Ekonomiczno-ekologiczny panel refleksyjny od Funai

Nowy wyświetlacz charakteryzuje się dużą szybkością skanowania, wysokim kontrastem i niskim kosztem zarówno wytworzenia jak i eksploatacji. Tak przynajmniej zapewnia Fauni. Dodatkową zaletą jest fakt, iż  długotrwałe korzystanie z nowego typu panelu nie powoduje bólu oczu, na który często uskarżają się użytkownicy tradycyjnych LCD. Teraz czytanie dużych eBooków czy gazet elektronicznych ma nie powodować zmęczenia i bólu głowy.
Funai DynamicECD

Prototyp panela w akcji

Nowy panel może wyświetlić obraz w formacie A6 (3 linie na mm) w czasie mniejszym niż 0,1ms. Jego refleksyjność tła białego jest około 80% większa niż w przypadku tradycyjnych wyświetlaczy, a kontrast jest podobny jak w przypadku druku na papierze. Do opracowania panela DynamicECD zastosowano leukobarwniki, czyli bezbarwne materiały z wolnymi elektronami. Wykorzystano tu zjawisko polegające na tym, iż w wyniku kontaktu z materiałem zdolnym do zaabsorbowania elektronu pojawia się kolor.

Nowy panel nie potrzebuje podświetlenia, dzięki czemu korzysta on  z zaledwie 1% mocy pobieranej przez “tradycyjne” LCD. Projektanci Funai wybrali powszechnie dostępne materiały chemiczne aby uprościć procesy produkcyjne oraz stworzyć technologię tańszą i bardziej energooszczędną. Technologia ta będzie wdrażana w skomplikowanych, wielofunkcyjnych modelach wyświetlaczy urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe, kamery cyfrowe, bezprzewodowe kontrolery, translatory itp. Pierwsze gotowe modele powinny ujrzeć światło dzienne pod koniec tego roku. Czekamy z niecierpliwością.