Firefox w nowych plikach JSON zabezpiecza zakładki łącznie z dodatkowymi informacjami, takimi jak na przykład historia przeglądania.

Szybkie odzyskanie utraconych zakładek

A to dopiero! Z nieznanej przyczyny przeglądarka przestała wyświetlać gromadzone przez nas od dłuższego czasu zakładki.

W nowej wersji Firefoksa – oprócz formatu samych zakładek, gromadzonych teraz w nowym pliku bazy »places.sqlite« – zmienił się również format tworzenia kopii zapasowych na JSON. Jest to skrót od JavaScript Object Notation określający niezależny format wymiany, będący rozwinięciem formatu XML. To ten format jest teraz odpowiedzialny za przebudowane zarządzanie zakładkami. Obok adresów zapisuje on również dodatkowe informacje historii przeglądania. Poszczególne, dotychczas codziennie tworzenie pliki kopii zapasowych, w nowym formacie znajdziemy w podfolderze »bookmarkbackups«.

Podczas odtwarzania zakładek trzeba uwzględnić kilka rzeczy. Samego pliku bazy danych »places.sqlite« nie można po prostu wymienić i na przykład wykorzystać plik z innego komputera. Na podstawie pliku JSON możemy jedynie przywrócić stan z momentu utworzenia kopii. Ewentualne nowsze zmiany zostaną utracone. W celu odtworzenia zakładek wybieramy w Firefoksie polecenie »Zakładki | Zarządzaj zakładkami«. Następnie klikamy »Importowanie i kopie zapasowe«, po czym wybieramy polecenie »Przywróć | Wybierz plik…«. Teraz przechodzimy do folderu z profilem Firefoksa, gdzie przechodzimy do podfolderu »bookmarkbackups«. Wybieramy interesujący nas plik JSON i klikamy przycisk »Otwórz«. Potwierdzamy ostrzeżenie w oknie »Przywróć zakładki«, klikając przycisk »OK«.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.