Python – po prostu programuj

Programowanie zawsze wymagało logicznego myślenia i nigdy się to raczej nie zmieni. Jednak pewne rzeczy można sobie uprościć, używając języka skryptowego Python. W dobie zachwytów nad językami z rodziny.NET czy Java, pokazuje się nam coś znacznie prostszego, a jednocześnie pozwalającego osiągnąć te same rezultaty mniejszym nakładem pracy i wysiłku.

Oficjalne logo Pythona
Oficjalne logo Pythona

Zastosowania

Zastosowań Pythona jest tyle, ilu jego programistów. Zrobić można w nim praktycznie wszystko, oprócz jądra systemu i sterowników rzecz jasna, gdyż jest to język skryptowy.

Ale co konkretnego można w nim zrobić? Otóż:

  • pisać bardziej lub mniej zaawansowane skrypty administracyjne systemu
  • pisać proste programy konsolowe
  • tworzyć programy z GUI używając każdych bibliotek, od QT i GTK zaczynając, przez WinForms(dzięki IronPython), aż do GUI zbudowanego w Javie(dzięki Jythonowi)
  • tworzyć rozbudowane serwisy internetowe dzięki frameworkom takim, jak Django(mój ulubiony), Zope, WebPy, etc. Na Pythonie opartych jest wiele serwisów, np. nasze rodzime Grono.net
  • gry, nawet 3D w OpenGL dzięki wielu frameworkom(pygame) i silnikom dostępnym dla Pythona
Jak widzimy pole działania w Pythonie jest ograniczone tylko i wyłącznie naszą wyobraźnią. A gdzie go wykorzystamy? Dzięki.NETowskiej implementacji IronPython mamy dostęp do wszystkich klas.NET Framework, analogicznie sytuacja ma się z Jythonem, który jest napisany w Javie. Jest jeszcze implementacja Pythona w… Pythonie – PyPy.

Zrozumiały i czytelny kod Pythona
Zrozumiały i czytelny kod Pythona
Jak zacząć?

Najprościej zapoznać się z literaturą dostępną w księgarniach(Polecam

Python. Od Podstaw

– z Helionu). W internecie dostępny jest także popularny podręcznik Zanurkuj w Pythonie – polecam dla ludzi którzy już co nie co wiedza o programowaniu. Warto też odwiedzić stronę polskiej społeczności Pythona – http://python.org.pl/, gdzie znajdziemy wiele ciekawych i przydatnych materiałów do nauki.

Gdy najdzie nas inwencja twórcza i coś już w Pythonie umiemy, pozostaje tylko wpisać w konsoli polecenie “python” i zacząć zabawę. Uruchomi się interaktywna konsola, w której radzę zacząć naukę – później przyda się do testowania kawałków kodu.

Interaktywny interpreter Pythona
Interaktywny interpreter Pythona