Duże telewizory HDTV OLED coraz bliżej

Korporacja Seiko Epson opracowała sposób produkcji dużych paneli OLED do telewizorów HDTV. Technologia umożliwi stworzenie 37-calowych oraz większych odbiorników OLED HDTV.

Opracowana przez firmę Epson technologia druku atramentowego umożliwia równomierne rozłożenie materiału organicznego podczas produkcji wielkoekranowych telewizorów z diodami OLED.

W porównaniu z panelami plazmowymi i LCD, OLED-y oferują wyższy współczynnik kontrastu, szersze kąty widzenia, a także szybszy czas reakcji. Ponadto są bardziej energooszczędne i pozwalają na budowę wyjątkowo cienkich telewizorów. Podstawowym problemem, hamującym rozwój tej technologii jest trudność uzyskania jednorodnej emisji światła na dużej powierzchni.

Nowa technologia jest ważnym krokiem w kierunku skonstruowania 37-calowych i większych telewizorów OLED, ponieważ rozwiązuje problem nierównych warstw, który występował w dotychczasowych metodach produkcji. Technologia druku atramentowego, która nie wymaga użycia masek, a zatem zmniejsza liczbę etapów obróbki w porównaniu z VTE, powinna również zwiększyć wydajność produkcji.

Szczegółowe informacje o tej technologii zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji, seminarium i wystawy SID 2009 (Society for Information Display), która rozpoczyna się 2 czerwca w San Antonio w Teksasie.

Epson zaprezentuje tam 14-calowy ekran OLED o rozdzielczości odpowiadającej 37-calowemu ekranowi Full HD. Prototypowy ekran został wyprodukowany z wykorzystaniem atramentowego procesu firmy Epson.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.