Polscy internauci chętnie kupują online i korzystają z oferty serwisów ogłoszeniowych, wykorzystują do zakupów urządzenia mobilne, a za towary płacą za pomocą systemów płatności internetowej

Domeny internetowe w 2008 roku – raport NASK

Wszelkie spekulacje i przecieki zostały wreszcie ucięte: NASK opublikował wczoraj długo oczekiwany raport, podsumowujący polski rynek domenowy w 2008 roku.

Z raportu wynika, że w grudniu 2008 roku polski rejestr osiągnął – przy rocznym wzroście 73,5 procent –  rekordowy poziom ponad 1,3 mln aktywnych domen internetowych. Pod koniec 2007 roku NASK odnotował 762 tys. domen, ich liczba w ciągu ostatnich 12 miesięcy uległa więc podwojeniu. Fakt ten lokuje Polskę na piątym miejscu w Unii Europejskiej (wyprzedzamy m.in. Francję, Szwajcarię, Hiszpanię, Belgię i Austrię) i na dziesiątym miejscu na świecie! W efekcie ubiegły rok pod względem rejestracji był jednym z najlepszych – jeśli nie najlepszym – okresem w historii domen.PL. Według raportu wynik osiągnięty przez NASK i jego Partnerów jest rekordowy nie tylko w Europie, ale również wśród innych krajów rozwiniętych.

Najdynamiczniejszym okresem roku 2008 był pierwszy kwartał, kiedy osiągnięto dwudziestotrzyprocentowy przyrost. W pozostałych trzech kwartałach liczba ta wahała się w granicach 9 – 14 procent. NASK prognozuje, że w kolejnych kwartałach 2009 roku dynamika utrzyma się na poziomie 9 – 10 procent.

Raport zwraca również uwagę na spadek poziomu odnowień domen na przestrzeni ostatnich lat, co – według NASK – odzwierciedla analogiczną do innych europejskich krajów tendencję. W pierwszym kwartale 2008 roku poziom odnowień wyniósł 75 procent (rok do roku), w drugim 74 procent (rok do roku), w trzecim 72 procent, a w ostatnim kwartale 72 procent. NASK prognozuje, że spadek powinien wyhamować w 2009 roku, w momencie osiągnięcia poziomu 70 procent odnowień.

Równie ciekawie prezentują się statystyki dla usługi WLS (Wait List Service, popularnie zwana „opcją na domenę”), czyli możliwości rezerwowania wcześniej zarejestrowanej przez kogoś innego domeny.

– Najwięcej „opcji” założonych zostało w pierwszym kwartale ubiegłego roku, co było wynikiem obniżenia przez NASK ceny za tę usługę. Wielu użytkowników Internetu, dzięki obniżonej cenie, znalazło sposób na obejście restrykcji regulaminowych niektórych rejestratorów i tańsze „odnowienie” swojej domeny – mówi Katarzyna Gruszecka z 2BE.PL.

Kolejne kwartały pokazały, iż liczba zakładanych „opcji” stabilizuje się, osiągając pod koniec roku poziom niecałych 9 000 zamówień. Efektem wprowadzenia nowego cennika usługi WLS w 2008 roku było zarejestrowanie blisko 16 000 nazw w domenie.PL. Według przewidywań NASK w nadchodzących miesiącach kwartalna rejestracja nowych opcji utrzyma się na poziomie 8 000.

Pełna treść Raportu dostępna jest pod adresem http://www.dns.pl/Raport2008.pdf.

0
Źródło: 2BE.PL
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.