Kiedy filmy 3D obejrzymy w domu?

Kilka razy byłem w IMAX-ie i za każdym razem byłem rozczarowany. Postęp w stosunku do warszawskiego kina “Oka” z radzieckimi produkcjami 3D (czy ktoś je jeszcze pamięta?) jest znaczny, ale obraz w IMAX-ie często “rozmazuje” się, tracąc całą przestrzenność. Największe wrażenie wywołało na mnie, gdy św. Mikołaj właśnie mi tuż przed nosem machał paluchem, ogłaszając, że dostanę rózgę. Co zaskakujące, podczas tej sceny podskoczyli wszyscy widzowie na sali. Tak, ten efekt 3D zadziałał w IMAX-ie doskonale…
Na ekranie komputera mają marny, dwuwymiarowy wygląd, ale w kinie pies Piorun, twardo chodząca po ziemi kotka i absolutnie stuknięty chomik mieli trzy wymiary

Na ekranie komputera mają marny, dwuwymiarowy wygląd, ale w kinie pies Piorun, twardo chodząca po ziemi kotka i absolutnie stuknięty chomik mieli trzy wymiary

W połowie ubiegłego roku byłem na pokazie fragmentu filmu “Kung Fu Panda”, przygotowanego przez DreamWorks w celu sprawdzenia możliwości technologii RealD. Założyłem okulary i… nic. Machałem głową na wszystkie strony, przymykałem na zmianę oczy i… nic złego z obrazem się nie działo! Wyświetlał się niemal idealny przestrzenny obraz.

Wróćmy zatem do “Pioruna” zrealizowanego dla odmiany w technologii Dolby 3D. W tym wypadku efekt też jest bardzo dobry. Nie trzeba wysilać wzroku ani patrzeć pod odpowiednim kątem, by obraz był 3D. Brakuje jednak scen, w których uchylamy się przed czymś “wyskakującym” z ekranu.

Disney i DreamWorks wszystkie nowe produkcje animowane przygotowują w 3D. Tym tropem pójdą bez wątpienia kolejne wytwórnie. W 2009 roku będzie można więc w kinach zobaczyć kilka pełnometrażowych filmów trójwymiarowych.

Wszystko fajnie, ale… ja właśnie wydałem masę pieniędzy na filmy Blu-ray (na marginesie – ich cena jest niemal lichwiarska!). Co więcej, cześć niebieskich pudełek stanęła obok pudełek DVD z tymi samymi filmami, za które już raz w przeszłości płaciłem. Zaczynam się obawiać, że wkrótce te moje kosmicznie drogie filmy Blu-ray będą mógł sobie… Bo chcąc być na czasie, będę musiał postawić obok nich kolejne pudełka, tym razem z dopiskiem “3D”.

Prawdziwy obraz 3D ma w tym roku trafić do naszych domów. Nvidia zapowiada na 2009 rok ofensywę okularów i monitorów pozwalających podziwiać przestrzenne obrazy m.in. w grach komputerowych. Może tym razem się uda, bo takie “okulary” 3D już nie raz w przeszłości były dołączane do kart graficznych, zawsze z tym samym, mizernym skutkiem.

PS

Największy efekt wywarł na mnie dotąd film 4D. Wyświetlany w parku rozrywki Universal Studio film “Terminator” jest nie tylko przestrzenny, ale i… odczuwalny na własnej skórze.