Od redakcji – CHIP 2009/05

Doradzamy wam instalowanie nowych aktualizacji programów, by zatkać znajdujące się w aplikacjach dziury. Doradzamy zakup nowych urządzeń, które potrafią więcej od poprzedników. W tym numerze doradzamy wam jednak… coś przeciwnego. Producentom oprogramowania i sprzętu zdarza się bowiem wprowadzać nowe wersje gorsze od poprzednich. Działają one wolniej, pojawiają się w nich nieistniejące wcześniej błędy, a wprowadzone dodatkowe funkcje

Michał Adamczyk, redaktor naczelny
Michał Adamczyk, redaktor naczelny

okazują się bezużyteczne. Czy program do nagrywania płyt powinien zajmować się odbieraniem RSS-ów? Dlaczego jeden czytnik PDF-ów zajmuje ponad 10 razy więcej miejsca na dysku niż inny? Czy wprowadzenie atrakcyjnego interfejsu ma sens, gdy radykalnie spada szybkość działania aplikacji? O nowych wersjach, które niewiele oferują użytkownikom, przeczytacie na str. 78.

Nowością, która rozczarowała wielu, jest Vista. Czytelnicy wciąż nas pytają, jak wrócić do XP. Co prawda, poprzedni Windows nie był ideałem, ale wolimy go niż ociężałą i bombardują nas ostrzeżeniami jego następczynię. Jak zamienić nowy system Microsoftu na stary, ale sprawdzony, wyjaśniamy na str. 92. Równocześnie nadal bacznie przyglądamy się wersjom testowym Windows 7. Czy najnowszy system będzie lepszy od Visty i XP – dowiecie się na str. 16.

Windows 7 to niejedyna ważna dla Microsoftu premiera w tym roku. Na rynku właśnie pojawiła się nowa przeglądarka tej firmy – Internet Explorer 8, którego test publikujemy na str. 32. Nie ukrywam, że sam już dawno porzuciłem IE, a kolejne wersje testowe “ósemki” nie zmieniły mojego nastawienia do tego produktu. Finalna wersja jest jednak pozytywnym zaskoczeniem. Chyba przyjdzie wycofać się ze słów “umarł król”…

Spyware to wyjątkowo wredne cyberpaskudztwo. Łatwo paść jego ofiarą, a trudno go wykryć i zwalczyć. Czy możemy mieć pewność, że gdy wchodzimy na stronę banku lub aukcji internetowej, to właśnie nasze hasła nie są potajemnie przekazywane na hakerskie serwery? Sprawdziliśmy, jak chronią nas popularne narzędzia antyspyware’owe. Wynik testu mrozi krew w żyłach. Większość programów nie radzi sobie z aplikacjami szpiegującymi, a niektóre wręcz pomagają w wykradaniu danych! Co zawodzi, a co jest skuteczne w walce ze spyware’em – dowiecie się na str. 40.

“Nie wierzę!” – tyle usłyszał ode mnie jeden z redaktorów, gdy pochwalił się, że jego pecet uruchamia się w… mniej niż sekundę. Ale cuda się zdarzają. Dzięki specjalnym trikom Windows XP i Vista mogą startować w mgnieniu oka. I wy możecie to zrobić – instrukcja na str. 28.

PS Posprzeczaliśmy się w redakcji, czy telefony komórkowe powinny mieć wbudowane projektory (efekty sprzeczki na stronie internetowej blog.chip.pl). Nie mamy natomiast wątpliwości, że prawdziwe kino domowe bez projektora się nie obejdzie. Jak tanio kupić dobry projektor do domu, radzimy na str. 44.

Więcej:bezcatnews