Kronika Chip-a: Internet i WWW

Wszyscy słyszeli o Sputniku, pierwszym satelicie, wystrzelonym przez ZSSR. Ale dla niewielu osób wysłanie go w kosmos oznacza punkt zwrotny historii, który odcisnął piętno na naszym codziennym życiu. Tymczasem tak właśnie było – wystrzelenie Sputnika przyspieszyło powstanie Internetu.

USA szybko zareagowały na sukces Sowietów. W 1958 roku powołana została agencja ARPA, która stworzyła pierwszą sieć komputerową łączącą systemy radarowe rozsiane po całym kraju. Pierwotnie do Arpanetu podłączone było tylko wojsko i instytuty badawcze, ale z biegiem lat przyłączało się coraz więcej uniwersytetów.

Problem stanowiła technologia. Transmisja danych odbywała się wyłącznie w zamkniętym systemie aż do wprowadzenia protokołu TCP/IP. Dzięki wykorzystaniu adresów IP sieci, które wcześniej były odseparowane, teraz mogła się komunikować. Powoli zaczyna pojawiać się termin “Internet”.

By można było zorientować się w coraz bardziej chaotycznej sieci, została ona podzielona – zastosowano kryterium geograficzne. Powstały domeny narodowe: “.de”, “.fr” czy “.pl”. Co więcej, Tim Berners-Lee właśnie tworzył nowy wynalazek, który miał zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystano z Internetu: hipertekst. WWW, czyli World Wide Web, pozwalał na tzw. linkowanie ze sobą stron. Wkrótce potem Lee wyświadczył nam kolejną przysługę, tworząc organizację W3C, która do dzisiaj kładzie podwaliny pod nowe standardy internetowe.

W 1991 roku przy Uniwersytecie Warszawskim (UW) powstał NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), a 17 sierpnia tego samego roku w Polsce nawiązano pierwsze połączenie przy użyciu adresu IP: pomiędzy Instytutem Fizyki UW a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. NASK zaczyna pełnić funkcję rejestratora domen internetowych.pl. W drugiej połowie lat 90. Internet szybko zyskuje popularność już nie tylko wśród naukowców, ale także zwykłych użytkowników.

Zbyt wielu internautów: W 2012 Internet się zakorkuje

Powoli w Internecie zaczyna robić się tłoczno. Przestarzały protokół IPv4 nie jest w stanie obsłużyć tak gigantycznej liczby internautów, a eksperci przewidują, że adresy IP wyczerpią się już w 2012 roku. Rozwiązaniem jest nowocześniejszy IPv6, który oferuje aż 340 tryliardów (sic!) adresów IP, a ponadto nie ma aż tylu wad co poprzednik. Zapewnia również sprawniejszą transmisję danych.

W najbliższych latach Internet czeka kolejna wielka rewolucja. Dzięki “przetwarzaniu w chmurze” (ang. cloud computing) superwydajny sprzęt komputerowy będzie tracił na znaczeniu przynajmniej w wypadku prywatnych użytkowników. Dostęp do danych i do aplikacji można uzyskać przez Internet, a wszystko przechowywane jest na serwerach. Tak będzie wyglądać przyszłość Internetu – już dzisiaj większość wchodzących na rynek urządzeń, takich jak telefony komórkowe, telewizory, odtwarzacze MP3 czy czytniki książek, standardowo oferuje dostęp do Internetu. Na naszych oczach rodzi się e-społeczeństwo, w którym każdy – zawsze i wszędzie – jest podłączony do globalnej Sieci.

Historia internetu

1964

Pomysł

Paul Baran kładzie podwaliny Internetu, publikując teoretyczną pracę zatytułowaną “O rozproszonej komunikacji” (ang. “On Distributed Communication”).

1969
Praprzodek

USA rozpoczynają wielki eksperyment: powstaje Arpanet. Na początku łączy zaledwie

cztery instytuty badawcze.

1978
Nowy standard sieciowy

Powstaje protokół IPv4, który jest wykorzystywany do dzisiaj. Dzięki niemu można identyfikować komputery w sieci.

1983
Era TCP/IP

Arpanet jako jedyny wykorzystywany protokół wybiera – używany do dzisiaj – TCP/IP. Zastępuje on przestarzały już wówczas protokół NCP.

1988

Narodziny IRC

Jarkko Oikarinen, student z Finlandii, tworzy możliwość czatowania przez Internet. Rodzi się Internet Relay Chat, lepiej znany jako IRC.

1989
ISDN

ISDN jest hitem targów CeBIT. Transmisja danych w domach ma być możliwa z zawrotną szybkością 64 Kb/s. Ze względu na przestarzałe łącza w Polsce ISDN nie jest popularny.

Interfejs WWW

“Ojciec Internetu”, czyli naukowiec brytyjskiego pochodzenia Tim Berners-Lee, tworzy język HTML, usługę World Wide Web oraz pierwszy serwer internetowy.

1990
Otwarcie sieci

Arpanet jest tak przeciążony, że nie da się z niego korzystać – i Sieć zostaje zamknięta. Wreszcie NSF-NET (National Science Foundation) staje na wysokości zadania i udostępnia sieć zwykłym użytkownikom.

1994

Przeglądarka Netscape

Nowa przeglądarka oferuje wiele innowacyjnych funkcji i jest pierwszym narzędziem, które pozwala w wygodny sposób oglądać zawartość Internetu. W rok staje się rynkowym numerem jeden.

1995
Sklepy internetowe

Pojawiają się pierwsze sklepy internetowe, wśród nich niewielka księgarnia założona przez Jeffa Bezosa – Amazon.com. Dzisiaj sklep generuje obroty w wysokości 20 miliardów dolarów rocznie.

1998

Narodziny ICANN

ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów) to organizacja non profit, której rząd USA czasowo przekazał prawo do przyznawania domen internetowych, ustalania ich struktury oraz do zarządzania serwerami DNS na całym świecie.

Wyszukiwarki internetowe

W 1998 roku niektóre wyszukiwarki, takie jak Yahoo czy Altavista, mają już ugruntowaną pozycję. Jednak w tym roku startuje jeszcze jedna – Google, która wkrótce ma wstrząsnąć nie tylko raczkującym rynkiem wyszukiwarek, ale i całym światem.

2000
Pęka bańka

Rozbuchany rynek dotcomów nagle się załamuje. Firmy, które jeszcze wczoraj zatrudniały tysiące ludzi, dzisiaj nie są warte złamanego grosza.

Narodziny GG

Powstaje pierwszy polski komunikator internetowy – GaduGadu. Po paru latach jego twórca, Łukasz Foltyn, jest już multimilionerem.

2001
Peer-to-peer

Serwis Napster, pozwalający wymieniać się muzyką, zdobywa 60 milionów użytkowników, jednak uśmierca go wyrok sądu. Jego miejsce z powodzeniem zajmują sieci P2P, który głównie służą do nielegalnej wymiany utworów.

2004

Gry online

World of Warcraft to kolejny fenomen. Obecnie w grze jest około 12 milionów zarejestrowanych użytkowników.

2005
Web 2.0

Statyczne strony WWW odchodzą do lamusa. Internetem zaczynają rządzić serwisy, których treść generują użytkownicy. Nowymi gwiazdami Internetu stają się YouTube i Wikipedia.

2007

Przenośny Internet

iPhone firmy Apple udowadnia, że z Internetu można wygodnie korzystać w telefonie. Konkurencja szybko podąża w tym kierunku, i Internet w komórce zaczyna błyskawicznie zyskiwać popularność.

Przyszłość
Zawsze online

E-społeczeństwo: komórki na stałe podłączone do Internetu. Nawet telewizory mają łącze internetowe – IPTV powoli zastępuje zwykłą telewizję. Dzięki przetwarzaniu w chmurze, przez Internet można uzyskać dostęp do pełnych wersji aplikacji z każdego miejsca na Ziemi.