Projektor w komórce? Nie mogę się doczekać!

Jedyne czego mi brakuje w wypasionych telefonach komórkowych to dużego ekranu. Oczywiście, granicę rozsądku przy powiększaniu wyświetlaczy w komórkach wyznacza dla mnie rozmiar kieszenie w dżinsach. A więc 3,5-calowy ekran jest w tym wypadku na styk (mój telefon ma ekran 2,6 cala, więc mogą go wcisnąć nawet w przednią kieszeń…). Dlatego już od dawna nękam producentów komórek i projektorów, kiedy w końcu zaczną na poważnie współpracować?! Projektor w komórce to bowiem jedna szansa rozwiązania mojego dylematu (przynajmniej zanim upowszechni się holografia).

Sala kinowa to nie jest, ale na pewno można zobaczyć więcej niż na miniaturowym ekranie telefonu

Sala kinowa to nie jest, ale na pewno można zobaczyć więcej niż na miniaturowym ekranie telefonu

W ubiegłym roku dopytywałem się o to samego Koichi Kubotę – szefa szefów w zakresie marketingu projektorów firmy Epson, która jest największym producentem tego typu urządzeń. “Wszyscy liczący się producenci projektorów intensywnie pracują w swoich ośrodkach badawczych nad projektorami do komórek” – stwierdził Kubota. Kiedy będzie gotowy produkt? No cóż, tego pan Kubota już nie chciał zdradzić.

Ale gotowe produkty już są – jak choćby pokazywany najpierw na tegorocznych targach CES w USA, a później na Cebicie w Niemczech telefon komórkowy Logic Bolt. W jego obudowę wbudowany jest projektor wykorzystujący technologię LCOS. Możliwa do uzyskania przekątna obrazu wynosi od 36 do 64 cali (czyli ponad 160 cm). Zależy ona od odległości od ekranu – by obraz pozostawał czytelny powinna ona wynosić 1 – 2 metry.

Telefon Logic Bolt jest niewiele większy od innych komórek. Poza projektorem ma takie funkcje jak aparat czy GPS.

Telefon Logic Bolt jest niewiele większy od innych komórek. Poza projektorem ma takie funkcje jak aparat czy GPS.

Cena tego cacka? Niestety, będzie znana dopiero we wrześniu, gdy rozpocznie się sprzedaż telefonu w USA. Czy zintegrowany projektor wpływa na wielkość telefonu? Tylko nieznacznie, bo komórka ma niecałe 2,5 centymetra grubości. Czy da się korzystać z projektora bez dostępu do gniazdka elektrycznego? Podobno baterie wystarczają na dwie godziny projekcji. Rozdzielczość obrazu? 640 x 480 pikseli – jak na początek wystarczy. Co ważne, telefon ma złącze pozwalające podpiąć zewnętrzne źródła sygnału wideo, jak komputer czy stacjonarny odtwarzacz.

Pozostaje już zatem tylko poczekać do września…