Zmniejszenie zużycia prądu przez telewizory plazmowe

Plazmy, w porównaniu z telewizorami LCD, oferują bardziej wyrazisty i kontrastowy obraz. Z drugiej strony w obiegowej opinii telewizory plazmowe są prawdziwymi pożeraczami prądu, które nie tylko obciążają środowisko ponad normę, ale też zwiększają rachunek za prąd do wysokości wywołującej zawroty głowy. Czy to aby na pewno prawda? I drugie pytanie: czy istnieje możliwość obniżenia zużycia prądu w telewizorach plazmowych?

Test nie pozostawia złudzeń: twierdzenie, jakoby telewizory plazmowe pożerały więcej prądu niż LCD, jest błędne! Inaczej niż w przypadku paneli LCD, w telewizorach plazmowych każdy subpiksel składa się z małej lampy wyładowczej. Różnice w kolorach są wytwarzane poprzez odpowiednio długie bądź krótkie zasilanie subpiksela, z dodatkową modyfikacją interwałów czasowych. W efekcie zużycie prądu jest wprost proporcjonalne do całkowitej jasności wyświetlanego obrazu. Oglądanie horroru w mrocznej scenerii będzie więc mniej prądożerne niż wyświetlenie romansu rozgrywającego się przy słonecznej pogodzie. Z kolei panele LCD są oświetlane cały czas w ten sam sposób. W rozrachunku końcowym różne, niezależnie przeprowadzone testy wykazały, że telewizory plazmowe często pobierają mniej prądu niż panele LCD. Na marginesie: 42-calowa plazma HD ready (720 linii) zużywa średnio 200 watów energii, natomiast plazma Full HD (1080 linii) pobiera z gniazdka, w związku z większą liczbą pikseli, dwukrotnie więcej prądu.

W przypadku telewizorów plazmowych pojawia się możliwość zaoszczędzenia już wtedy, gdy po zakupie wyjmiemy je z opakowania. Aby ekrany telewizorów błyszczały w jaskrawo oświetlonych sklepach, ustawienia jasności oraz nasycenia kolorów domyślnie są przesadzone. W przypadku przytulnego, przyciemnionego salonu okazują się więc zupełnie niewłaściwe. Dlatego powinniśmy wyżej wymienione ustawienia dostosować do naszego pomieszczenia. Dzięki temu prostemu zabiegowi zmniejszymy nawet o 30 proc. zużycie prądu, przy okazji uzyskując bardziej naturalny obraz.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.