Computex 2009: Przedziwne notebooki z procesorem ARM i Linuksem

Na zakończonych już targach Computex 2009, parę firm przedstawiło kilka działających prototypów, które w porównaniu ze “zwykłymi laptopami” są znacznie tańsze (od 99 do 199 dolarów), wytrzymują znacznie dłużej po jednym ładowaniu 3-komorowej baterii (od 8 do nawet 15 godzin!), a dodatkowo oferują kilka nowszych technologicznie funkcji, jak na przykład wyjście sygnału 720p lub 1080p poprzez złącze HDMI, czy też akcelerację 3D. Notebooki oparte na procesorach ARM będą sprzedawane z preinstalowanymi, linuksowymi systemami – Ubuntu 9.10 (zoptymalizowanym pod ARM), Google Android, Xandros OS dla ARM lub Red Flag Linux.
O samych prototypach smartbooków zbyt dużo nie wiemy, poza tym, że naprawdę bardzo dziwnie wyglądają
O samych prototypach smartbooków zbyt dużo nie wiemy, poza tym, że naprawdę bardzo dziwnie wyglądają

Jak już wspomniałem, nowe notebooki z Linuksem mają być znacznie tańsze – będą kosztować maksymalnie 199 dolarów (ponad 650 złotych), w porównaniu z obecnymi na rynku modelami z procesorami Atom, których ceny oscylują w granicach 400-600 dolarów.

Tajwańscy producenci Pegatron oraz Wistron zaprezentowali nowe urządzenia, które zgodnie nazywają “smartbookami”. Zarówno oni, jak i około dwunastu innych producentów, mają zamiar wprowadzić na rynek szereg smartbooków z procesorami ARM i układami scalonymi firm Freescale, Texas Instruments czy Qualcomm, jeszcze tej jesieni. W 2013 roku takich urządzeń ma zostać sprzedanych aż 40 milionów i liczba ta ma ciągle rosnąć – jak przewiduje Will Strauss, dyrektor firmy badającej rynek o nazwie Forward Concepts.

Firmy widzą przyszłość również w systemie operacyjnym Google’a, który na razie wykorzystywany jest tylko w smartfonach, ale już wkrótce będzie preinstalowany na MID-ach i netbookach. W nowej wersji o nazwie kodowej Donut (pączek), do obsługiwanej wcześniej rozdzielczości ekranu 320 x 480 pikseli, dołączy obsługa rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Prace trwają już jednak nad wsparciem dla rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli, jak również nad obsługą zewnętrznych urządzeń USB.