Trojan.Exploit w czołówce e-zagrożeń

Różne mutacje znanego na całym świecie trojana o nazwie Trojan.Exploit zdominowały listopadowy ranking Top Ten e-zagrożeń opublikowany przez firmę BitDefender. Pierwsza szóstka stanowi ponad 25% ogólnej liczby wykrytych e-zagrożeń. Trojany te wykorzystują skrypty zagnieżdżające ramki, a ich szkodliwa zawartość zazwyczaj hostowana jest na niebezpiecznych stronach i ładowana automatycznie, jeżeli przeglądarka stron www ma włączoną obsługę skryptów. Trojany te wymuszają na przeglądarce stałe sprawdzanie komputera pod kątem potencjalnych luk bezpieczeństwa (np. stara wersja programu Adobe Reader), które następnie mogą zostać wykorzystane do pobrania i uruchomienia szkodliwego oprogramowania.
Trojan.Exploint.JS.O jest zazwyczaj przechowywany na różnych szkodliwych witrynach internetowych, usiłując po uruchomieniu pobrać kolejne niebezpieczne zawartości
Trojan.Exploint.JS.O jest zazwyczaj przechowywany na różnych szkodliwych witrynach internetowych, usiłując po uruchomieniu pobrać kolejne niebezpieczne zawartości

Na pierwszym miejscu, z 6,17% całkowitej liczby zagrożeń uplasował się Trojan.Exploit.JS.O -szkodliwa aplikacja JavaScript, zawierająca mechanizmy wyszukujące “dziury” w systemie. Trojan.Exploint.JS.O jest zazwyczaj przechowywany na różnych szkodliwych witrynach internetowych, usiłując po uruchomieniu pobrać kolejne niebezpieczne zawartości.

Dobrze znany Trojan.Clicker.CM zajął 4 pozycję i jest najbardziej rozpowszechnionym trojanem reklamowym. Na miejscu 7 uplasował się szkodnik podszywający się pod oprogramowanie antywirusowe Adware.FakeAntivirus.L, a na miejscu 9 dobrze znany Wimad trojan downloader.