Uczymy się języków przez Internet

Comment allez-vous?

Odkrywamy Tajniki Angielskiego.

Właściwie język angielski zna prawie każdy młody Polak. Jest on obecny wszędzie – od nazw punktów usługowych, produktów spożywczych, i sprzętu gospodarstwa domowego, skończywszy na interfejsach programów i gier komputerowych. Wybierając się w podróż po Wielkiej Brytanii, Irlandii czy USA, należałoby zaznajomić się z tym językiem. Pomocny będzie nam portal UczSie.pl. Strona ma specyficzną budowę, pozwalającą na naukę we własnym tempie. Jedna lekcja, może zawierać od jednego do trzech nowych słówek, oraz opcjonalnie jeden idiom (czyli specyficzną frazę, nie dającą się przetłumaczyć dosłownie na inny język np. „flaki z olejem”). Oprócz tego na stronie znajdziemy testy słuchowe i pisemne, kawały, przysłowia i wiele innych funkcjonalności.

Inne portale: www.angielski.nauczaj.com/ www.e-ang.pl/ www.e-angielski.com/ Język niemiecki w małym palcu.

Język niemiecki, to język bardzo podobny do angielskiego. Wywodzą się z tej samej rodziny, lecz mają zupełnie inną gramatykę i pisownie. Do nauki niemieckiego, możemy wykorzystać portal LinguaPorta (http://linguaporta.de/pl/kurs_de.htm). Strona jak i kursy są wykonane bardzo przejrzyście. Serwis zawiera ponadto bazę szkół językowych na terenie Polski i Czech, oraz zestawienie podręczników i słowników papierowych. Ponadto odnajdziemy tu informację o certyfikatach potwierdzających nasze umiejętności językowe, i opis poziomów umiejętności.

Inne portale: www.e-deutsch.pl/ www.jniemiecki.pl/ www.filo.pl/niemiecki/

Jak się masz, Francuzie?

Język francuski jest bardzo trudny do nauki. Jeżeli mamy na tyle odwagi, aby zacząć naukę, warto odwiedzić portal e-francuski.pl. Znajdziemy tam podstawowe zwroty i wyrazy, gramatykę oraz – czego brakowało na innych stronach – forum dyskusyjne. Serwis jest czytelny i prosty w obsłudze. Ponadto zawiera znane cytaty i dowcipy w języku francuskim, oraz dział download z pomocami naukowymi.

Inne portale: www.francuski.ang.pl/ www.prezesm.kylos.pl/

Zwiedzając Italię…

Włoski to piękny język, którego warto jest się nauczyć, nawet jeśli nie planujemy wyjazdu do Włoch. Z pomocą w nauce, przychodzi nam portal e-wloski.pl. Strona jest zbudowana bardzo przejrzyście, umożliwiając szybkie i przyjemne zapoznawanie się z językiem. Znajdziemy tu podstawy gramatyki, testy i ćwiczenia sprawdzające umiejętności, informacje o maturze, wypracowania, forum dyskusyjne i wiele innych funkcjonalności.

Inne portale:


www.jezykwloski.xmc.pl/
www.wloski.ang.pl/ www.wloski.gramatyka.net/

Buenos Dias, Soy de Polonia!

Język hiszpański to język używany w wielu krajach, szczególnie Ameryki Południowej. Portal hiszpanski.crib.pl umożliwia szybką i prostą naukę słówek i gramatyki hiszpańskiej. Oprócz tego znajdziemy tu forum dyskusyjne, informacje o maturze, oraz bardzo ciekawy słownik tematyczny, zawierający zestawy słówek pogrupowanych według tematyki. Oprócz tego strona posiada bogatą kolekcję materiałów wideo, ułatwiających naukę.

Inne portale: www.jezykhiszpanski.w.interia.pl/ www.hiszpanski.uczsie.edu.pl/ www.es.jeob.pl/

Nowe abecadło…

Alfabet łaciński nie wszędzie jest standardem. Również kursy języków takich jak rosyjski czy japoński są dostępne za darmo w sieci… Kurs języka rosyjskiego (www.jrosyjski.pl) przesyłany jest jako newsletter poprzez e-mail, dzięki czemu możemy mieć dostęp do lekcji gdziekolwiek, logując się na swoją skrzynkę pocztową. Niestety, ma to swoją wadę – jeżeli ukończymy lekcję szybciej, musimy czekać 2 dni na nową część. Na stronie znajdziemy jednak przydatne informacje o gramatyce i o maturze z języka rosyjskiego. Kurs języka japońskiego (www.japonka.pl) oparty jest na platformie moodle, przez co jest bardzo przejrzysty, i łatwy w obsłudze. Lekcje są wyposażone w animacje Flash, oraz materiały dźwiękowe ułatwiające naukę. Oprócz tego, działa tu forum dyskusyjne, oraz czat. Znajdziemy tu również informacje na temat egzaminów potwierdzających umiejętności językowe, i materiały filmowe.

Ślůnsko godko lo Polokůw!

W Internecie możemy też znaleźć Kurs… języka śląskiego! Wybierając się na Górny Śląsk, często możemy napotkać ludzi, posługujących się rdzenną gwarą śląską. Ciężko ich czasem zrozumieć, ale po to właśnie powstał Kurs Ślůnskij Godki (www.slunski.yoyo.pl). Lekcje ( w tej chwili jest ich tylko 4) są dostępne w formacie PDF, więc można wkuwać Ślůnski nawet w autobusie, korzystając z wbudowanego w telefon czytnika plików PDF. Kurs cały czas jest w fazie tworzenia. Miejmy nadzieję, że nikt o nim nie zapomni, i będzie dalej prężnie się rozwijał.