wersja ie

Precyzyjne ustalenie wersji przeglądarki internetowej firmy Microsoft

Przed aktualizacją, instalacją rozszerzenia czy też wykonaniem instalacji naprawczej musimy niekiedy ustalić dokładną wersję zainstalowanej przeglądarki internetowej.

Najłatwiej w tym celu otworzyć menu »Pomoc« i wybrać polecenie »Internet Explorer – informacje«. Otwarte okno dialogowe zawiera informacje zarówno o samej aplikacji, jak i wersji przeglądarki. Gdy jednak na przykład po wadliwej instalacji nie jesteśmy w stanie skorzystać z polecenia, możemy ustalić wersję przeglądarki dzięki wpisom w Rejestrze systemowym. Opisane poniżej postępowanie odnosi się do wszystkich wersji przeglądarki.

W celu sprawdzenia wersji przeglądarki uruchamiamy Edytor Rejestru i przechodzimy do klucza »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftInternet Explorer«. Jeżeli w kluczu znajdziemy wpis »Version«, mamy zainstalowaną przeglądarkę IE w wersji 4.0 bądź nowszej. Owy ciąg znaków zawiera dokładną informację o wersji przeglądarki, czyli na przykład »5.0.2014.0216«. Jeżeli podwersja ma wartość »00«, Windows zapisuje w Rejestrze tylko jedno zero. W pozostałych przypadkach jest zapisany pełny numer wersji, czyli np. »5.50.4807.2300«.

W przypadku przeglądarki IE 3.x zamiast »Version« znajdziemy wpis »Build«, a w ciągu znaków »IVer« wpis »103«. Wartość »Build« zawiera numer kompilacji zapisany jako ciąg znaków składający się z czterech cyfr, na przykład »1300« dla IE 3.02. Również w przypadku przeglądarki IE 4.0 i nowszych istnieje wartość »Build«, ze względu na kompatybilność wstecz składająca się z pięciocyfrowego ciągu znaków będącego kompilacją numeru głównej wersji, po którym występuje kropka i kolejne cztery znaki określające podnumer kompilacji, czyli na przykład »52014.0216«. W IE 2.0 do Windows 95 wartość »Build« została dodana i ustawiona na »520«, również ciąg znaków »IVer« ma zaktualizowaną wartość »102«. W przypadku wersji przeglądarki Internet Explorer do Windows NT 4.0 zamiast wpisu »Version« czy »Build« istnieje jedynie ciąg »IVer« o wartości »101«. Natomiast przeglądarka IE 1.0 do Windows 95 (dołączona do pakietu Microsoft Plus!) ma wartość »IVer« równą »100«. Jeżeli w Rejestrze nie odnajdziemy żadnego z powyższych wpisów, przeglądarka Internet Explorer nie została zainstalowana bądź została zainstalowana błędnie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.