Zakusy na głosowanie przez Internet

E-głosowanie

– Chcemy głosować przez Internet. Bezpiecznie, nowocześnie i szybko, w oparciu o przejrzyste zasady. Alternatywne metody uczestnictwa w wyborach są potrzebne, by zwiększyć frekwencję wyborczą. Nie wyobrażam sobie demokracji w XXI wieku bez Internetu – mówi Rafał Flis, koordynator projektu, którego celem jest wprowadzenie w Polsce możliwości glosowania przez internet w wyborach powszechnych.

Dla wielu osób zagłosowanie w tradycyjny sposób jest trudne. Studenci uczący się poza miejscem zameldowania, osoby przebywające za granicą, niepełnosprawni. Dzięki e-głosowaniu łatwiej niż dotychczas będą mogli skorzystać z jednego ze swoich podstawowych praw.

Reklama

Stowarzyszenie Polska Młodych wraz z Grupą Adweb pracuje nad serwisem internetowym, na którym znajdzie się demonstracyjna, testowa wersja systemu do e-głosowania. Dostępna będzie także baza wiedzy na temat internetowego głosowania oraz forum, na którym można będzie dyskutować z ekspertami.

– Metody muszą być najlepsze, sprawdzone. Dlatego proponujemy test – mówi Rafał Flis. System, o którym mowa, został stworzony dla Stowarzyszenia Polska Młodych przez zespół kryptologów i informatyków pod kierownictwem prof. Mirosława Kutyłowskiego, znanego na całym świecie specjalistę w tej dziedzinie. To najnowocześniejsze na świecie rozwiązanie, które między innymi oferuje weryfikalność dla odbiorcy i znacząco utrudnia modyfikację oddanego głosu.

Serwis internetowy opracowany przez Polskę Młodych i Grupę Adweb pojawi się na początku kwietnia 2009. Niedługo potem przeprowadzone zostaną testowe wybory. A już teraz zapraszamy na www.e-glosowanie.org.