30. urodziny Walkmana

Małe, jak na tamte czasy, gabaryty Walkmana pozwoliły ludziom zabierać ze sobą muzykę gdziekolwiek zapragnęli, co spowodowało, że słuchano jej więcej niż kiedykolwiek wcześniej.  W połowie lat 80. urządzenie stało się tak popularne, że powstawały utwory muzyczne na jego temat np. “Wired for Sound” Cliffa Richarda,. Walkmanowi nie można także odmówić istotnego wpływu na tzw. rewolucję MTV.
Walkman Sony niemal całkowicie wyeliminował z rynku wcześniejsze modele przenośnych magnetofonów kasetowych.
Walkman Sony niemal całkowicie wyeliminował z rynku wcześniejsze modele przenośnych magnetofonów kasetowych.

Pierwszy Walkman od Sony pojawił się w 1979 roku. Małe niebieskie urządzenie TPS-L2 zawładnęło światem mody i spowodowało wzrost zainteresowania sportem. W drugiej połowie 1979 roku, 65 procent więcej dzieciaków jeździło na deskorolce, uprawiało wspinaczkę, fitness i czerpało przyjemność z pieszych wędrówek po mieście. Nikt już nie wyobrażał sobie życia bez Walkmana.

Sony WM-R2, WM-7, WM-5, WM-F2

Sony WM-R2, WM-7, WM-5, WM-F2

Oryginalna konstrukcja Sony była powielana w tysiącach wersji przez tanich producentów, a nazwa Walkman weszła do języka jako synonim wszystkich tego rodzaju urządzeń, tak samo, jak zwykliśmy nazywać adidasami wszelkie rodzaje obuwia sportowego. To, oraz 50 milionów sprzedanych egzemplarzy do roku 1989, zapewniło “kaseciakowi” stałe miejsce w kulturze popularnej.

Najlepszym jakościowo walkmanem, wyprodukowanym przez Sony, był Walkman Professional WM-D6C, którego jakość dźwięku porównywalna była do tej z magnetofonów hi-fi. Był on też wyposażony w wysokiej jakości kierunkowy mikrofon, co spowodowało, że z urządzenia masowo korzystali dziennikarze, robiąc z niego prototyp współczesnych dyktafonów.

Obecnie odtwarzacze kasetowe są przeżytkiem. Błyskawicznie zastąpiły je zminiaturyzowane odtwarzacze mp3 o dużej pojemności i wygodnej, prostej obsłudze. Nadal jednak nie zaprzestano ich produkcji, choć popyt jest minimalny.

Współczesny odtwarzacz mp3 w retro stylizacji

Współczesny odtwarzacz mp3 w retro stylizacji

Dla tych, którzy z sentymentem patrzą na “kaseciaki”, bądź też po prostu lubią gadżety w stylu retro, designerzy z NVDRS stworzyli odtwarzacz mp3 wyglądający jak kaseta magnetofonowa. Odtwarzacz posiada jej funkcjonalność, a nawet taką samą pojemność (45, 60 lub 90 minut, czyli tyle samo co klasyczne kasety). Dodatkowym elementem, który przybliża odtwarzacz do plastikowej klasyki jest ręczny sposób przewijania. Głównym zadaniem gadżetu jest robić wrażenie wizualne, co rekompensuje niewielką pojemność.

Gratką dla kolekcjonerów oldschoolowych urządzeń jest z pewnością serwis ebay, na którym kultowy, niebieski TPS-L2 można nabyć już od 50 dolarów.

Krótka historia ewolucji Walkmana:
  • 1979 – pierwszy model Walkmana Sony TPS-L2
  • 1981 – pojawiają się kolejne modele WM-1, WM-2, WM-3 i pierwszy duży sukces – do francuskiego słownika “Petit Larousse” trafia słowo “Walkman”
  • 1983 – pojawia się model WM-20, Walkman, którego kaseta ma rozmiar kasety magnetofonowej
  • 1983 – wodoodporny model Walkmana – WM-F5
  • 1985 – WM-101, czyli Walkman, którego bateria osiąga rozmiar gumy do żucia!
  • 1986 – WM-109, Walkman z pilotem zdalnego sterowania, a słowo Walkman trafia do “Oxford English Dictionary”
  • 1988 – WM-50, czyli pierwszy Walkman z bezprzewodowymi słuchawkami
  • 1990 – WM-805, Walkman posiada bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania