Netbook pod kontrolą systemu Android? Google OS to nie fikcja!

Matthäus Krzykowski i Daniel Hartmann przyjrzeli się bliżej otwartej strukturze Androida. Jak twierdzą, przekompilowanie systemu na netbooka Asus Eee PC 1000H zajęło im… kilka godzin. Gdyby Google faktycznie planowało wersję netbookową systemu, oznaczałoby to zadanie ciosu Microsfotowi w samo serce.
Wiemy już, że Eee PC 1000H potrafi pracować z systemem Android
Wiemy już, że Eee PC 1000H potrafi pracować z systemem Android

Netbooki, czyli pełnoprawne komputery oparte na energooszczędnych procesorach, nie były najszczęśliwszym segmentem rynkowym dla Microsoftu. Pewnie, na większości z nich zainstalowany jest Windows XP, ale sęk w tym, że jest to już stary system, który dawno miał być uśmiercony. Windows Vista w żadnym wypadku nie nadaje się do netbooków, zaś Windows 7 to wciąż wielka niewiadoma.

Tu mogłoby wkroczyć Google. Lekki, wydajny i otwarty system operacyjny, którego autorem jest istny gigant, mógłby w mgnieniu oka zawojować netbooki. A skoro netbooki, to czemu i nie “normalne” komputery? Według symulacji marketingowych Krzykowskiego i Hartmanna, od tej chwili wystarczyłyby trzy (!!!) miesiące, by Android mógł stanąć do boju z Windows XP. Programiści twierdzą, że z kodu systemu jasno wynika, że nie był on optymalizowany tylko pod komórki, a także pod procesory Intela.

Pamiętajmy, że na razie spekulujemy i kurczowo chwytamy się sensacji. Tym razem jednak możliwym jest, że za kwartał usłyszycie od nas: “a nie mówiliśmy?”