Ostrzejsze zdjęcia dzięki wstępnemu podniesieniu lustra

Oprócz ciężkiej cyfrowej lustrzanki zawsze mamy ze sobą jeszcze statyw, a mimo to ujęcia wykonane przy dłuższych czasach naświetlania są lekko poruszone. Co jest nie tak?

Właściwie nic. Prawdopodobnie po prostu nie używamy pewnej funkcji, która jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania: chodzi o wstępne podnoszenie lustra, nazywane też niekiedy blokowaniem lustra. Funkcja ta, dostępna w większości lustrzanek, podnosi lustro jeszcze przed właściwym naświetlaniem, usuwając je z drogi światła wpadającego przez obiektyw w kierunku matrycy. Dzięki temu mechaniczne ruchy lustra nie wpływają negatywnie na ujęcie.

Mechanizm jest następujący: gdy naciskamy spust migawki, półprzezroczyste lustro wewnątrz aparatu odskakuje do góry, zapewniając padającemu przez obiektyw światłu wolną drogę do matrycy. Przy tym odsunięciu lustra obudowa aparatu wpada w lekkie drgania, które podczas samej ekspozycji czasem nie zostają jeszcze całkowicie wygaszone. W przypadku krótkich czasów naświetlania niewielkie drgania obudowy nie są zauważalne na zdjęciach, ale w przypadku długich ekspozycji mogą spowodować nieostrość na fotografii, gdyż ujęcie będzie dłużej narażone na wpływ drgań, w których wyeliminowaniu nie pomoże nawet statyw.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.