Twórcy Otwartej Platformy Cyfrowej odkrywają karty

Prezes Datera SA ujawnił, że OPC ma być skierowana przede wszystkim do dużych dostawców Internetu, którzy dzięki niej – bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych – będą mogli zaoferować usługę telefonii cyfrowej. OPC umożliwi świadczenie usług telefonicznych w oparciu o własną numerację oraz własny numer RN (dla usługi przenoszenia numeracji od innych operatorów). Dodatkowo OPC ma być jedyną w Polsce platformą otwartą, która da gwarancję jakości (QoS) i umożliwi darmową wymianę ruchu VoIP pomiędzy wszystkimi ISP (dostawcami Internetu), operatorami tradycyjnymi oraz operatorami VoIP podłączonymi do platformy. OPC będzie również pierwszą platformą, do której rozwoju dedykowany zostanie na stałe zespół R&D, współpracujący na bieżąco z ISP i wspierający ich w zakresie integracji OPC z ich systemami informatycznymi.

Dzięki OPC, ISP w jednym miejscu otrzymają wszystko, co jest potrzebne do zaoferowania swoim użytkownikom telefonii cyfrowej, czyli: transmisję głosu, platformę do zarządzania numerami telefonów (własnymi i przeniesionymi od innych operatorów), usługami dodanymi, relacjami z klientem. Dla partnerów dostępna też będzie specjalna oferta na urządzenia VoIP, pomoc formalno-prawna (związana z rozpoczęciem świadczenia usług telefonicznych), a także możliwość zintegrowania platformy np. z własnymi systemami do fakturowania klientów (dzięki udostępnionemu API).

Pomysł cyfrowej platformy telekomunikacyjnej OPC, dzięki międzynarodowym kontaktom PLIX, ma też z czasem zostać przeniesiony na inne państwa Europy i świata, w których twórcy inicjatywy OPC widzą potencjał dla stworzenia podobnych rozwiązań, a w szczególności możliwości wymiany ruchu telefonicznego VoIP.

Idea Otwartej Platformy Cyfrowej została przybliżona na konferencji zorganizowanej przez Informedia Poland – “VoIP – Trendy. Regulacje prawne. Modele biznesowe”. Prezentację pod tytułem “Jak zarobić na VoIP?” przedstawił na tej konferencji Krzysztof Malicki, Prezes Zarządu Datera SA i jeden z pomysłodawców Otwartej Platformy Cyfrowej.