Od redakcji – 2009/03

Windows zawsze pracuje stabilnie! Windows działa jak błyskawica! Windows wyświetla zrozumiałe komunikaty! Oczywiście te stwierdzenia można włożyć między bajki. Z kolei w Internecie krąży wiele porad dotyczących usprawniania systemu Microsoftu, które również można zaliczyć do baśni. Zbiór półprawd i mitów o Windows jest pewnie większy niż mitologia grecka i rzymska razem wzięte. Dlatego CHIP przystępuje do działania. Rozprawiamy się z nieprawdziwymi informacjami na temat Windows – zamiast wątpliwej jakości rad znachorów, wróżek i baśniopisarzy znajdziecie u nas fachowe porady dotyczące usprawnienia waszego systemu operacyjnego (s. 44).
Michał Adamczyk, redaktor naczelny
Michał Adamczyk, redaktor naczelny

– Synu, oto płyta ze zdjęciami z okresu, gdy stawiałeś pierwsze kroki. Córko, a tu jest dysk z filmem z twojego pierwszego balu – mówi ojciec za kilkanaście lat do swoich już dorosłych pociech. Syn i córka zbierają wówczas swoje dzieci przed telewizorem holograficznym, a tu… nic nie widać. Wspomniany tata miał dobre intencje, ale nie zadbał o właściwe przechowywanie danych. Popularne nośniki danych nadają się do archiwizacji cennych zasobów przez okres tylko kilku lat. Tymczasem wiele z naszych cyfrowych zasobów chcielibyśmy zachować na dużo dłużej. Co zrobić, by nasze zdjęcia, filmy czy dokumenty

z czasem nie “wyparowały” – radzimy na s. 104.

24-calowy ekran, dwa terabajty miejsca na dane, pełnoformatowa klawiatura – to nic nadzwyczajnego, chyba że mowa o notebooku ważącym jedynie 2 kg. To nie kolejne wybitne osiągnięcie mistrzów designu z Apple’a, ale nasza propozycja, jak z małego notebooka uczynić nie tylko narzędzie do mobilnej pracy, ale też centrum domowej rozrywki (szczegóły na s. 120).

Publikujemy wyniki raportu o szerokopasmowym, mobilnym Internecie w Polsce. Dowiecie się, jak działają usługi transmisji danych oferowane przez największych operatorów komórkowych. Badanie przeprowadzono w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce, a średnia szybkość pobierania danych przez sieć komórkową wyniosła 700 kb/s, czyli 10 razy wolniej niż nominalna przepustowość łączy HSDPA (więcej danych na s. 116).

Telewizor, odtwarzacz, pecet, ruter, ładowarka do komórki i wiele innych domowych urządzeń pobierają prąd, także kiedy ich nie używasz. Komputer w trybie uśpienia czy świecąca non stop diodka pozornie nie mają dużego zapotrzebowania na energię. Tymczasem w skali kraju energia marnowana przez “czuwające” urządzenia warta jest aż 800 mln złotych! Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd i przy okazji pomóc naszej planecie, radzimy na s. 26.

PS Microsoft potrafi stworzyć dobry system operacyjny! Użytkownicy Visty i to stwierdzenie pewnie natychmiast zaliczyliby do bajek. Może opinia o Windows jednak się poprawi – za sprawą nowej wersji systemu oznaczonej jako “7”. Możecie przekonać się o tym sami, pobierając wersję beta następcy Visty (szczegóły na s. 22).

Więcej:bezcatnews