Barack Obama po lewej i nowy CTO Stanów Zjednoczonych - Aneesh Chopra - po prawej

Aneesh Chopra pierwszym Dyrektorem ds. Technologii w USA

Amerykański CTO

Z pewnością jest to przełomowy moment w historii świata IT, jako że prezydent Barack Obama oficjalnie mianował Aneesha Choprę na stanowisko dyrektora generalnego ds. technologii dla całych Stanów Zjednoczonych. Podczas cotygodniowego przemówienia radiowego, Obama ogłosił, że dotychczasowy Sekretarz Technologii w stanie Virginia, zostanie krajowym CTO (Chief Technology Officer).

Prezydent Obama spełnił wyborcze obietnice. Na początku swojej kampanii zapowiedział utworzenie takiego stanowiska, które pomoże rządowi być na bieżąco z technologicznymi nowinkami, a zwłaszcza z tym, co dzieje się w Sieci. Oprócz tego urodzony w Honolulu amerykański przywódca ma ambitny plan rozszerza szerokopasmowego Internetu na terenie USA.

Rząd twierdzi, że zadaniem Aneesha Chopry będzie „propagowanie technologicznych innowacji, by pomóc krajowi dojść do wyznaczonych celów, od tworzenia miejsc pracy, przez redukcję kosztów opieki zdrowotnej, aż po obronę ojczyzny”.

Chopra będzie również ściśle współpracować z dyrektorem ds. informatyki w Białym Domu – Vivek’iem Kundrą oraz Jeffery’iem Zientsem – który ma zająć się cięciem kosztów amerykańskiej biurokracji.

Obama, o czym zresztą ostatnio było bardzo głośno, chce również udostępnić w Internecie dokumentację – na co, gdzie i kiedy zostają wydawane pieniądze podatników.