Nowy oręż AMD – procesor Phenom II

Phenom II – nazwa kodowa Deneb – to udoskonalony Phenom pierwszej generacji o roboczej nazwie Agena. Najważniejsza zmiana dotyczy procesu produkcyjnego: wykorzystano technologię 45 nm. Dzięki temu można było zwiększyć taktowanie do 3 GHz oraz rozszerzyć pamięć cache L3 z 2 do 6 MB. Reszta parametrów pozostaje bez zmian. Pamięć cache L2 o pojemności 2 MB (512 KB na rdzeń), szyna HT 2 GHz i gniazdo AM2+. Oznacza to, że decydując się na nowy procesor, nie musimy wymieniać płyty głównej.
AMD Phenom II X4 940 BE. Z zewnątrz nowy procesor różni się od poprzednika tylko napisem. Wewnątrz zmian jest więcej, choć nie jest to zupełnie zmodyfikowana architektura, a jedynie poprawiona.
AMD Phenom II X4 940 BE. Z zewnątrz nowy procesor różni się od poprzednika tylko napisem. Wewnątrz zmian jest więcej, choć nie jest to zupełnie zmodyfikowana architektura, a jedynie poprawiona.

Już w lutym do sprzedaży trafią Phenomy z gniazdem AM3. One będą również kompatybilne z płytami AM2+. Dopiero na płytach AM3 będzie możliwość obsadzenia nowych pamięci DDR3, bowiem Phenomy mają podwójny kontroler pamięci. Kompatybilność okaże się jednostronna: procesory z gniazdem AM2+ nie zadziałają w płycie AM3.

Trzeba zaznaczyć, że produkty AMD to zupełnie inna półka cenowa niż Intela. Najdroższy, testowany właśnie układ Phenom II 940 BE został wyceniony na 1000 zł – to ponad trzy razy mniej niż wartość najdroższego procesora Intela. Kolejna sprawa to koszt płyty głównej. Podczas gdy najdroższe urządzenia z gniazdem AM2+ kosztują 650 zł, za najtańszą płytę dla Core i7 trzeba zapłacić ponad 800 zł. Dlatego, choć Core i7 920 kosztuje tyle samo co najwydajniejszy Phenom II, nie zdecydowaliśmy się na takie porównanie, bo cała platforma byłaby dużo droższa. Konkurentem nowego AMD został Core 2 Quad Q9400: taktowanie 2,66 GHz, 4 rdzenie, 6 MB cache L2 i cena – również 1000 zł.

Wyniki wydajności procesora AMD Phenom II na tle konkurencji.

Phenom II X4 940 BE jest taktowany zegarem 3 GHz. To o 400 MHz więcej niż w wypadku najszybszego Phenoma pierwszej generacji. Różnica w taktowaniu wynosi 15%, zaś w wydajności – ponad 22%, oczywiście na korzyść nowego modelu. Wykorzystując do testów aplikację Microsoft Excel 2007, zauważyliśmy, że tu Phenom II zyskał najwięcej – aż 53% lepszy wynik, zaś w grze Doom 3 – ponad 26%. Najmniejszy przyrost wydajności odnotowaliśmy korzystając z aplikacji WinRAR – niecałe 2%, oraz Power Director – 4,6%.

Bardziej interesujące wydaje się porównanie Phenoma II z Core 2 Quad. Choć AMD ma lepsze parametry techniczne, produkt Intela nie daje za wygraną. Największą różnicę zaobserwowaliśmy w Excelu 2007 – aż 20% na korzyść Intela. Jednak kolejne porównanie – z użyciem WinRAR 3.8 – ujawnia 22-procentową przewagę AMD. W pozostałych testach oba procesory idą łeb w łeb. Średnia różnica ze wszystkich testów to 1% – właśnie o tyle Intel okazał się szybszy od AMD.

Phenom II to jednak nie tylko nowym procesor, a cała platforma o nazwie Dragon. To recepta AMD na komputer tani i wydajny. W jej skład prócz procesora wchodzi także karta graficzna ATI Radeon HD serii 4000 oraz płyta główna na chipsecie AMD serii 7.

Wraz z nią producent wprowadza także nowe oprogramowanie: Fusion for gaming, Overdrive, Live! Explorer oraz Stream. Działanie tych aplikacji możecie obejrzeć na filmach stworzonych przez AMD.

PODSUMOWANIE: AMD ciągle nie ma atutu Intela: najwyższej wydajności. Nie ma jednak też jego minusów – wysokiej ceny procesora oraz płyty głównej. Producent rozwiązał też problem kompatybilności. Pytanie: czy tymi argumentami AMD przekona klientów? Naszym zdaniem ma duże szanse.