O 18:00 finalna wersja Internet Explorera 8 zostanie udostępniona do pobrania

Ostatnie testy ósmego Internet Explorera

Microsoft zaprezentował ostatnią wersję testową przeglądarki Internet Explorer 8. Premiera wersji ostatecznej nastąpi już niedługo.

Internet Explorer 8 RC1 to ostatni etap testów przeglądarki Microsoftu. Nie zostaną już dodane żadne nowe funkcje, edycja ta ma wyłapać ostatnie błędy i niedoróbki. Aplikacja, według wstępnych testów, działa nawet o 25% wydajniej od ostatniej bety. Zastosowano też masę usprawnień na rzecz stabilności aplikacji. Tryb prywatnego przeglądania zyskał funkcję Clickjacking, dzięki której deweloperzy mogą na stronach umieszczać specjalne znaczniki w kodzie, które pomogą w wykrywaniu potencjalnego zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania. Niestety, wersja testowa Internet Explorera wciąż nie radzi sobie z testem Acid3 – uzyskuje w nim zaledwie 19 punktów. Biorąc pod uwagę status RC, wygląda na to, że to się już nie zmieni.

Przeglądarkę można pobrać z naszego serwisu. Przypominamy, że nie jest to wersja ukończona. Mając na uwadze fakt, że Internet Explorer to systemowa przeglądarka, radzimy użytkownikom mało zaawansowanym i niezainteresowanym testowaniem nie pobierać jej, dopóki nie pojawi się ostateczna wersja w usłudze Windows Update.

A co się zmieniło od czasów Windows Internet Explorera 7?

 • Nowy pasek adresowy w Internet Explorerze 8 nie tylko dopasowuje adresy URL do historii przeglądanych stron, a także z treściami stron zapisanych w zakładkach
 • Usprawnione wyszukiwanie na stronie. Ulepszono sposób, w jaki użytkownicy wyszukują fragmenty tekstu w treści stron internetowych.
 • Strona „Nowa karta” została w Internet Explorerze 8 przeprojektowana, umożliwiając użytkownikom wykonywanie typowych zadań za pomocą kliknięć w odnośniki na stronie.
 • Grupy kart. Gdy jedna karta zostanie otwarta z poziomu innej, wówczas przeglądarka wyświetli ją obok karty wyjściowej, zaś obydwie zostaną oznaczone kolorem, sygnalizującym użytkownikowi w jasny sposób, które karty zawierają powiązane treści.
 • Przywrócenie ostatniej sesji. Internet Explorer 8 umożliwia przywrócenie ostatniej sesji przeglądania z ostatniej zamkniętej kopii Internet Explorera. Funkcja ta przydaje się np. wówczas, gdy użytkownik przypadkowo zamknie przeglądarkę.
 • Aktualizacja plików instalacyjnych (slipstreaming) umożliwia wdrożenie Internet Explorera 8 i jego modyfikacji jako części obrazu systemu operacyjnego Windows Vista.
 • Uproszczony Internet Explorer Administration Kit.
 • Usprawnienia Zasad grupy.
 • W momencie udostępnienia finalnej wersji Internet Explorer 8 będzie w pełni zgodny ze specyfikacją CSS 2.1.
 • Usprawnienia DOM i HTML 4.01.- Internet Explorer 8 usuwa wiele niezgodności występujących między przeglądarkami.
 • Internet Explorer 8 wprowadza rozwiązania z myślą o przyszłych standardach, takich jak przygotowany przez W3C standard HTML 5 Draft DOM Storage, Selectors API autorstwa Web Applications Working Group czy też obsługa zalecanej składni ECMAScript 3.1.
 • Nowe mechanizmy nawigacyjne dla aplikacji AJAX. Programiści mogą aktualizować stos przeglądarki wykorzystywany do nawigacji wstecz i do przodu, a także pasek adresowy bezpośrednio z poziomu aplikacji AJAX. Dzięki temu mechanizmy przeglądarki działają prawidłowo w aplikacjach AJAX-owych.
 • Internet Explorer 8 prawidłowo przechodzi test Acid2.
 • Silnik układu strony zastosowany w przeglądarce Internet Explorer 8 jest bardziej zgodny ze standardami, dzięki czemu programiści mogą skupić się na przestrzeganiu standardów i tworzeniu pojedynczej strony dla wielu różnych przeglądarek. Programiści mogą jednak sami zdecydować, kiedy chcą przebudować swoje serwisy pod kątem nowego, zgodnego ze standardami silnika. Internet Explorer daje możliwość użycia silnika układu strony z przeglądarki Internet Explorer 7 poprzez wstawienie prostego znacznika meta w kodzie strony lub dodanie pojedynczego nagłówka http po stronie serwera.
 • Narzędzia deweloperskie, które wcześniej były dostępne za pośrednictwem Internet Explorer Developer Toolbar, teraz są wbudowane bezpośrednio w Internet Explorera 8, a ich funkcjonalność została poszerzona,
 • Akceleratory przyspieszają poruszanie się po sieci, ponieważ umożliwiają uruchamianie usług online bez opuszczania bieżącej strony sieci Web.
 • Programiści mogą oznaczyć fragmenty strony jako obiekty WebSlice, dając użytkownikom możliwość monitorowania potrzebnych im informacji w trakcie przeglądania innych miejsc w Internecie. Przeglądarka wskazuje, które wycinki zostały zaktualizowane.
 • Pole szybkiego wyszukiwania w Internet Explorerze 8 jest bardziej pomocne, ułatwiając użytkownikom wyszukanie interesujących ich treści i zwiększając prawdopodobieństwo otrzymania trafnych wyników.
 • Uruchomienie trybu InPrivate sprawia, że dane oraz prywatne informacje użytkownika nie zostaną zapisane lokalnie na komputerze, z którego korzysta, a także przez zewnętrzne podmioty, które mogłyby mieć możliwość śledzenia użytkownika w sieci
 • Jeżeli jedna z kart aktywnych w Internet Explorerze 8 ulegnie awarii, wówczas zostanie automatycznie przywrócona, podobnie jak wszelkie informacje potencjalnie wprowadzone przez użytkownika na stronie (np. podczas pisania wiadomości e-mail lub wypełniania formularza).
 • Internet Explorer 8 ulepsza funkcję do usuwania historii przeglądania, dając użytkownikom możliwość skasowania plików cookie, historii i innych danych, zachowując je jednocześnie dla ulubionych stron użytkownika.
 • Nowy filtr, będący rozwinięciem filtru phishingowego (chroniącego przed wyciekiem danych osobowych) firmy Microsoft, chroni przed szerszą gamą zagrożeń phishingowych i przed stronami, które próbują wczytać na komputer użytkownika złośliwe oprogramowanie.
 • Nowością w Internet Explorerze 8 jest funkcja, umożliwiająca właścicielom stron internetowych umieszczenie w nagłówku strony specjalnego znacznika, pomagającego wykrywać i zapobiegać atakom typu ClickJacking
 • Internet Explorer 8 wyposażony jest w filtr XSS, który potrafi dynamicznie wykrywać ataki XSS typu 1 (odbicie).
 • Mechanizm DEP, włączony domyślnie w Internet Explorerze 8 w systemie Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1, to zabezpieczenie, które pomaga chronić komputer przed uszkodzeniami powodowanymi przez wirusy i inne zagrożenia. Jego działanie polega na zablokowaniu niektórym rodzajom kodu możliwości zapisu w pamięci wykonawczej.
 • XDM to wysoce bezpieczna metoda dwukierunkowej komunikacji między różnymi dokumentami przy zachowaniu obopólnej zgody. Internet Explorer 8 oferuje także metodę toStaticHtml oraz wbudowaną obsługę notacji obiektowej JavaScript, co pozwala bezpiecznie oczyszczać dane bez poświęcana wydajności.
 • Internet Explorer 8 zaznacza pogrubioną czcionką nazwę domeny w adresie URL wyświetlanym w pasku adresowym.
 • Uaktywnienie kontrolek ActiveX tylko dla wybranych witryn (SiteLock) zmniejsza potencjał do ataku, ponieważ kontrolki takie mogą działać tylko w obrębie domeny, z której zostały oryginalnie zainstalowane.
 • Kontrolki ActiveX uaktywniane dla konkretnego użytkownika  to mechanizm, pozwalający twórcom kontrolek ActiveX pisać je w taki sposób, aby dostępne były one tylko dla użytkownika instalującego je w systemie, a nie dla wszystkich użytkowników danego systemu.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.