Top Sites

Safari 4 Beta – najszybsza przeglądarka na świecie?

Publiczna wersja Beta Apple Safari 4

Apple poinformowało dzisiaj o upublicznieniu wersji beta swojej najnowszej przeglądarki internetowej – Safari 4. Nowy silnik „Nitro”, na którym oparta jest nowa wersja, według Apple’a 4,2 raza szybciej uruchamia JavaScript, niż poprzednia wersja przeglądarki, 30 razy szybciej, niż Internet Explorer 7 i ponad 3 razy szybciej, niż Firefox 3. Co więcej, nowe Safari ma również 3 razy szybciej ładować strony HTML, niż IE 7 oraz prawie 3 razy szybciej, niż przeglądarka Mozilli.

Nowa wersja obsługuje również najnowsze standardy sieciowe, w tym HTML 5 oraz CSS 3 – dwie technologie, które usprawniają tworzenie serwisów internetowych i web-aplikacji, bogatych w media, grafiki i czcionki.

Pobierz Safari już teraz: Safari 4 Beta

Nowe funkcje w Safari 4:
Top Sites

Dzięki tej funkcji, użytkownik ma dostęp do błyskawicznego podglądu ulubionych witryn bez nadwyrężania palców. Przeglądarka śledzi strony, które są najczęściej odwiedzane, układa je w odpowiedniej kolejności i prezentuje do 24 miniaturek na jednej stronie. Można nawet dostosować wyświetlany ranking, poprzez przeciągnięcie odpowiedniej ikony na konkretne miejsce w siatce. Widoczna w prawym górnym rogu miniatury gwiazdka sugeruje nam, że zawartość danej strony się zmieniła.

Cover Flow

Ta funkcja pozwala w zupełnie nowy sposób przeglądać historię odwiedzanych witryn oraz zakładki. Prezentowany jest podgląd całej strony, która wygląda dokładnie tak samo, jak podczas jej zapisywania. Jedno spojrzenie wystarczy, by rozpoznać witrynę, którą aktualnie chcemy odwiedzić. Strzałki kierunkowe pozwolą przechodzić do kolejnej lub poprzedniej strony.

Full History Search

Safari 4 w zupełnie inny sposób podchodzi do historii. Połączenie funkcji Cover Flow z Full History Search pozwala podglądać całe strony odwiedzane w przeszłości i bez najmniejszego problemu poruszać się między nimi. Przeglądarka automatycznie zapamiętuje cały tekst i miniaturkę każdej witryny z historii, dzięki czemu prostsze będzie odnalezienie danej witryny, nawet jeśli nie pamiętamy jej całej zawartości – wystarczy wpisać słowo lub frazę w polu szukania historii w „Top Sites”, a Safari szybko wyszuka najbardziej pasujące możliwości.

Tabs on Top

Jak widzimy na obrazku, zakładki zostały przeniesione na samą górę okna przeglądarki, co powinno dać jeszcze więcej miejsca dla informacji, które aktualnie czytamy. Uproszony został również sposób tworzenia zakładek – wystarczy kliknąć w znak „+” – to rozwiązanie znamy już z Opery. Możliwe jest również przeniesienie zakładek, w obrębie paska zakładek, co również przypomina nam konkurencyjne przeglądarki.

Windows Native Look and Feel

Jeśli pracujesz na systemie Windows Vista lub XP, Safari dostosuje swój wygląd, w tym pasek tytułu, obramowanie i pasek narzędziowy, do innych okienek aplikacji. Przeglądarka może używać zarówno standardowych czcionek Windows, jak również Apple’a, w zależności od upodobań użytkownika.

Inne funkcje:
  • Full-Page Zoom, czyli znana z Firefoksa i Opery możliwość skalowania całych stron www, w tym obrazków i fotografii
  • Smart Address Field, czyli funkcja podpowiadania przy wpisywaniu adresu strony internetowej
  • Smart Search Field, czyli ta sama funkcja dla wyszukiwarki Google’a
  • Ochrona przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem Malware
Do pobrania:

Nie są to wszystkie funkcje, które oferuje nowa przeglądarka Safari 4. Według Apple’a tych jest aż 150. Wszystkich oczywiście nie zdołamy wymienić, tak więc zachęcamy do przetestowania publicznej wersji beta na własną rękę. Pobierzecie ją z działu download.

Pobierz Safari już teraz: Safari 4 Beta