wtyczki do FF

Sprawdzanie i testowanie zainstalowanych wtyczek

Dzięki dodatkom i wtyczkom rozszerzamy działanie tej elastycznej przeglądarki internetowej, dostosowując jej działanie do naszych potrzeb. Przed instalacją przeglądarki na naszym drugim komputerze postanowiliśmy sprawdzić, jakie dodatki zainstalowaliśmy. Niestety, w menu nie ma polecenia, które by nam to umożliwiło.

W przeglądarce Firefox rozróżniamy dodatki, które możemy w menu przeglądarki konfigurować, jak również nimi zarządzać, oraz wtyczki, do których nie mamy bezpośredniego dostępu. Wtyczki są plikami DLL, za pomocą których inne aplikacje mogą być uruchamiane wewnątrz okna przeglądarki, np. aby bezpośrednio wyświetlać dokumenty PDF.

Wyszukiwanie wtyczek:

Nim uzyskamy więcej informacji o zainstalowanych wtyczkach, musimy zmienić ustawienia w zaawansowanej konfiguracji przeglądarki. W pasku adresowym Firefoksa wpisujemy »about:config«, następnie naciskamy klawisz [Enter]. Na liście wyszukujemy ustawienie »plugin.expose_full_path«. Aby widzieć nazwy plików z pełną ścieżką dostępu, dwukrotnie klikamy na wpis, dzięki czemu jego wartość zmieni się na »true«.

Tym razem, aby sprawdzić zainstalowane wtyczki, wpisujemy w pasku adresowym polecenie »about:plugins« i ponownie naciskamy [Enter]. W tym momencie Firefox wyświetli informacje dotyczące zainstalowanych wtyczek, łącznie z krótkim opisem ich działania. Nie powinniśmy się dziwić, jeżeli na przykład wtyczka »QuickTime Plug-in« będzie na liście występowała wielokrotnie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z różnymi plikami DLL, które za każdym razem obsługują inny format dźwięku, obrazu lub wideo.

Sprawdzanie działania:

Jeśli dana wtyczka została zainstalowana, nie oznacza to jeszcze, że od razu działa prawidłowo. Działanie wszystkich popularnych wtyczek sprawdzimy za pomocą niemieckiej strony www.at2907.net/embed/index.php. Aby strona spełniła swoje zadanie, musimy mieć w przeglądarce włączoną obsługę JavaScript. Na stronie klikamy kolejno odnośniki do odpowiednich testów. Następnie uruchamiamy test przewidziany dla danej wtyczki i porównujemy wyświetlony z lewej strony wynik działania z umieszczonym po prawej stronie prawidłowym rezultatem. Jeżeli danej wtyczki brakuje lub nie działa ona prawidłowo, zostanie wyświetlona odpowiednia informacja.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.