Toshiba nie była gorsza od konkurencji i pokazała swoją porcję gorących nowości

CES 2009: Toshiba zasypuje nowościami

Toshiba

Dla Toshiby urzeczywistnienie w pełni cyfrowego domu jest jednym z priorytetów działalności – można wywnioskować zwiedzając CES. Firma dąży do tego by jej technologie zapewniły łączność i dostęp do sieci zawsze i wszędzie. Kilka demonstracji na targach pokazało, że firma nie tylko myśli, ale i prezentuje konkretne rozwiązania w tym kierunku.

Prototypowe telewizory z procesorem Cell

Wysoka wydajność platformy Cell pozwoliła na wprowadzenie do telewizorów Toshiba zaawansowanych systemów skalowania obrazu oraz nowoczesnych funkcji sieciowych. Na tragach zaprezentowano 56-calowy ekran o rozdzielczości 4k x 2k, który dzięki zastosowanemu w nim procesorowi Cell w czasie rzeczywistym skalował obraz z rozdzielczości Full HD (1920x1080p) do rozdzielczości 4k x 2k (3840x2160p). Ponadto prezentowano system konwertujący w czasie rzeczywistym sygnał wideo zasysany z Internetu (np. YouTube) na obraz o wysokiej jakości. Było to możliwe dzięki zastosowaniu znanej już technologii zaawansowanego skalowania – „Resolution+” w połączeniu z zupełnie nową technologią redukcji szumów. Dodatkowo Toshiba zaprezentowała 55-calowy telewizor LCD wyposażony w podświetlenie wykonane w technologii „Local dimming LED”. Dzięki połączeniu nowego precyzyjnego sytemu podświetlenia matrycy LCD oraz platformy Cell opisywany telewizor jest w stanie dynamicznie optymalizować wszystkie parametry obrazu do wyświetlanego w danym momencie sygnału wideo oraz do panujących w danej chwili i danym pomieszczeniu warunków oświetleniowych. Implementacja platformy Cell pozawala także na ultra szybkie i proste korzystanie z multimedialnych zasobów domowej sieci komputerowej.

Technologie sieciowe

Dostępna w obecnie dystrybuowanych modelach LCD TV technologia REGZA LINK (HDMI-CEC) pozwalająca za pomocą jednego pilota kontrolować wiele urządzeń połączonych przewodami HDMI doczekała się swojej kontynuacji. W nowej odsłonie REGZA LINK (HDMI-CEC) działa w oparciu o system WirelessHD – technologię bezprzewodowego przesyłania danych w paśmie 60Ghz. WirelessHD ma umożliwić transmisję nieskompresowanego wideo HD, dźwięku wielokanałowego i innych danych z prędkością do 5 Gb/s na odległość do 10 metrów, czyli w praktyce w obrębie jednego pokoju. Kolejną pokazywaną na CES technologią sieciową jest TransferJet, pozwalający na bardzo szybką (do 560 Mb/s) transmisję danych między urządzeniami, które znajdą się blisko siebie (ok. 3 cm.).

Łatwa i intuicyjna nawigacja

Podczas targów prezentowano „Spatial Motion Interface,” czyli bezdotykowy interfejs, który umożliwia sterowanie telewizorami oraz laptopami za pomocą gestów – jak w robił Tom Cruise w filmie „Raport Mniejszości”. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu zaawansowanych czujników rozpoznających położenie obiektów w trzech wymiarach. „Content Finding Navigation” to kolejna nowość Toshiby, która pozwala na łatwe wyszukiwanie zasobów dostępnych w domowej lub globalnej sieci. System to zbiór algorytmów opracowanych przez inżynierów Toshiba. Algorytmy badają związki między poszczególnymi multimediami, aby następnie tworzyć sieć powiązań, która ułatwia poruszanie się w obrębie dostępnych zasobów cyfrowych. Opisane technologie uzupełniają się wzajemnie ułatwiając korzystanie z domowej elektroniki.

Udostępnianie zasobów cyfrowych poprzez karty SD

Jedną z najciekawszych nowości zaprezentowanych przez Toshiba jest system opracowany wraz z firmą MOD Systems, umożliwiający udostępnianie zasobów cyfrowych poprzez karty SD. Celem technologii jest dostarczanie konsumentom w szybki i łatwy sposób filmów oraz muzyki w wersji cyfrowej. System wykorzystuje karty SD oraz stacjonarne systemy kopiowania filmów. Urządzenia tego typu w 2009 roku zostaną rozmieszczone w kluczowych sieciach dystrybucji na terenie USA. Osoba posiadająca kartę SD będzie mógła na nią pobrać filmy w jakości DVD. Czas kopiowania ponad dwugodzinnego filmu będzie wynosił około 3 minut. Jeden film z kolei zajmie około 2 – 3GB danych. Multimedia zapisane na kartach SD będzie można odtwarzać w telewizorach oraz laptopach wyposażonych w czytniki kart SD kompatybilne z opisywanym systemem. MOD Systems będzie dystrybuować zewnętrzne urządzenia tzw. Set Top Box-y wyposażone w czytniki kart SD. Urządzenia będą dedykowane dla konsumentów, którzy posiadają telewizory niekompatybilne z opisywanym systemem. Toshiba. Obecnie w projekcie biorą udział największe studia hollywoodzkie, w tym Warner Brothers oraz Paramount Picture, a lista dostępnych tytułów video obejmuje ponad 4 000 pozycji i ciągle jest powiększana o nowe zasoby.

„Resolution+” 

Resolution+ to technologia zaimplementowana w najnowszych telewizorach oraz laptopach Toshiba. Odpowiada za skalowanie obrazu cyfrowej telewizji SD do rozdzielczości HD. Dzięki zaawansowanej obróbce obrazu wykonywanej w ramach tej technologii sygnał pochodzący z kanałów telewizyjnych nadawanych cyfrowo w standardowej rozdzielczości wyświetlany jest w znacznie lepszej jakości.

XDE (eXtended Detail Enhancement)

Technologia XDE odpowiada za skalowanie sygnału pochodzącego z odtwarzaczy DVD Video. Dzięki zaawansowanym algorytmom skalującym technologia ta jest w stanie nie tylko zwiększyć rozdzielczość sygnału pochodzącego z płyt DVD do 1080p, ale również poprawić ostrość, kolor oraz kontrast wyświetlanego obrazu w stosunku do standardowych odtwarzaczy DVD. Technologia ta jest implementowana w odtwarzaczach DVD Toshiba. XDE to system przeznaczony dla konsumentów, którzy zakupili telewizory zdolne do odbioru sygnałów HD i jednocześnie chcą korzystać ze zgromadzonej biblioteki płyt DVD.

Dysk 512GB SSD

Zgodnie z zapowiedziami, Toshiba zaprezentowała na CES dysk 512GB SSD, który z pewnością znajdzie zastosowanie w notebookach tejże firmy.

SCiB

Prototyp Superszybko Ładowalnej Baterii, czyli SCiB (Super Charge Battery) spodoba się użytkownikom laptopów. SCiB może być ładowana 6 000 razy i co najważniejsze załadowanie 90% baterii zajmuje jedynie 10 minut.