Naprawa wtyczki i gniazda

Do najgorszych awarii dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy nam się spieszy. Właśnie to przytrafiło się jednemu z naszych czytelników. W pośpiechu zepchnął on notebooka ze stołu, tak że urządzenie spadło prościutko na podłączoną wtyczkę zasilania. W efekcie pękły zarówno wtyczka zasilacza, jak i gniazdo w notebooku. Poza tym komputerowi nic się nie stało i działał jak dotychczas. Oczywiście po pewnym czasie akumulator się rozładował i nie można już było na nim dłużej pracować. Co robić w takim przypadku? Zakup nowego notebooka jest zbyt drogi, naprawa w serwisie też sporo kosztuje.

Wariant 1:

lutowanie Jeżeli chcemy komputer fizycznie naprawić, nie obejdzie się bez majsterkowania. Potrzebne będą nam: lutownica, śrubokręty, wtyczka oraz gniazdo typu cinch, kawałek kabla zasilającego… a także nieco zręczności. Z mniej typowych narzędzi niezbędny okaże się multimetr bądź tester przewodzenia, nieodzowny do prawidłowego przylutowania przewodów przy zasilaczu oraz notebooku (patrz instrukcja).

Wariant 2:

szybkie wykorzystanie danych Jeżeli nie jesteśmy specjalistami od lutowania, a mimo to chcemy szybko znów skorzystać z danych zgromadzonych w notebooku, możemy w prosty sposób przenieść system operacyjny wraz z odpowiednim oprogramowaniem do wirtualnego otoczenia (patrz instrukcja). W tym celu wystarczy wymontować dysk twardy z laptopa i zainstalować go w zewnętrznej obudowie dysku twardego USB (dostępne w sklepach komputerowych), a następnie podpiąć dysk do drugiego komputera i uruchomić na nim “wirtualnego notebooka”.

Wariant 1: Rozkręcenie i zlutowanie

1. Sprawdzenie polaryzacji wtyczki

Odcinamy uszkodzoną wtyczkę i ustalamy za pomocą testera przewodności połączenia pomiędzy elementami wtyczki oraz przewodami na drugim końcu. Ta wiedza jest niezbędna do prawidłowego zlutowania odpowiednich części w notebooku. Zwróćmy przy tym uwagę, aby biegun dodatni leżał po “wewnętrznej” stronie wtyczki, aby nie narazić się na porażenie prądem od razu po dotknięciu wtyczki.

2. Lutowanie wtyczki

Po otwarciu notebooka usuwamy pozostałości uszkodzonego gniazda. Następnie przylutowujemy kawałek przewodu elektrycznego, zwracając uwagę na bieguny, zarówno do wtyczki, jak i gniazda. Gniazdo połączymy z zasilaczem, natomiast wtyczka będzie wystawać z notebooka na kawałku przewodu.

3. Zabezpieczenie przed przypadkowymi pociągnięciami

Gdy już skończymy lutowanie, najtrudniejsza część naprawy będzie za nami. Ponieważ “ogonek” z wtyczką cinch wystaje z notebooka, musimy w urządzeniu zrobić węzeł na przewodzie, tak aby nie można było wyrwać lutów po przypadkowym pociągnięciu za kabel. Teraz pozostało nam już tylko poskładać komputer.

4. Ukrycie miejsc lutowania zasilacza

Aby przy zasilaczu nie pozostawić odkrytych miejsc lutowania oraz by ukryć brzydki przewód zasilający, naciągamy na odkryte miejsce rurkę termokurczliwą – plastikowy wąż zbiegnie się pod wpływem ciepła. Wąż ogrzejemy opalarką bądź zapalniczką. Jeżeli w trakcie upadku żadne inne elementy nie uległy uszkodzeniu, możemy znów cieszyć się w pełni sprawnym komputerem.

Wariant 2: Szybkie wykorzystanie danych

1. Utworzenie obrazu dysku twardego

Aby nie utracić żadnych danych, powinniśmy przede wszystkim wykonać pełną kopię zapasową dysku twardego naszego notebooka. Zanim przejdziemy do następnych kroków, niezbędne jest pobranie testowej wersji programu do tworzenia kopii zapasowych – Acronis True Image Echo Workstation. Teraz kopiujemy zawartość dysku notebooka, podpiętego do komputera stacjonarnego za pośrednictwem obudowy USB.

2. Konwersja obrazu do wirtualnego dysku

Narzędzie Acronis True Image Echo potrafi skonwertować obraz kopii zapasowej do wirtualnego dysku twardego. W tym celu wybieramy polecenie »Tools | Convert Backup To Virtual Disk«, następnie klikamy nasz obraz i dokonujemy konwersji do formatu Virtual PC Microsoftu bądź Vmware. My zdecydowaliśmy się na Virtual PC, gdyż jest darmowy.

3. Utworzenie wirtualnej maszyny

Za pomocą Virtual PC 2007 (do pobrania ze strony www.microsoft.pl) tworzymy nowy, wirtualny komputer. Jako system operacyjny wybieramy system, który został zainstalowany na naszym notebooku. Przy wyborze wirtualnego dysku zaznaczamy też plik utworzony w pkt. 2. Może okazać się konieczne wykorzystanie narzędzia Acronis Universal Restore w celu dostosowania systemu do zmienionego sprzętu.

4. Praca ze starym systemem

Gdy tylko wirtualny komputer zostanie uruchomiony, możemy w środowisku Virtual PC korzystać ze wszystkich aplikacji, ustawień oraz plików, do jakich przyzwyczailiśmy się podczas pracy na notebooku. Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo szybko po awarii będziemy kontynuować pracę. Oczywiście, nadal warto się zastanowić nad naprawą gniazda zasilacza (patrz wariant 1) w sprzyjającym czasie.

Więcej:zasilanie