Ericsson wdraża w Indiach pierwszą szybką sieć światłowodową

Indie to przede wszystkim szerząca się na każdym kroku bieda – nawet bohater kasowego filmu Slumdog Milionaire został niedawno bezdomny, po tym jak zburzono jego dom. Azjatyckie państwo, w którym mieszka ponad miliard ludzi, to jednak także dynamiczny rozwój i wzrost technologiczny na przełomie kilku ostatnich lat. Teraz Ericsson zawarł przełomową umowę z jednym z największych indyjskich dostawców rozwiązań do zarządzania budynkami. Umowa ta jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia szybkich łączy milionom gospodarstw domowych.
Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest
Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Mieszkańcy kompleksu mieszkaniowego niedaleko New Delhi, obejmującego 3000 gospodarstw domowych, mają już dostęp do spersonalizowanej telewizji IPTV w standardzie High Definition, wideo na żądanie i innych zaawansowanych usług multimedialnych. Mogą też pobierać dane z szybkością 100 Mb/s oraz korzystać z łączności bezprzewodowej Wi-Fi na terenach wspólnych i w ogrodach.

Szybkie światłowodowe rozwiązanie dostępowe firmy Ericsson, obejmujące sieć GPON (Gigabit Passive Optical Network), pozwala ponadto na automatyczne sterowanie oświetleniem i systemami alarmowymi oraz regulowanie rachunków za energię. Użytkownicy tego otwartego rozwiązania sieciowego mają również do dyspozycji usługi wybranych przez siebie operatorów Internetu.

Kompleksowe rozwiązanie światłowodowe firmy Ericsson obejmuje system 1500 GPON, zapewniający największą przepustowość na rynku, oraz rozwiązania Micronet i Ribbonet oparte światłowodach typu air-blown i mikrokablach. Kontrakt zapewnia też firmie Radius Synergies wdrożenie, integrację systemu, doradztwo, szkolenie i wsparcie techniczne.

Technologia GPON umożliwia świadczenie konwergentnych usług obejmujących różne elementy oferty operatorów, takie jak przesyłanie głosu, danych i materiałów wideo czy sterowanie urządzeniami domowymi, oświetleniem i systemami bezpieczeństwa, za pośrednictwem światłowodowej sieci dostępowej firmy Ericsson.