HSPA z prędkością 21 Mbps już w Polsce!

Polkomtel S.A. zakończył z sukcesem testowanie technologii HSPA+ we Wrocławiu, co zwiększy pojemność sieci i pozwoli osiągnąć prędkości transmisji danych nawet do 21 Mbps.

HSPA+ o prędkość 21 Mbps to nowy wymiar łączy szerokopasmowych, zapewniający znacznie szybsze wyszukiwanie i pobieranie plików w Internecie. Zwiększa przepustowość sieci i pozwala większej liczbie użytkowników korzystać z wyższej prędkości łącza szerokopasmowego, zwłaszcza na obszarach o wysokim natężeniu ruchu. Rzeczywiste prędkości transmisji danych osiągane przez klientów po wdrożeniu HSPA+ będą ponad 2,5-krotnie wyższe od oferowanych dotychczas w sieciach Plus, Era i Orange oraz kilkunastokrotnie wyższe od prędkości w sieci Play, wynoszącej 1Mbps. Ostateczny komfort pracy zależeć będzie tak jak obecnie między innymi od odległości od stacji bazowej, warunków lokalnych oraz sprzętu i oprogramowania używanego przez użytkownika.

W pierwszym etapie komercyjne wdrożenie HSPA+ planowane jest we Wrocławiu do końca pierwszej połowy 2009 roku. Projekt wrocławski jest obecnie największym tego typu przedsięwzięciem w Europie, pozwalającym na oferowanie w przyszłości HSPA+ w całej sieci na obszarze miasta, a nie tylko w wybranych lokalizacjach stacji bazowych.

W pozostałych największych aglomeracjach komercyjne uruchomienie będzie następowało wraz z pojawianiem się terminali wspierających technologię HSPA+. W 2009 roku wdrożenie tej technologii przewidziane jest w miejscach największego ruchu we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Zgodnie z zapowiedziami producentów sprzętu abonenckiego, najpierw pojawią się urządzenia pozwalające na transmisję z prędkością do 10 Mbps, a w następnej kolejności urządzenia wspierające prędkości do 21 Mbps.

Dostawcą rozwiązania HSPA+ dla sieci Plus we Wrocławiu jest firma Ericsson.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.