Najlepsze triki w Photoshop Elements 7

Optymalizacja zdjęć w najnowszej wersji Photoshop Elements, oznaczonej cyfrą siedem, jest wyjątkowo łatwa. W artykule oparliśmy się na angielskojęzycznej edycji programu, bo Adobe nie pokazało jeszcze polskiego wydania. Podajemy więc zarówno angielskie nazwy poleceń i funkcji, jak i ich prawdopodobne przyszłe tłumaczenie. Różnego rodzaju efekty uzyskiwane za pomocą pędzla stały się teraz wyjątkowo łatwo osiągalne dzięki narzędziu o nazwie »Smart Brush« (inteligentny pędzel) i związanej z nim opcji szybkiego nakładania masek korekcyjnych. W związku z tym efekt, którego osiągnięcie zajmowało kiedyś wiele minut wytężonej pracy, obecnie uzyskamy w kilka sekund.
Inteligentny pędzel. Zdj.: Piotr Bizior
Inteligentny pędzel. Zdj.: Piotr Bizior
Nowość: Inteligentny pędzel

Najpierw zaznaczenie obszaru

: Adobe wyposażyło nowy pędzel w wiele przydatnych opcji, na przykład służących do optymalizacji wyglądu nieba albo zębów. My wypróbowaliśmy działanie opcji »Blue Skies« (niebieskie niebo), bez ingerencji w wygląd podłoża. Zmieniło się nasycenie barwy nieba (tylko nieba!) – uzyskaliśmy intensywnie niebieski odcień dosłownie w jednym momencie. Oczywiście możemy też szybko odznaczyć fragmenty, które naszym zdaniem powinny zostać nienaruszone, trzymając wciśnięty przycisk [Alt].

Udoskonalane maski:

Jeśli nie podoba nam się odcień chmur, zmienimy go w prosty sposób. Należy kliknąć na miniaturce maski w oknie warstw, a następnie wybrać z palety narzędzi zwykły pędzel o miękkiej końcówce, ustalić jego krycie na 50% i wykorzystać czarny kolor. Teraz wystarczy kilkukrotnie pomalować pędzlem chmury – aż naszym zdaniem będą wyglądały neutralnie. To samo dotyczy wszystkich innych przedmiotów, które według nas zostały błędnie uznane za fragmenty nieba.

Metody wypełniania:

Jeśli kolor nieba jest naszym zdaniem zbyt intensywny, możemy osłabić efekt działania maski, zmniejszając intensywność »Opacity« (krycie) w oknie warstw. Domyślną metodą nakładania koloru jest »Color Burn« (dosycanie koloru), ale możemy ją zmienić na »Linear Burn« (ściemnianie liniowe) lub »Multiply« (mnożenie).

Inne opcje:

Inteligentny pędzel zawiera dużo więcej ciekawych opcji, np. wzmacnianie intensywności zieleni, koloru szminki czy wybielanie zębów. Jedną z najciekawszych jest opcja pozbawiania koloru tła, na którym sfotografowaliśmy dany obiekt. Zajmuje to tylko kilka sekund, a efekty mogą być bardzo malownicze.

Śledzenie twarzy: Automatyczne zaznaczanie portretów

Niezwykle przydatną opcją, ułatwiającą zarządzanie zdjęciami, jest szybkie powiązanie fotografii członków naszej rodziny lub przyjaciół z odpowiednimi słowami kluczowymi. Wystarczy wejść do sekcji zarządzania zdjęciami, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy na podkategorii oznaczonej jako »Family« (rodzina), należącej do kategorii »People« (ludzie), i wybrać opcję »Create new keyword tags« (utwórz nowe słowa kluczowe), po czym wpisać wybrane słowa.

Zarządzanie ludźmi:

Wkatalogu ze zdjęciami wybierz dość dużą liczbę obrazów (np. z wciśniętym klawiszem [Shift]), tak aby Elements nie przeglądał od razu wszystkich umieszczonych tam zdjęć. Oczywiście powinny to być zdjęcia, na których występują ludzie. Teraz wystarczy w sekcji »Keyword tags« (słowa kluczowe) kliknąć przycisk »Search faces attached to tags« (szukaj twarzy pasujących do słów kluczowych).

Defilada twarzy:

Po pewnym czasie Elements wyświetli obrazy wszystkich twarzy, jakie znalazł na zdjęciach. Teraz możesz zrobić dwie rzeczy:

  • Wybrać jeden udany portret jakiejś osoby, np. o imieniu Stefan, i przeciągnąć go na przygotowane wcześniej słowo kluczowe “Stefan”. Od tej pory miniaturka twarzy Stefana będzie wyświetlana obok słowa kluczowego.
  • Zaznaczyć wszystkie ujęcia twarzy Stefana, trzymając klawisz [Ctrl], i przeciągnąć je na słowo kluczowe “Stefan”. Wszystkie zdjęcia automatycznie zostaną otagowane według tego klucza, co w przyszłości ułatwi ich szybkie znalezienie.

Znajdowanie zdjęć:

W głównym oknie organizera możemy szukać zdjęć konkretnych osób za pomocą polecenia »Search / Details« (szukanie / szczegóły). W Elements 7 wystarczy po prostu wpisać imię danej osoby, by zobaczyć wszystkie zdjęcia, na których została uwieczniona.

Prezentacja: Wyjątkowy pokaz slajdów

Za pomocą Elements 7 błyskawicznie połączymy wszystkie zdjęcia wakacyjne, tworząc film, od którego nikt nie będzie mógł się oderwać – ze wszystkimi efektami, takimi jak panoramowanie, zoomowanie bądź podkład muzyczny lub efektowne przejścia.

Zaczynamy w organizerze:

Pierwszy krok to zaznaczenie wszystkich zdjęć, które chcemy umieścić w pokazie slajdów – najlepiej zrobić to, trzymając wciśnięty przycisk [Ctrl]. Teraz klikamy polecenie »Create« (stwórz) w prawym górnym rogu ekranu i wybieramy »Slideshow« (pokaz slajdów). W ustawieniach pokazu ustawiamy czas prezentacji poszczególnych zdjęć (np. 5 sekund) i sposób przejść między nimi (np. losowy).

Reżyserujemy show:

Gdy otworzy się okno edycji pokazu slajdów, segregujemy w nim zdjęcia w odpowiedniej kolejności i dodajemy podkład muzyczny. Kiedy zaznaczymy określone zdjęcie, możemy dodać do niego różne efekty, jak choćby komiksowe dymki, w których wpiszemy tekst. Inną ważną opcją jest regulacja efektu zoomowania – określenie początkowego i końcowego powiększenia fragmentu zdjęcia za pomocą rozciągania i przesuwania zielonej i czerwonej ramki.

Zapis:

Klikamy »Output« (produkcja) i wybieramy opcję »Save as file« (zapisz jako plik) w formacie WMV. Najlepiej wybrać rozmiar 800×600 pikseli – wtedy jakość pokazu jest najlepsza, a jeśli zamierzamy wysyłać go emailem – 320×240 pikseli.

Zaawansowana obróbka: Maksymalne wykorzystanie możliwości Elements

Photoshop w wersji Elements nie oferuje wielu przydatnych opcji korekcji obrazu, np. dodawania masek na odrębnej warstwie, która pozwala korygować zdjęcie bez naruszania oryginału. Brakuje również przydatnej funkcji sterowania światłem. Pokazujemy jednak, mimo tych ograniczeń, można poprawić źle naświetlone zdjęcia bez wprowadzania nieodwracalnych zmian i z użyciem alternatywnej warstwy maski.

Nakładanie masek:

Pierwszy krok to zduplikowanie tła za pomocą polecenia [Ctrl] + [J], dzięki czemu utworzymy warstwę 1. Następnie przy użyciu kombinacji klawiszy [Shift] + [Ctrl] + [Alt] + [N] dokładamy jeszcze jedną, pustą warstwę 2, którą potem w okienku warstw przesuwamy pod warstwę pierwszą. Na końcu zaznaczamy najwyższą warstwę.

Ustawianie kontrastu:

Klikamy »Quick« (szybko) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie przesuwamy suwaki odpowiedzialne za »Shadow« (cień) i »Highlight« (światło) w prawo. Warto przy okazji podwyższyć również ostrość zdjęcia (suwak »Sharpness«). W tym momencie pozostaje nam tylko kliknąć na zakładkę »Full« (również prawy górny róg), by powrócić do okna z warstwami.

Różne wersje:

Naciskamy kombinację klawiszy [Ctrl] + [G]. Można zauważyć, że ikonka na najwyższej warstwie przesunęła się delikatnie w prawo, a na zdjęciu znów widoczne są źle naświetlone fragmenty. Wybieramy miękki pędzel i jednokrotnie klikamy na środkowej pustej warstwie. Teraz należy pomalować te fragmenty zdjęcia, które powinny być jaśniejsze – zmiany obserwujemy na bieżąco na ekranie. Jeśli coś wyda nam się dla odmiany zbyt jasne, wystarczy wybrać narzędzie “gumka” i zastosować je w przypadku fragmentów, w których chcemy zachować oryginalny kolor. Takie mieszanie warstwy oryginalnej i korygowanej z wykorzystaniem dodatkowej, pustej warstwy pozwala zastąpić profesjonalne warstwy masek z pełnego Photoshopa.

Matematyczny ekspert: Rozdzielczość odpowiednia do druku lub Internetu

Jaki powinien być rozmiar zdjęcia, które przygotowujemy do wydrukowania? I jak zredukować jego wielkość, żeby wysłać je emailem? Elements szybko rozwiąże te problemy.

Sprawdzanie wielkości wydruku:

Otworzyliśmy w Elements zdjęcie wykonane aparatem o rozdzielczości 12 mln pikseli i wybraliśmy polecenie »Image | Scale | Image size« (obraz | skalowanie | wielkość obrazu). W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że obraz ma aż 150 cm szerokości, czyli strasznie dużo. Sęk w tym, że aparat zapisał zdjęcie w rozdzielczości 72 dpi, stanowczo zbyt niskiej, jak na potrzeby drukowania. Odznaczamy zatem opcję »Resample image« (zmień wielkość obrazu) i wpisujemy rozdzielczość przekładającą się na dobrą jakość druku, czyli 300 dpi. Elements od razu podaje, że nawet przy tej rozdzielczości rozmiar zdjęcia wyniesie 36×24 cm.

Zmniejszanie zdjęcia:

Jeśli chcemy na przykład zamówić przez Internet odbitkę o wymiarach 10×15 cm, najlepszą metodą będzie wysłanie odpowiednio zmniejszonego pliku. Zrobimy to

w tym samym oknie dialogowym, ale tym razem z zaznaczoną opcją »Resample image«. Wpisujemy szerokość obrazu: 15 cm, a w polu rozdzielczości wartość 300 dpi – wielkość pliku radykalnie maleje, dzięki czemu łatwiej go wysłać.

Kadrowanie ze zmniejszaniem:

Jeśli chcemy równocześnie obciąć niepotrzebne fragmenty zdjęcia

i zmniejszyć jego rozdzielczość, istnieje prosty sposób. Wybieramy narzędzie do kadrowania i wpisujemy wartość 600 pikseli w polu »Width« (szerokość), pozostałe pola pozostawiając puste. Następnie kadrujemy zdjęcie – powstały obraz będzie miał dokładnie 600 pikseli szerokości.

Pliki RAW: Szybka konwersja

Konwertowanie plików RAW to żaden problem dla Photoshop Elements. Pokażemy, jak przekonwertować wiele zdjęć za jednym razem.

Wybór:

W oknie organizera zaznaczamy wybrane przez nas pliki RAW, trzymając wciśnięty klawisz [Shift] lub [Ctrl]. Następnie otwieramy je w oknie dialogowym »Camera Raw« za pomocą kombinacji [Ctrl] + [I]. Wszystkie wybrane zdjęcia zostaną wyświetlone po lewej stronie. Trzymając wciśnięty klawisz [Ctrl], wybieramy te z nich, które chcemy poddać obróbce. Wszystkie zaznaczone zdjęcia będą zmieniane równocześnie, nawet jeśli będziemy dokonywać szczegółowych modyfikacji.

Finał:

Jeśli chcesz dokonać dalszej obróbki za pomocą narzędzi dostępnych w głównym oknie Elements, kliknij »Open image« (otwórz obrazek), a potem »Done« (zakończ) – program zapisze wprowadzone zmiany.

Konwersja zbiorowa:

Jeśli chcesz taśmowo przekształcić wszystkie pliki RAW na pliki typu JPEG lub TIFF, zaznacz je w organizerze i naciśnij [Ctrl] + [E]. Wybierz docelowy format i wielkość zdjęć, po czym kliknij »Export« (eksportuj).

Test wersji 7: Czy warto się updgrade’ować

Oprócz funkcji inteligentnego pędzla Photoshop Elements 7 oferuje jeszcze wiele innych nowości. Poszczególne zdjęcia mogą być teraz załadowane jako albumy flash przez serwer FTP na stronę www.photoshop.com.

Usuwanie ze zdjęć niepotrzebnych lub wręcz niepożądanych elementów tła jest obecnie wyjątkowo łatwe i szybkie, np. ludzi zasłaniających jakiś historyczny budynek lub choćby wprowadzających niepotrzebne zamieszanie w kadrze. Możliwe jest także przygotowywanie tzw. zadań (akcji), choć nie da się ich zapisać jako sekwencji różnych poleceń. Jeszcze inna zmiana to unowocześnienie polecenia szukania zdjęć (w sekcji organizera) – w siódmej wersji Elements działa ono niemal z prędkością światła. Interfejs użytkownika został wyraźnie rozjaśniony w porównaniu z wersją 6.

+ duże ułatwienia dla osób, które chcą prezentować swoje zdjęcia w Internecie
wykorzystywanie “zadań” opracowano w wyjątkowo niepraktyczny sposób

Lepsza wydajność

Warto zadbać o lepszą wydajność Photoshop Elements. Wybierz »Edit | Presets | Performance« (edycja, ustawienia i wydajność), a następnie zmniejsz liczbę »History object« (punkty historii) do minimum, czyli 200. Można też zwiększyć przestrzeń roboczą do 75 procent. Jeśli nasz komputer jest wyposażony w kilka fizycznych dysków twardych lub choćby jeden dysk, ale podzielony na partycje, warto zaznaczyć je jako zapasową pamięć. Ostatnie, co pozostaje nam zrobić, to zrestartować komputer.

Dodawanie ramek do zdjęć

W programie Photoshop Elements dodawanie ramek i dodatkowych teł do zdjęć to żaden problem. Wystarczy wybrać opcję sortowania »By type« (według typu) w palecie »Kontent« (zawartość) i dwukrotnie kliknąć znajdujące się po prawej stronie »Themes« (tematy). Gdy teraz dwukrotnie klikniemy opcję »Film poster« (plakat filmowy), nasze zdjęcie od razu ukaże się nam na tego typu plakacie. Można też za pomocą klawiszy [Ctrl] + [T] zmienić wielkość samego zdjęcia na plakacie, nie naruszając przy tym wielkości plakatu.

Ujednolicanie wielkości zdjęć

Zmniejszenie dużego obrazu do rozmiarów mniejszego zdjęcia jest niezwykle proste:
1. Otwieramy oba zdjęcia i zaznaczamy większe.
2. Wybieramy »Image | Scale | Image size« (obraz | skala | wielkość obrazu).
3. Zachowujemy otwarte okno dotyczące wielkości obrazu, po czym klikamy na zakładkę »Window« (okno), a w niej na nazwę mniejszego zdjęcia. W ten sposób importujemy ustawienia mniejszego obrazka do okna regulującego wielkość dużego zdjęcia.
4. Klikamy »OK« – i gotowe.

Dla eksperta: Najważniejsze skróty klawiaturowe

Skróty klawiaturowe pozwalają w znaczny sposób przyśpieszyć pracę z programem. Błyskawicznie wywołamy na przykład narzędzie do kadrowania za pomocą klawisza [C], natomiast stempel – dzięki klawiszowi [S]. Oto skróty, których warto się nauczyć:

[Ctrl] + [spacja] -> chwilowe powiększenie zdjęcia
[Altl] + [spacja] -> chwilowe zmniejszenie zdjęcia
[Ctrl] + [+] -> stopniowe powiększenie zdjęcia
[Ctrl] + [–] -> stopniowe zmniejszanie zdjęcia
[spacja] -> chwilowe chwycenie zdjęcia “łapką”
[1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0] -> zmiana intensywności działania danego narzędzia
[T] -> uruchomienie trybu tekstowego
[[], []] -> zmiana średnicy narzędzia (np. pędzla)