Jewgienij Kasperski zdobywa Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej w dziedzinie Nauki i Technologii

Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie Nauki i Technologii jest przyznawana co roku przez prezydenta Federacji Rosyjskiej za wybitną pracę, odkrycia i osiągnięcia, które wnoszą wkład do zarówno rosyjskiej jak i światowej nauki oraz znacznie przyczyniają się do rozwoju nauki i technologii. Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej jest najwyższym rosyjskim wyróżnieniem przyznawanym obywatelom rosyjskim za zasługi dla społeczeństwa i państwa. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, dyplom i medal wraz z certyfikatem.
Jewgienij Kasperski zdobywa Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej w dziedzinie Nauki i Technologii

– Chciałbym wyrazić najszczersze podziękowania prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi za wielki zaszczyt, jaki spotkał mnie z jego strony, oraz całemu zespołowi, który wspierał mnie przez 20 lat podczas moich badań nad bezpieczeństwem IT.  Jestem przekonany, że rosyjska nauka posiada ogromny potencjał i jest w stanie wywrzeć ogromny wpływ na światowe rynki zaawansowanych technologii. Mam nadzieję, że przykład naszej firmy zachęci do działania wielu utalentowanych naukowców, którzy mogą przyczynić się do tego, że Rosja nadal będzie miała duży wpływ na naukę, oraz wesprą dobrze prosperującą branżę zaawansowanych technologii w naszym kraju – powiedział Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Jewgienij Kaspersky ukończył Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki. Badania nad wirusami komputerowymi rozpoczął w 1989 roku, po wykryciu na swoim komputerze wirusa Cascade. W latach 1991-1997 pracował w Centrum Technologii Informatycznych KAMI gdzie wraz z grupą współpracowników zajmował się projektem antywirusowym AVP (w listopadzie 2000 roku AVP zmienił nazwę na Kaspersky Anti-Virus). Jewgienij Kasperski jest współzałożycielem utworzonej w 1997 roku firmy Kaspersky Lab, a od 2007 roku jest jej dyrektorem generalnym. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i jest uznawany za jednego z czołowych ekspertów w zakresie zwalczania wirusów na świecie. Regularnie bierze udział w seminariach i konferencjach na całym świecie. Jest również autorem wielu artykułów i recenzji na tematy związane z wirusologią komputerową.

Obecnie Kaspersky Lab jest jednym z pięciu największych producentów rozwiązań do zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego. Produkty i technologie firmy chronią ponad 250 milionów osób na całym świecie. Grupa firm Kaspersky Lab, której siedziba znajduje się w Moskwie, posiada pięć regionalnych oddziałów oraz liczne lokalne przedstawicielstwa na całym świecie.