10 pytań o netbooka

10 pytań o netbooka

Jest mały, lekki, poręczny i można go kupić już za niecałe 1000 zł! Ale do czego tak naprawdę potrzebujemy netbooka? Odpowiadamy na 10 ważnych pytań, które każdy powinien sobie zadać przed zakupem.
1. Czy netbook i notebook to to samo?

Spójrzmy na ceny: o ile netbooka możemy kupić już za 800 zł, o tyle na subnote-booka możemy wydać ponad 10 razy tyle. Różnica tkwi w zastosowanych komponentach. Głównym wyróżnikiem netbooków, jako klasy, są stosowane w nich energooszczędne i tanie, ale słabe procesory Intel Atom oraz VIA C7 i Nano, podczas gdy subnotebooki są wyposażone w najwyższej klasy CPU, a także większe i lepsze ekrany oraz szybkie i energooszczędne dyski twarde. Drogie subnotebooki mają więcej różnorodnych złączy i dodatkowego wyposażenia, np. chipy bezpieczeństwa TPM, najczęściej też wykonane są solidniej i z lepszych materiałów.

2. Komu przyda się netbook?

Netbooki nadają się do pisania emaili, aktualizowania blogów i uczestniczenia w aukcjach internetowych z każdego miejsca, dokąd się wybierzemy. Możemy na nich pracować nad tekstem, pod warunkiem że wybierzemy model o wygodnej klawiaturze. Nie polecamy ich natomiast nikomu do codziennej kilkugodzinnej pracy – to wykonalne, ale graniczy z masochizmem.

3. Jakie akcesoria są najbardziej przydatne? Czy za ich pomocą można wyeliminować wszystkie ograniczenia netbooka?

Skutki niektórych niedostatków netbooków można złagodzić za pomocą dodatków. Antidotum na brak miejsca na pliki będzie zewnętrzny dysk twardy podłączany przez USB, pendrive albo karta pamięci. Zewnętrzna nagrywarka DVD nie tylko wypali płyty, ale też pozwoli obejrzeć film. Chcąc wykorzystać mobilność netbooka do pracy w Internecie, powinniśmy zaopatrzyć się w zewnętrzny modem UMTS (patrz też: pytanie 5.) – dzięki niemu również w podróży będziemy mieli stałą łączność z Siecią. Nie ma, niestety, sposobów na zwiększenie mocy obliczeniowej netbooków.

4. Ile naprawdę może netbook? Jakie są granice jego wydajności?

Procesor Atom nie jest siłaczem, a dziś nawet niektóre strony internetowe mają spore zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Problemem jest też mała ilość pamięci operacyjnej. W związku z tym netbook będzie sobie dobrze radził z pracą w pakiecie biurowym, surfowaniem po stronach WWW, odtwarzaniem filmów czy muzyki – pod warunkiem że nie spróbujemy robić tego wszystkiego naraz. Zupełnie nie sprawdzi się podczas edycji zdjęć poważniejszej niż redukcja czerwonych oczu, montażu filmów, pracy z bazami danych czy kompilacji programów.

5. Czy każdy netbook ma dostęp do Internetu?

Określenie „netbook” (ang. net to sieć) jest mylące – komputery z tej kategorii najczęściej nie są wyposażone do łączności z sieciami i Internetem lepiej niż reszta notebooków. W standardzie dostaniemy łącze Wi-Fi i Ethernet, a często też Bluetooth, który pozwoli skorzystać z komórki jako modemu. Jeśli jednak chcielibyśmy korzystać z Internetu wszędzie, musimy wybrać jeden z kilku modeli wyposażonych w zintegrowany modem komórkowy 3G albo zainwestować w zewnętrzny modem, podłączany przez USB lub ExpressCard. Podpisując 2-, 3-letnią umowę z operatorem sieci Era i Plus na komórkowy dostęp do Internetu, możemy dostać netbooka za symboliczną złotówkę.

6. Czy na netbooku można oglądać filmy? I czy w ogóle sprawia to przyjemność?

Ekran o przekątnej długości 7–10″ to nie to samo co 40-calowy telewizor LCD, ale w porównaniu z wyświetlaczami komórek czy iPodów, na których coraz więcej osób ogląda filmy, wypada naprawdę nieźle. Problemem może być wydajność procesora podczas dekodowania strumienia wideo. O ile odtwarzanie filmu MPEG-2 (format DVD) to coś, z czym poradzą sobie wszystkie netbooki, o tyle z odtwarzaniem plików skompresowanych kodekiem XviD lub DivX bywa różnie – zależnie od rozdzielczości i częstotliwości próbkowania niektóre netbooki odtwarzają je bez problemu, podczas gdy inne mają z tym kłopoty. Sprawa jest za to jasna w przypadku kompresji w standardzie H.264: niezależnie od rozdzielczości kodek jest tak wymagający, że sprowadzi do parteru każdego obecnie dostępnego netbooka. Ale nie tylko z filmami bywają problemy – od pewnego czasu coraz częściej spotyka się animacje Flash skompresowane z wykorzystaniem kodeka wymagającego skomplikowanych obliczeń. Również z nimi współczesne netbooki sobie nie radzą.

7. Jaki procesor wybrać do netbooka?

Obecnie w netbookach są stosowane 4 rodzaje procesorów: Celeron i Atom firmy Intel oraz C7 i Nano ze stajni VIA. Najgorszym wyborem jest powolny i relatywnie energożerny Celeron, a zaraz za nim energooszczędny, ale słabiutki C7. Pozostają więc Atom i Nano. Atom jest bardziej energooszczędny od rywala, ale ma od niego mniejszą moc obliczeniową. Alternatywą mogą okazać się wprowadzane właśnie na rynek wydajniejsze, choć mające większy apetyt na prąd procesory AMD Neo i Intel CULV.

8. Jak długo wytrzyma akumulator netbooka?

Ten parametr zależy od wielu czynników, nie przyjmujmy więc deklaracji producentów bezkrytycznie. W przeprowadzonym przez nas teście najlepszy wynik uzyskał Asus Eee 901 – 6,6 godz., zaś najgorszy – MSI Wind, który był w stanie pracować na baterii zaledwie 2,5 godz., i to przy wyłączonym Wi-Fi, niskiej jasności ekranu i z notatnikiem jako jedyną działającą aplikacją.

9. Co jest lepsze: Windows czy Linux?

Chociaż dobrze dopasowany Linux potrzebuje bez porównania mniej zasobów niż Windows XP, nie ma jednak ogromnych zalet Okienek, takich jak dobrze znane środowisko, proste przenoszenie i wymiana danych czy wreszcie możliwość korzystania z aplikacji, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Z Linuksa na netbooku będą zadowoleni tylko ci użytkownicy, którzy tym komputerkom nie stawiają żadnych wymagań lub nie mają jeszcze żadnego doświadczenia w pracy z komputerami, oraz ci, którzy lubią nie tyle na komputerze pracować, co trochę sobie przy nim podłubać. Dlatego naszym zdaniem odpowiedź na to pytanie brzmi: XP – aż do chwili pojawienia się w sprzedaży Windows 7, które zapowiada się na świetny system do netbooków.

10. Jaki wyświetlacz i dysk wybrać do netbooka?

Tym, którym bardzo zależy na miniaturyzacji, polecamy netbooki wyposażone w ekran o przekątnej długości 10 cali – będą musieli jednak przyzwyczaić się do ich malutkiej rozdzielczości, wynoszącej 1024×600 pikseli, przez którą wiele okien będzie „przyciętych”. Uwagę pozostałych chcielibyśmy zwrócić na pojawiające się właśnie w sprzedaży modele z wyświetlaczami 12- i 13,3-calowymi (Dell Mini 12, HP dv2, MSI X320) i standardowymi rozdzielczościami WXGA, które będą w stanie w wielu zadaniach zastąpić notebooki.

Odpowiedź na pytanie o rodzaj dysku – HDD czy SSD – nie jest już taka prosta. Stosowane w netbookach dyski flash są raczej wolne i przede wszystkim niezbyt pojemne. Są za to lżejsze od tradycyjnych dysków, całkowicie odporne na wstrząsy czy uderzenia oraz pozwalają znacznie zmniejszyć zużycie energii. Jeśli zależy nam na długiej pracy na bateriach, lekkości i wytrzymałości, to wybierzmy SSD. Jeśli jednak chcielibyśmy w tej samej cenie dostać nie 16, ale 160 GB miejsca na nasze pliki, a nie odstrasza nas kilka gramów więcej, zdecydujmy się na HDD. Ciekawym rozwiązaniem mogą być łączące energooszczędność z dużą pojemnością netbooki z dwoma dyskami (np. MSI U115): SSD przeznaczony na system i aplikacje oraz HDD na dane.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.