Gra jest połączeniem gry platformowej i zręcznościowej

Najnowsza wersja Icy tower 1.4 do pobrania!

Kultowe gry

Icy Tower to mała, zabawna gierka rozprowadzana na licencji freeware przez firmę Free Launch Design. Jej projektantem jest Johan Peitz. Gra polega na wspięciu się na jak najwyższy stopień wieży. Gra zawiera jeden tryb, w którym istotny jest nie tylko osiągnięty stopień, ale także ilość zdobytych punktów i długość tzw. kombosów (nieprzerwanych serii skoków).

Do podtrzymania kombinacji należy skakać co najmniej co drugi stopień, co z czasem staje się coraz trudniejsze, bo schodki stają się coraz rzadsze i krótsze, a ponadto od czasu do czasu gra przyspiesza, przez co rozrywka staje się coraz bardziej emocjonująca.

Większość wersji Icy Tower posiada specjalne ukryte tryby, które oferują graczom dodatkowe funkcjonalności. Grę można na przykład sztucznie spowolnić uruchamiając grę w oknie, zamiast używając trybu pełnoekranowego. Takie rozwiązania oferują graczom więcej czasu, aby rozważać kolejne posunięcia.

W styczniu 2006 r. kilku najlepszych graczy przyznało, że używało spowalniania, aby zwiększyć swoje wyniki. Skutkiem tego oświadczenia był spadek zainteresowania oficjalną listą rekordów, która zawierała zarówno powtórki graczy niestosujących ułatwień jak i „spowalniających”.

Wersję 1.4 Icy Tower wyposażono w mechanizm, który zapisuje w treści powtórki informację o stopniu, w jakim prędkość, przy której została ona utworzona, odbiega od normy (według której obrót zegara w rogu ekranu powinien trwać maksimum 30 sekund). Rozwiązanie to umożliwia twórcom list rekordów podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu każdej wysłanej do nich powtórki, zależnie od poziomu tolerancji, który wykazują oni względem spowalniania.

Dodatkowo w nowej wersji wprowadzono konta użytkowników, które ułatwiają wielu graczom grę przy jednym komputerze. Każdy profil posiada odrębne ustawienia dotyczące gry, a także ogólnodostępne statystyki, które oddają umiejętności jego właściciela. Domyślnym kontem jest tzw. gościa. Uatrakcyjniona została również grafika i postać Harolda.

Popularność Icy Tower prędko ukształtowała społeczności internetowe, zainteresowane wymianą osiągnięć oraz spostrzeżeń na temat gry. Polskie społeczności-fora o Icy Tower zaczęły powstawać w 2002 r. Od czasu wydania wersji 1.2 i upowszechnienia mechanizmu powtórek, przeprowadzono kilkadziesiąt edycji turniejów.

Światowy rekord należy do John’a Beak’a który pokonał 2357 stopni, uzyskując wynik 1.803.003 punków (w tym 1337 kombosów).

Miarą popularności gry jest też fakt, że Icy Tower zajmowała nawet 8. miejsce w rankingu najpopularniejszych gier serwisu Download.com, z ponad 15 000 pobrań tygodniowo, także można w tym wypadku mówić o fenomenie tej z pozoru banalnej gry.

  • Score – Liczba zdobytych punktów    
  • Floor – Najwyższe zdobyte piętro    
  • Combo – Najwyższa zdobyta kombinacja

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News