, a w miejscu na login i hasło wpisujemy nasze dane z tego forum.

Samo wyszukiwanie znajduje się w zakładce »Narzędzia | Wyszukiwarka«. W polu tekstowym wpisujemy słowo kluczowe, z listy poniżej wybieramy p2m.com.pl i klikamy ikonę kuli ziemskiej z lupą.

Ściągamy film krok po kroku

Mamy konto, mamy klienta P2M – Moorhunt albo Ygoow. Wchodzimy na forum i wyszukujemy kategorię filmów z oznaczeniem HQ lub High Quality, ponieważ chcemy ściągnąć coś w wysokiej jakości, co obejrzymy na ogromnym ekranie. Na potrzeby artykułu zdecydowaliśmy się na film “Oko” (Eye) w wersji DVDRip, czyli o jakości

zbliżonej do DVD.

Wszystkie udostępniane pliki są doskonale opisane. Przewijamy opis i wciskamy przycisk »Pokaż« znajdujący się przy polu »MoorHunt HashCode«. Wyświetla się hashcode. Zaznaczamy cały tekst na pomarańczowym tle, razem ze znakami “<<" oraz ">>”, i kopiujemy go do Schowka.

Wywołanie klienta: Jeżeli nasz klient P2M jest włączony, rozpozna on automatycznie, że mamy już w Schowku hashcode i uaktywni się. W pole »Hasło do pobrania« należy wpisać hasło, które najczęściej znajduje się na dole postu. W opcjach »Status« wybieramy »Pobierz od razu«. Ściągnie zostanie rozpoczęte, gdy wciśniemy zielony przycisk w Ygoow lub »Dodaj« w Moorhunt.

Tempo pobierania: Ściągnięcie filmu o rozmiarze 700 MB zajęło nam na redakcyjnym łączu o przepustowości 4 Mb/s dokładnie 25 minut i 27 sekund. To rewelacyjny wynik – przecież czasem dłużej trwa wyświetlanie reklam w kinie przed rozpoczęciem seansu.

Wskazówka: Zdarza się, że właściciele serwisów pocztowych, którym technologia P2M nie jest raczej na rękę, usuwają segmenty filmów. Aby mieć pewność, że uda nam się pobrać dany utwór bez przeszkód, warto przed ściągnięciem sprawdzić jego spójność. W obu programach służy do tego moduł zwany Sprawdzaczem segmentów. Po wklejeniu hashcode’u utworu aplikacja loguje się do skrzynki i testuje wszystkie jego fragmenty, badając czy uda się film albo album ściągnąć i połączyć w całość.

Pobieramy i przycinamy napisy

Co prawda, większość filmów udostępnianych w Internecie ma angielskiego lektora, ale tuż po sieciowej premierze powstają profesjonalne tłumaczenia tworzone przez tłumaczy hobbystów. Niestety, te same filmy są publikowane w wersjach różniących się liczbą klatek na sekundę oraz bardzo często długością. W efekcie nawet jeśli ściągniemy napisy, to najczęściej musimy je sami synchronizować. Niestety, proces ten wymaga wprawy, odpowiednich narzędzi oraz – jeśli wersje napisów do danego filmu tylko nieznacznie różnią się długością – benedyktyńskiej wręcz cierpliwości przy dopasowywaniu.

Na szczęście – i to znów dzięki polskim programistom – tego rodzaju kłopoty należą już od ponad roku do przeszłości. Odpowiada za to program NapiProjekt.

Po jego instalacji wchodzimy do katalogu, w którym mamy film, klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę filmu i wybieramy z menu »Znajdź i dopasuj napisy«. Po kilku sekundach napisy dopasowane do naszej wersji filmu pojawią się w katalogu z filmem.

Wskazówka: W przypadku gdy pobrane napisy nie zostaną odnalezione, należy ich poszukać na własną rękę na jednym z serwisów z tłumaczeniami. Najpopularniejsze z nich to KinoMania.org, Napisy.org oraz Napisy.info.

Rozpowszechniamy w Internecie

Otrzymanie zaproszenia na portal P2M czasami wiąże się z koniecznością uploadu, czyli udostępnienia własnych plików z filmami przez wysłanie ich na serwer pocztowy. Oczywiście możemy rozpowszechniać tylko te utwory, do których rozpowszechniania mamy prawo, na przykład własne produkcje.

Tworzymy kanał uploadu: Skrzynkę, która ma być kanałem do udostępniania naszych filmów, najlepiej założyć w sposób tradycyjny – za pomocą strony internetowej. Wielu użytkowników P2M uważa, najlepiej do tego celu nadaje się konto założone w portalu Onet.pl

Teraz w programie Moorhunt wybieramy »Ustawienia | Metoda Uploadu« i zaznaczamy opcję »http«. Z listy rozwijalnej wybieramy serwer pocztowy, wpisujemy login i hasło do naszej skrzynki. Po wpisaniu potrzebnych danych klikamy »Dodaj« i »Zatwierdź«. Na liście zobaczymy naszą skrzynkę. Kończymy proces, klikając »Zapisz«.

Tworzymy skrzynki uploadu: Musimy teraz utworzyć konta pocztowe, na których umieścimy nasze filmy – aby mogli ściągnąć je inni. Z głównego menu wybieramy »Narzędzia | Kreator kont«. W otwartym oknie wpisujemy jakiś login oraz hasło. Możemy też zaznaczyć opcję

»Losuj login i hasło«, a program sam wymyśli dla nas odpowiednie dane. Na koniec klikamy przycisk »Utwórz«.

Uwaga: Podczas zakładania kont w serwisach, jak o2 czy Gmail, możemy napotkać problemy. Aby je wyeliminować – co nie zawsze się udaje – musimy dla programu Moorhunt pobrać z p2mforum.info najnowszą wersję bibliotek DLL z działu »Skrzynki«. Jeśli i to nie pomoże, będziemy musieli zakładać skrzynki ręcznie.

Dzielimy na segmenty: Przesłanie filmu o wielkości 700 MB na konto pocztowe byłoby niemożliwe, ponieważ skrzynki mają ograniczenia co do wielkości pojedynczej przesyłki. Dlatego przed rozesłaniem pliku należy go podzielić na segmenty. W menu wybieramy »Wysyłanie | Podziel plik«. W nowym oknie wskazujemy położenie filmu do podzielenia oraz folder, w którym mają zostać zapisane segmenty. Posługując się suwakiem, ustalamy wielkość segmentu. Najbardziej optymalny rozmiar mieści się w przedziale 4–7 MB.

Na koniec w pole haseł do pobrania i edycji wpisujemy hasła i wciskamy przycisk »Podziel«. Po kilku sekundach wskazany katalog zostanie zapełniony segmentami, a w oknie wyświetli się hashcode, który należy zapamiętać, zapisując go w bezpiecznym miejscu. Dzięki niemu nasz film czy muzykę będą mogli pobrać inni.

Wysyłamy na serwer: Aby wysłać plik na utworzone wcześniej konta pocztowe, wciskamy »Wyślij«. Otworzy się okno, które można wywołać także z głównego menu, wybierając »Wysyłanie | Wyślij pliki«. Wszystkie potrzebne dane zostaną automatycznie ustawione. Musimy jedynie kliknąć przycisk »Import« i wskazać utworzone wcześniej skrzynki do uploadu. Proces wysyłania rozpoczniemy, wciskając przycisk »Wyślij«.

W P2M nic nie zapłacisz za filmy i muzykę!

To, że ściąganie filmów i muzyki w technologii P2M nie jest karalne, wynika z faktu, że
– inaczej niż w P2P – nie dochodzi tutaj do udostępniania pobieranych plików innym
użytkownikom Sieci, a tym samym nie popełniamy przestępstwa.

Bezpłatny P2M

Właściciel praw autorskich do utworu, który ściągnęliśmy, może wystąpić do nas o zapłacenie za jego używanie, powołując się na tzw. odpowiedzialność deliktową. W praktyce jest to jednak trudne do zrealizowania.

Wysokie ceny

Nowe filmy na płytach DVD ciągle kosztują w sklepach po 30 – 50 zł, co zachęca internautów do ich bezpłatnego pobierania. Tymczasem większość osób jest gotowa płacić po kilka złotych za wypożyczanie filmów online.

Chcesz więcej? Zapłać

Po zarejestrowaniu się na forum P2M uzyskujemy dostęp tylko do części jego zasobów,
np. do kategorii filmów DVDrip albo Low Quality. Aby mieć możliwość ściągania filmów z większej liczby kategorii, musimy uzyskać na forum wyższą rangę.

Najprostsza droga to udostępnienie innym jakiegoś filmu. W przypadku serwisu P2MForum.Info wystarczy wysłać na serwer pocztowy 500 MB wartościowych danych, aby móc bez przeszkód przeglądać większą część jego zasobów. Należy przy tym pamiętać, żeby uploadować tylko te utwory, na których rozpowszechnianie mamy licencję.

Istnieje jednak inna, prostsza i – co ważniejsze – legalna droga do hashcodów upragnionych filmów. Wystarczy zapłacić, ale niewiele. Na przykład wpłacając 25 zł, uzyskamy na P2MForum.Info rangę Sponsora, co zapewni nam przez 30 dni dostęp do prawie wszystkich działów. Wpłacając 20 zł, uzyskamy rangę VIP i dostęp do wszystkich działów na forum P2M.com.pl. W innych serwisach P2M stosuje się podobne praktyki.

Jak działa P2M?

Technologia P2M wykorzystuje ogólnodostępne skrzynki pocztowe o pojemnościach
powyżej 1 GB. Pliki z filmami i muzyką dzielone są na segmenty przez program, zwany
klientem P2M, a potem wysyłane jako kolejne wiadomości elektroniczne. Emaile są tak
spreparowane, że wyglądają jak zwykłe przesyłki z załącznikiem, co utrudnia administratorom poczty blokowanie ich. Klient P2M Generuje też niewielki plik tekstowy, zwany hashcode’em, w którym zapisuje informacje niezbędne do ściągnięcia i scalenia pliku przez innego użytkownika.

Hashcode’y publikuje się następnie na forach poświęconych P2M wraz z opisami filmów
i albumów muzycznych. Użytkownik odszukuje interesujący go utwór, kopiuje do
Schowka jego hashcode, po czym wkleja do klienta P2M, takiego jak Moorhunt lub
Ygoow. Reszta przebiega już automatycznie, bo dzięki hashcode’owi klient do pobierania plików P2M wie, z ilu segmentów składa się film czy album, na jakim serwerze się znajduje oraz gdzie można znaleźć jego kopie.

W odróżnieniu od P2P, transfer trwa niewiarygodnie krótko, ponieważ plik jest pobierany z szybkiego serwera pocztowego.

Nielegalny upload

Filmy i albumy muzyczne trafiają do sieci P2M za sprawą internautów, którzy uploadując
pliki, chcą zyskać wyższą rangę na forach P2M. To jest jednak nielegalne!

Serwer pocztowy

Ogólnodostępny serwer pocztowy, np. Gmail, Yahoo czy Tlen, spełnia w technologii P2M rolę głównego magazynu danych.

Legalny download

Używanie technologii P2M tylko do ściągania nie dość, że nie stanowi przestępstwa, to jeszcze jest bardzo szybkie.

P2M jest legalne!

Zbigniew Urbański z KGP: “Jeżeli osoby ściągają muzykę czy filmy tylko dla siebie, to nie będą w kręgu zainteresowań policji”

Pobieranie plików w P2M to nic innego jak odbieranie poczty. Z tego powodu
policja nie ma podstaw, aby ścigać osoby pobierające filmy i muzykę za pomocą tej technologii. Aby jednak mieć całkowitą pewność, postanowiliśmy zapytać o to wprost oficera prasowego Komendy Głównej Policji – Zbigniewa Urbańskiego.

ZU: Jeżeli mamy w domu pirackie filmy w liczbie, która nie wskazuje na rozpowszechnianie (sprzedaż) takich utworów, to nie można mówić o rozpowszechnianiu. Jednak każda sprawa jest inna i wymaga odrębnej oceny. Bardzo często u osoby, która twierdzi, że ściągała pliki na własny użytek, policjanci znajdują w komputerze folder, który jest udostępniany innym internautom.

CHiP: Ale czy może pan potwierdzić, że obecnie osoby jedynie pobierające najnowsze kinowe hity oraz utwory muzyczne nie robią nic zabronionego i nie będą wobec nich wyciągane żadne konsekwencje?

ZU: Jeżeli takie osoby ściągają muzykę czy filmy tylko dla siebie, to nie będą w kręgu zainteresowań policji. Należy jednak pamiętać, że właściciel praw do utworu może podjąć kroki prawne na drodze cywilnej przeciwko takim osobom.

Wytwórnie filmowe i płytowe uważają, że te kroki prawne wynikają z tzw. odpowiedzialności deliktowej. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi w niej o to, że skoro ktoś obejrzał film czy wysłuchał płyty, za którą nie zapłacił, to jednak powinien to zrobić. Ale jak wytwórnia ma to udowodnić? Jest wątpliwe, aby uzyskała nakaz rewizji, działając z powództwa cywilnego w sprawie dotyczącej kwoty nieprzekraczającej 30 zł, bo tyle kosztuje średnio film lub album.

Polskie fora o P2M oferują tysiące filmów i albumów do ściągnięcia
www.p2mforum.info

Jeden z najbardziej cenionych serwisów w polskim Internecie. Obecnie użytkownikami forum jest około 60 tysięcy osób, z czego dziennie aktywnych jest około 10 tysięcy.

Jak werbują: Aby zostać użytkownikiem, należy ubiegać się o zaproszenie, rozdawane
okazjonalnie, bądź samemu udostępnić około 500 MB wartościowych danych.

Opłaty: Możliwość zdobycia rangi IP dopiero po wpłaceniu 25 zł na wsparcie istnienia
serwisu, dzięki czemu uzyskamy dostęp do wszystkich działów.

Zasoby: Użytkownicy napisali ponad 600 tysięcy postów dotyczących 80 tysięcy tematów, z czego większość to informacje o filmach i muzyce do ściągnięcia.

www.p2m.com.pl

Największy polski serwis – na forum zarejestrowanych jest niemal 100 tysięcy użytkowników. Aby zostać członkiem, nie potrzebujemy zaproszenia.

Jak werbują: Członkostwo wiąże się z prostą rejestracją w serwisie. Zdobycie rangi zależne jest od liczby udostępnionych plików ewentulanie od opłat.

Opłaty: Chcąc mieć dostęp do wszystkich zasobów serwisu, należy przekazać darowiznę na Dom Dziecka w Chorzowie lub na konto administracji w kwocie około 20 zł.

Zasoby: Na forum dostępnych jest około 8 tysięcy tematów, z których każdy zawiera hashcode będący bezpośrednim kluczem do ściągnięcia ulubionego filmu czy albumu.

www.gigapliki.com

Jeden z większych alternatywnych serwisów udostępniających hashcode’y w polskim Internecie. Forum nowe, ale rozwijający się bardzo dynamicznie.

Jak werbują: Członkostwo w serwisie nie wiąże się z uzyskaniem zaproszenia ani z żadną rangą. Wystarczy przejść prostą rejestrację, która zajmie nam 2 minuty.

Opłaty: Korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Użytkownicy, którzy chcą mieć dostęp do wszystkich zasobów serwisu, muszą zasilić budżet kwotą 20 zł.

Zasoby: Dostępnych jest ponad 5 tysięcy postów dotyczących 1500 tematów. Użytkownicy to rzesza ponad 22 tysięcy osób, z których duża część loguje się codziennie.