Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się produkcja dużych telewizorów przy wykorzystaniu nowej technologii

Duże telewizory HDTV OLED coraz bliżej

Korporacja Seiko Epson opracowała sposób produkcji dużych paneli OLED do telewizorów HDTV. Technologia umożliwi stworzenie 37-calowych oraz większych odbiorników OLED HDTV.

Opracowana przez firmę Epson technologia druku atramentowego umożliwia równomierne rozłożenie materiału organicznego podczas produkcji wielkoekranowych telewizorów z diodami OLED.

W porównaniu z panelami plazmowymi i LCD, OLED-y oferują wyższy współczynnik kontrastu, szersze kąty widzenia, a także szybszy czas reakcji. Ponadto są bardziej energooszczędne i pozwalają na budowę wyjątkowo cienkich telewizorów. Podstawowym problemem, hamującym rozwój tej technologii jest trudność uzyskania jednorodnej emisji światła na dużej powierzchni.

Nowa technologia jest ważnym krokiem w kierunku skonstruowania 37-calowych i większych telewizorów OLED, ponieważ rozwiązuje problem nierównych warstw, który występował w dotychczasowych metodach produkcji. Technologia druku atramentowego, która nie wymaga użycia masek, a zatem zmniejsza liczbę etapów obróbki w porównaniu z VTE, powinna również zwiększyć wydajność produkcji.

Szczegółowe informacje o tej technologii zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji, seminarium i wystawy SID 2009 (Society for Information Display), która rozpoczyna się 2 czerwca w San Antonio w Teksasie.

Epson zaprezentuje tam 14-calowy ekran OLED o rozdzielczości odpowiadającej 37-calowemu ekranowi Full HD. Prototypowy ekran został wyprodukowany z wykorzystaniem atramentowego procesu firmy Epson.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.