konfiguracja firefoxa

Szybkie dostosowanie przeglądarki do swoich upodobań

O wyglądzie przeglądarki internetowej decydują arkusze stylów, jednym z nich jest »userChrome.css«. Edytowanie plików CSS jest żmudne, bowiem nim przystąpimy do modyfikacji wyglądu, najpierw musimy arkusze stylów odnaleźć w dżungli folderów. Dopiero po odnalezieniu pliku możemy na przykład aktywnej zakładce nadać rzucający się w oczy kolor.

Oszczędźmy sobie wyszukiwania poszczególnych plików konfiguracyjnych. Rozszerzenie umożliwi nam bezpośredni dostęp do plików z poziomu menu »Narzędzia« oraz ustalenie własnego edytora plików. W efekcie szybko dostosujemy wygląd przeglądarki.

W celu instalacji rozszerzenia przechodzimy na stronę releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/addons/825/edit_config_files-1.7.5-fx+tb.xpi, a po pobraniu narzędzia klikamy przycisk »Zainstaluj«. Narzędzie będzie gotowe do pracy po ponownym uruchomieniu przeglądarki.

W menu »Narzędzia« znajdziemy nowe polecenie: »Edycja plików konfiguracyjnych«, zawierające podmenu zapewniające bezpośredni dostęp do plików »userChrome.css«, »userContent.css«, »prefs.js« oraz »user.js«. Korzystając z polecenia »Narzędzia | Edycja plików konfiguracyjnych | Ustawienia«, możemy zdefiniować preferowany edytor, na przykład wygodny Notepad++. Poza tym możemy tutaj zmienić ścieżkę dostępu do folderu systemu operacyjnego, którym dla Windows 2000 jest »C:Winnt« zamiast typowego »C:Windows«.

Chcąc nadać aktywnej zakładce intensywny kolor, wybieramy z podmenu wpis »userChrome.css«. Następnie w edytorze wpisujemy w wolnym miejscu

tab{-moz-appearance: none
!important;}
tab[selected= „true”]
{background-color: #ff0000
!important;}

po czym zapisujemy plik i zamykamy go. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki aktywna zakładka będzie oznaczona na czerwono. Dalsze możliwości dopasowania przeglądarki zostały opisane na stronie www.mozilla.org/unix/customizing.html.

Wskazówka:

Bezpośredni dostęp do plików konfiguracyjnych możemy przenieść z menu »Narzędzia« na pasek narzędzi jako ikonę. W tym celu wybieramy polecenie »Widok | Paski narzędzi | Dostosuj«, po czym metodą przeciągnij i upuść przeciągamy ikonę »Konfiguracja« w odpowiadające nam miejsce na pasku. Wreszcie zamykamy okno, klikając przycisk »Zakończ«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.